• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Türkçe Soru ve Cevaplar

Üyelik Tarihi
30 Kas 2012
Konular
12,578
Mesajlar
16,017
MFC Puanı
2,310
ÖRNEK TÜRKÇE SORU VE CEVAPLARI
1.Aşağıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisinin parçanın anlam bütünlüğünü bozduğunu bulunuz. (I) Ünlü halk ozanı, iğne atsan yere düşmeyecek bir kalabalığın ortasından geçerek,alkışlar eşliğinde salona girdi. (II) Adının önüne eklenen "usta", "abdal" sıfatlarını her fırsatta reddediyordu. (III) Sahneye gelip halka selam verdiğinde onun utangaç, sessiz, sakin görüntüsü hepimizi şaşırtmıştı. (IV) Konser boyunca onun nice halk ozanlarının ruhunu, bilgeliğini, ustalığını nasıl özümsediğini görmek, bizi çok etkiledi. (V) Konser sonunda bu ozanın sadece bir bağlama ustası değil, insan sevgisine adanmış binlerce yıllık bir kültürün rengi, sesi olduğunu da anlamıştık

A.IV
B.III
C.V
D.I
E.II

2. Aşağıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisinin parçanın anlam bütünlüğünü bozduğunu bulunuz. (I) Uçurtma denince aklıma hemen özgürlük gelir nedense.(II) Bir söylenceye göre, bir Çinli rüzgarlı bir havada şapkasının uçmasını önlemek için ona bir ip bağlar ve böylece ilk uçurtmayı yapmış olur. (III) Bu söylencenin doğruluğu kesin olarak bilinmiyorsa da ilk uçurtmanın 2000 yıl önce Çin`de uçurulduğu sanılıyor. (IV) Uçurtma, Çin`den Kore ve Hindistan`a giden tüccarlar aracığıyla Asya`nın birçok ülkesine yayılmıştır. (V) Japonya`ya ise Budist rahipler tarafıdan 7. yüzyılda getirildiği söylenmektedir.

A.II
B.I
C.V
D.III
E.IV

3. Aşağıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisinin parçanın anlam bütünlüğünü bozduğunu bulunuz. (I) Gelişen teknolojiyle birlikte insanlar, doğanın yerine koyabileceğinden çok daha fazla balık avlıyor. (II) Bu yüzden, tonbalığı,orfoz ve morina gibi balıkların sayısı hızla azalıyor.(III) Buna bağlı olarak, avlanabilecek balık miktarı da azalıyor ve bilim adamları " deniz kaynaklarının faizini değil, anaparasını yediğimiz" uyarasında bulunuyorlar. (IV) Bunu önlemek için denizlerin büyük bölümünün avlanmaya kapatılarak balık sayısının artmasının sağlanması gerektiğini belirtiyorlar.(V) Balık çiftlikleri sayesinde, pazarlarda satılan balıkların çoğunun fiyatı kontrol altında tutulabiliyor ve balık tüketimi artıyor.

A.I
B.V
C.II
D.IV
E.III

4. Aşağıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisinin parçanın anlam bütünlüğünü bozduğunu bulunuz. (I) Hattuşa, "bin tanrılı ülke"nin yalnızca dünyevi başkenti değil, aynı zamanda da dini merkeziydi. (II) Hititlerdeki bu tanrı tanrı bolluğu ilginç bir gelenekten kaynaklanmaktaydı. (III) Arkeolojik kazılarda elde edilen buluntular arasında Hititlerin gündelik yaşamına ışık tutan çivi yazılı birçok tablet de vardı. (IV) Hititler, savaşta yendikleri ülkelerin tanrılarını kızdırmaktansa, onlara da saygılarını dile getiriyorlar ve onları kendi tanrıları arasına katıyorlardı. (V) Hatta bu tanrılar adına tapınaklar yaptırıyorlardı.

A.II
B.V
C.III
D.I
E.IV

5. Bazı antik kentler vardır, daha onları tümüyle gezmeden sizi kendilerine hayran bırakır. Ustaca kullanılmış bir dille, .............., sizi kendilerine çeker.

