• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Üzülme, Allah bizimle

Beste

MFC Üyesi
Konular
21
MFC Puanı
3,470
A3DNsv.jpg

Peygamber Efendimiz s.a.v.’in en yakın dostu, hicret ve mağara arkadaşı Hz. Ebu Bekir Sıddîk r.a. hicret esnasında Sevr Mağarası’nda iken başından geçen bir olayı şöyle anlatıyor:
Allah Rasulü s.a.v. ile birlikte mağarada idim. Bizi arayan müşriklerin ayaklarını gördüm. İçlerinden biri eğilip baksa bizi görecekti. Allah Rasulü’ne:
– Ey Allah’ın Rasulü! Onlardan biri başını eğip ayaklarının arasına baksa bizi görecek, dedim.
O şöyle buyurdu:
– Ey Ebu Bekir! Üçüncüsü Allah olan iki kişi hakkında zannın nedir? Üzülme. Allah bizimle beraberdir.
Böylece Allah Rasulü s.a.v. ona ve ümmetine Allah ile beraber olmayı, tevekkülü ve teslimiyeti öğretiyordu. Allah Tealâ Rasulü’nü müşriklerden muhafaza ediyordu.

(Buharî; Müslim; Tirmizî. Ayrıca bkz. Tevbe Sûresi, 40’ncı ayet)

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,700
Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed

Mert Ulukan

MFC Üyesi
Konular
20
MFC Puanı
220
Eğer siz ona yardım etmezseniz, iyi bilin ki Allah ona yardım etmişti. Hani gerçeği yalanlayan nankörler (kafirler) onu (Mekke'den) çıkardıklarında iki kişiden ikincisiydi. (Hz Peygamber ve Hz Ebubekir mağaraya saklandıklarında) ikisi mağaradayken, o arkadaşına (Hz Ebubekir'e) "üzülme muhakkak ki Allah bizimle beraberdir (a tahzen innallahe meana)" demişti. Bunun üzerine Allah, üzerlerine dinginlik ve güven indirmişti, onu sizin görmediğiniz güçlerle desteklemişti ve kafirlerin sözünü alçaltmıştı. Allah'ın sözü en yüce olandır. Allah mutlak üstün olandır. En iyi hüküm verendir." Tevbe Suresi /40