• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Türkiye'nin Çocukları Gaziantep'i Tanıyor

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
turkiye-nin-cocuklari-gaziantep-i-taniyor-4564080_231_o.jpg

Yaratıcı Çocuklar Derneği tarafından her yıl bir kentte düzenlenen ve belediye başkanları ile il milli eğitim müdürlüklerinin işbirliğiyle okullar arası "Çocuklar ve Kentler" etkinliği bu sene Gaziantep'te gerçekleşiyor.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 4.sü düzenlenen Çocuk Festivali kapsamında gerçekleşen etkinlik, Gaziantep, İstanbul ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün katkıları ile 10 Nisan-10 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor. Bu seneki etkinliğin konuğu olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Asım Güzelbey, festival çerçevesinde birçok etkinliği gerçekleştiren öğrenciler ileZeugma Mozaik Müzesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde bir araya geldi.
Öğrencileri Gaziantep'te görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, "Gaziantep'te böyle güzel bir etkinlik yapmak bizim için mutluluk verici bir olay. Çünkü çocuklar açısından birçok etkinlik burada var. Edirne'den, İstanbul'dan ve ülkemizin değişik bölgelerinden gelen misafirlerimizi Gaziantep'te ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz." değerlendirmesini yaptı.
Gaziantep'te çocuklar için hayvanat bahçesi, bilim merkezi, çocuk oyuncak müzesi, botanik bahçesi, harikalar diyarı gibi mekanlar kazandırdıklarını vurgulayan Güzelbey, 'En önemlisi Dünya Çocuk Dostu Kentler Birliği'neTürkiye'den tek üye kentin Gaziantep olduğunu bu açıdan Gaziantep'in çocuklar için ayrı bir yerinin olduğunu' kaydetti.
Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ise, bu etkinlik çerçevesinde öğrencilerin birbirlerine çok yardımcı olduğunu ve kendi yeteneklerini keşfettiklerini söyledi. Bu guruptaki öğrencilerin yeteneklerini görünce diğer illerdeki öğrencilerin de belediye başkanlarından aynı ilgiyi göstermelerini istemelerini umduklarını ifade eden Özcan, "Çünkü öğrencilerimizin birbirinden güzel yetenekleri burada ortaya çıktı. Ben bu öğrencilerimizin yeteneklerini her gittikleri yerde diğer arkadaşlarına örnek olarak gösteriyorum." diye konuştu.
Dernek Başkan Didem Çapa da, Gaziantep'in kendileri için ayrı bir kent olduğunu ve çocuk temalı bir çok mekanın bulunduğunu söyledi. Etkinliğe 130 farklı okulun katılımı olduğunu belirten Çapa, "Gaziantep bizim açımızdan çok önemli bir kent. Çünkü çocuklara için İstanbul'da bile olmayan değerler Gaziantep'te bulunuyor. Onun için Gaziantep bize çok cazip geldi. Bunun için gezi gurubumuzun içine Gaziantep'i de dahil ettik." şeklinde konuştu.
Farklı kentlerdeki kültürel mirasları tanımak ve tanıtmak için böylesi bur programı gerçekleştirdiklerini dile getiren Çapa, "Kente değer katan özelliklere dikkat çeken farklı sanat alanlarında öğrencilerle etkinlikler düzenliyoruz. Öğrencileri sanat tarihi hakkında bilgilendiriyoruz. Öğrencilerimizin kültürel ve sanatsal gelişimine katkıda bulunuyoruz. Farklı kentlerdeki öğretmen ve öğrencilerimizin etkileşimini sağlıyoruz" diye konuştu.
Etkinlik çerçevesinde Özel Sanko Okullarının öğrencileri piyano, keman ve gitar ile mini bir konser verirken, Hoşgör İlköğretim Okulu öğrencilerinin oluşturduğu halk oyunları salondan büyük alkış aldı. Öğrenciler, ülkenin dört bir yöresine ait değişik halk oyunları ve müzik eşliğinde gösteri sundular.