A.size, gelecekten haberler verir
B.zamanlar arasındaki farklılığı unutturur
C.ne kadar yaşlı olduklarını saklar
D.yılların tahribatını gözler önüne serer
E.zamanın ne kadar çabuk geçtiğini hatırlatır

6. Aşağıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisinin parçanın anlam bütünlüğünü bozduğunu bulunuz. (I) Çoğumuz sınıfımızı geçmenin ödülü olarak sahip olduk ilk bisikletimize.(II)Arkadaşlarımızın bisikletleri nedense gözümüze hep daha güzel göründü. (III) Düşe kalka bindiğimiz bu ilk bisikletimizin üzerindeki çiziklere, kolumuzdaki ya da bacağımızdaki çiziklerden daha çok üzüldük. (IV) Biz büyüdükçe bisikletimiz de yenilendi ve artık onunla evimizin çevresinden daha uzak yerlere gitmeye, doğayı keşfetmeye başladık. (V) Tatillerde arkadaşlarımızla yaptığımız bisiklet gezileri, yaşamımız boyunca belleklerimizde güzel birer anı olarak kaldı.

A.II
BI
C.III
D.IV
E.V

7. İnsanlar kendi evlerini yaparken serçe, güvercin, kumru gibi kuşları da unutmamışlar. ------. Giderek,sanat yapıtı sayılabilecek güzellikte kuş evleri yapmaya kadar götürmüşler işi.

A.Yaşadıkları mekânları bu kuşların resimleriyle süsleyerek güzelleştirmeye çalışmışlar
B.Sonbaharda göçmen kuşların gidişi hep hüzünlendirmiş onları
C.Hangi yuvanın hangi kuş türüne ait olduğunu öğrenmek için çaba harcamışlar
D.Onların yuvalarını dikkatle inceleyip bu yuvaların kimi özelliklerini kendi evlerini yaparken örnek almışlar
E.Kışın göçmeyen kuşlar için, evin bir yerinde bir delik, bir kovuk, bir yuva yapmadan edememişler

8.Aşağıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisinin parçanın anlam bütünlüğünü bozduğunu bulunuz. (I) Edremit`ten Kaz Dağı`na çıkarken gür ormanlar,sık çalılıklar sanki sizi izliyor. (II) Geçtiğiniz yollarda,köprülerin altından akan buz gibi sular sizi kendine çekiyor. (III) Burada bulunduğunuz sürece ayın kaçı, günlerden ne , saat kaç gibi soruların hepsi önemsiz birer ayrıntı oluyor. (IV) Kaz Dağı`nın birçok efsaneyenasıl ilham verdiğini, dağın büyülü atmosferini gördüğünüzde daha iyi anlıyorsunuz. (V) Kaz Dağı, derin kanyonları, onlarca şelalesi, nadir bitkileriyle Türkiye`nin önemli doğal alanlarından biridir.

A.IV
B.III
C.I
D.II
E.V

9. Bir taşçı ustası yonttuğu her taşı ------, öpe okşaya ------- onu

A.beğenir-büyütür
B.kullanır-saklar
C.keser-birleştirir
D.sever-biçimlendirir
E.seyreder-çoğaltır

10. Uzun resim serüvenimde, önce izlenimci tarzda resimler ürettim. Sonrasında dışavurumcu ve gerçeküstücü tarzda resimler yaptım.------. Resimlerde fırçada kullandım spatül de. Fırça ucu darbeleriyle yaptığım nokta üslubundaki resimlerimse son yılların ürünüdür.

A.Sonunda canlı modelden yaptığım resimleri daha çok sevdim
B.Dünyada yeri olan bu tarzda neden eser veremiyorum diye hep merak ederdim
C.Bu yeni tarzda resim üretmenin zor olduğunu o zaman anladım
D.Anlayacağınız belli bir tarza ve tekniğe bağlı kalmadım
E.İzlenimci tarzda resimler bizde pek görülmemişti


DOĞRU CEVAPLAR

1.E
2.B
3.B
4.C
5.B
6.A
7.E
8.E
9.D
10.D
 
Üst