Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Türkçenin Yozlaşması Hakkında Kompozisyon,Kısa Yazı Örnekleri

mum

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    3 Nis 2008
  • Mesajlar
    2,539
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte halk arasında sahip olunan konuşma dilinin, latin alfabesi ile birleşmesi sonucunda bugünki mevcut, modern ve çağdaş dil yapısına kavuşmuş olduk. Bir toplum için dil, en önemli özelliklerinden birisi olup toplumu geri plana atma, geriletme ve çağ dışı bırakmak için dilini elinden almak yeterlidir.

Dilin yozlaşmaya başlaması, anlamsız yabancı kelimelerin yazı ve konuşma diline oturması ve hatta kimi zaman kalıplaşarak dilin bir parçası haline gelmesi, oldukça tehlikeli bir durumdur. Elbette çağımızda teknolojiyle birlikte sağlanan pek çok kolaylık bulunmaktadır. Ancak hiç kuşkusuz teknolojinin bize getirdiği en önemli zararlardan birisi de dilin yozlaşmasına sağladığı katkıdır.
Türkçenin Yozlaşması Hakkında Kısa Bilgi
Dilde yaşanan yozlaşma sorunu Türkçenin sahip olduğu kuralların bir kenara bırakılıp gelişigüzel kullanılmalı, konuşulması ve yazılması anlamına gelmektedir. Dilin özelliklerinin geri döndürülemez biçimde bozulmaya başlaması ise toplumun tarihini unutması, zaman içerisinde birbirine karşı tahammül edemez duruma gelmesi ve toplum içerisinde ortak olmayan ve bir kuralara dayalı olmayan sözcüklerin oluşmasına neden olacaktır.

Elbette yaşayan her kültürün, bölgenin kendine has konuşma biçimi, lehçeleri bulunmaktadır. Ancak her medeniyette olduğu gibi bu toplumlarında sahip olduğu ortak bir dil bulunmaktadır. Bugün çevremizde bulunan pek çok iş yerinin Türkçe bir isim seçmek yerine anlamlı ya da anlamsız yabancı kelimelerden oluşan, çağrışım yapan isimleri seçtiğini görüyoruz.

İş yerlerinin sahip olduğu bu anlamsız değişim, toplumunda kısa süre içerisinde değişimi benimsemesi, mektuplardan, mesajlaşmaya ve günümüzün internetinde anlamsız dilin yayılmasına neden olmaktadır. Örneğin tamam, ne haber ya da selam gibi kelimeler kullanmak yerine tmm, slm ve naber gibi kelimeler kullanmak, bize zaman kazandırmayacak aksi yönde yılların birikimi olan dilin yok olmasına neden olacaktır.Kaynak: maviylepembe
 
Üst Alt