• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Üzüntü Hakkın da!

Sindy

Süper Moderatör
Konular
1,471
MFC Puanı
116,360
ÜZÜNTÜ HAKKINDA... ÜZÜNTÜ; Kuran-ı Kerim'de sadece nehiy olarak gelmiştir, Allah-u Teala’nın şu sözündeki gibi:
"Gevşemeyin ve üzülmeyin”
Veya olumsuz gelmiştir:
"Onlar için korku yoktur onlar üzülmezler de”
Bunun sırrı şudur:
‘ÜZÜNTÜ’; şeytanın en sevdiği şeydir;
Adem oğlunun yolunu yarım bırakması ve devam ettiği şeyi durdurması için üzülmesini ister... Nebi Sallallahü Aleyhi ve Sellem, üzüntüden Allah'a sığınmıştır:
"Allah’ım üzüntü ve endişeden SANA sığınırım"
Bunun için İbnü'l Kayyum şöyle der:
“-Hüzün; kalbi zayıflatır, azmi kırar, iradeye zarar verir.” “Şeytana mü'minin üzülmesinden daha sevimli bir şey yoktur.”
Bundan dolayı;
“-Sevinin, müjdeleyin, olumlu olun, Allah'a hüsn-ü zan besleyin, Allah’tan gelene güvenin ve sadece O'na tevekkül edin;
İşte o zaman, her durumda mutluluk ve rıza bulacaksınız.” TAVSİYEM ŞUDUR Kİ:

Sevincinizi üzüntü ile ifsat edip, bozmayın,
Aklınızı karamsarlıkla ifsat edip, bozmayın,
Başarınızı gururla ifsat edip, bozmayın,
Başkalarının başarısını, onların başarısını çürüterek ifsat etmeyin, bozmayın,
Bu gününüzü, dününüze bakarak (geçmişe takılarak) ifsat etmeyin! bozmayın,

Şu anki halinizi bir düşünürseniz Allah’ın siz (daha) ondan istemeseniz bile birçok şey verdiğini göreceksiniz; ve güvenin O’na, muhakkak ki Allah sizin istediğiniz bir şeyi ancak ondan daha hayırlısını vermek için sizden engellemiştir (sizden almıştır, size vermemiştir.) Belki de siz uyurken semanın kapıları sizin adınıza defalarca çalınıyordur;
-Yardım ettiğiniz bir fakir tarafından, veya -Sevindirdiğiniz üzgün bir kişi tarafından, veya
-Sıkıntısı olup da rahatlattığınız bir kişi tarafından, semanın kapısı çalınıyordur;

Hayır işlerini kesinlikle küçümsemeyin!
Bir Allah dostu şöyle der:
-Ben Allah'dan bir şey istiyorum, eğer onu bana verirse bir kere, vermezse on kere seviniyorum;
Çünkü ilki benim tercihim, ikincisi ise Allah-u Teala’nın tercihidir.

İbnü's Sadi Rayallahü Anh şöyle der:
“Hayat kısadır onu ENDİŞE, KEDER ve ÜZÜNTÜ ile kısaltmayın. Hepimiz yolcuyuz. Hiçbir dert, dünyaya gelirken beraberimizde gelmedi. Bizimle beraber de gitmeyecek.”

Pamira

Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
2,801
MFC Puanı
60,560
Emeğine sağlık