Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Üzüntüden Kendinizi Yemeğe Vurmayın !

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Bu alışkanlığınızı ancak, yiyecekleri, kendi mutsuzluğunuz ve kötü duygularınızı yok etmek için kullandığınızı fark ettiğinizde yok edeceksiniz.


Hiç düşündünüz mü? Üzüntülü ve duygusal açıdan zayıf zamanlarda daha çok mu yiyorsunuz? Yedikleriniz aslında gerçekten sevdiğiniz şeyler olmasa da yediğiniz oluyor mu? Ya da açlık hissetmeseniz bile yiyor musunuz? Bütün bunlardan sonra, "Niye yedim ki" diye pişmanlık duyuyor musunuz?
Yiyerek rahatlanmıyor!

Bilinen bir problem bu. Bazı kişiler, ruhsal açıdan dengelerini kaybettikleri zaman kendilerini "yemek yiyerek" rahatlatmaya çalışırlar. Ancak, bu da başka bir probleme yani kilo fazlalığına yol açmakta. Problem katlanarak artmaktadır.

Bu alışkanlığınızı ancak, yiyecekleri, kendi mutsuzluğunuz ve kötü duygularınızı yok etmek için kullandığınızı fark ettiğiniz zaman yok edeceksiniz. Mesela, kendinizi mutsuz hissettiğinizde yiyecek bir şeyler arıyorsunuz? Olayın bu türlü geliştiğini fark ettiğinizde kendinize sormanız gereken soru "Gerçekten ne istiyorum" olmalıdır. Gerçekten karnınız aç ya da yemek istediğiniz şey sevdiğiniz bir şey mi? Yedikleriniz gerçekten sizi rahatlatıyor mu yoksa hala aynı sıkıntınız sürüyor mu?


Mutlu edecek başka şey vardır!

Kendinize bu soruları sorarsanız, yemek yeme ihtiyacınızın nedenini daha iyi anlayabilirsiniz. Bir şeyler yemek yerini tutacak ve moralinizi yükseltecek başka bir şey bulun. Düşünün, neleri yapmak sizi mutlu ediyor.

Bazı insanlar müzik dinledikleri zaman kendilerini daha iyi hissederler.

Araştırmalar göstermiştir ki, yumuşak fiziksel aktiviteler morali yükseltmektedir. Bu ikisini birleştirebilir, oturma odanızda müzik eşliğinde hafif sportif hareketler yapabilir ya da dans edebilirsiniz. Ya da işinizde moraliniz bozuldu ise eve geldiğinizde bir komedi filmi seyredebilirsiniz.
Küvette köpüklü bir banyo...

Kendinizi, yemek yemeden de rahatlatmanın bir çok yolu var. Moraliniz bozuk iken, kendinizi mutlu edecek bir şeyler yapın. Pahalı olması gerekmiyor ama normal zamanlarda "zamanınız olmadığı" ya da başka bir nedenle yapmadığınız bir şeyler olmalı.


Mesela, küvette köpüklü bir banyo alabilir, bir yandan da müzik dinlerken, şarabınızı yudumlayabilirsiniz. Ya da kendinize bir buket çiçek alabilir, ya da beyninizi yormayacak, basit, dedikodu roman ve dergileri okuyabilirsiniz.
Bu methodların size uygun olmadığını düşünüyorsanız. Ya da uygun olmadıklarına dair uzunca bir neden listeniz varsa. Anlamanız gereken bir konu var. Siz aslında, kendinize iyi davranmayarak kendi diyetinizi sabote ediyorsunuz.


Perhiz - Diyet yapmak zordur. Son yapılan araştırmalardan birisi, diyet yapanların, yemek yeme süresi hariç kendilerine iyi davranmadıklarını göstermiştir. Bu bir nevi savunmadır.


Şimdi,

1. Yemek zamanlarınızı planlayın.
2. Kendinize iyi davranmayı öğrenin.
3. Hoşunuza giden, yapmayı istediğiniz bazı aktivitelere zaman ayırın.


Böyle yaparsanız, moral durumunuz yüksek olacak, diyet programınızı sürdürme isteğiniz artacak ve yemek yeme aceleniz azalacaktır.
 
Üst Alt