• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Uyku Pozisyonunuz Kişiliğinizi Ele Veriyor !

vioLeta

Özel Üye
Konular
946
MFC Puanı
540
...

Uyku üzerine sayısız araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalardan biri de uyku pozisyonları ile ilgilidir.

Bilim adamları yapılan araştırmalar sonucunda uyku pozisyonunun sadece insan sağlığı ile bağlantılı olmadığını, aynı zamanda insanların karakteriyle de bağlantılı olduğunu saptamışlardır.

İnsanların kişilik özelliklerine göre uyuma şekillerinin de değiştiğini gözlemlemişlerdir.

Yapılan araştırmalara göre uyku pozisyonlarına göre kişilik özellikleri şu şekilde sıralanır:

~ Cenin Pozisyonu ~

Cenin yatışı anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatılan pozisyondur. Bu yatış pozisyonunun %41 oranla en yaygın yatış şekli olduğu bilinmektedir.

Bu şekilde uyuyanların dışa dönük, duygusal ve hassas bir yapıya sahip oldukları ortaya konulmuştur. Erkeklere göre kadınların iki katı oranla daha fazla bu pozisyonda uyuduğu belirlenmiştir.

Bu yatış şeklinin mide ve karaciğerde sağlık sorunlarına neden olabileceği söylenmektedir. Bu yüzden sağa doğru bükülerek uyumak tavsiye edilmektedir.

~ Asker Yatışı ~

Sırt üstü yatıp kolların iki yanda durduğu pozisyondur. Bu şekilde yatanlar sessiz, sakin mizaçlı kişiliklere sahiptirler. Gereksiz konuşmaları sevmeyen bir yapıya sahiptirler.

Hem kendileri hem de yakınları için yüksek yaşam standardı isteyen kişilerdir. Kendilerini diğer insanlardan yüksek görürler.

Bu şekilde uyumak nefes problemlerine ve horlamaya neden olur. Bu nedenle uyku kalitesini düşüren bir yatış şeklidir.

~ Yaşlı Duruşu Yatış ~

Her iki kolu kıvırarak, ellerini omuz hizasında yana alma pozisyonudur. İki kolun öne doğru uzatılmış olması gerekmektedir.

Böyle uyuyan kişiler şüpheci ve eleştirel kişilerdir. Bir konuda karar almaları uzun sürer fakat aldıkları karardan caymaları çok zordur.

Fakat sürekli aynı kol üzerine yatmak omurga ve omuz ağrılarına neden olmaktadır.

~ Kütük Pozisyonu ~

Her iki kolun da aşağı doğru olduğu yan yatma şeklidir. Bu şekilde uyuyan insanların güvenilir ve uysal bir kişiliği vardır.

Sağlık açısından bakıldığında zararlı bir yatış şeklidir. Bu şekilde uyuyanlar omurgayı çok düz tuttuğundan bel ve sırt ağrıları ile karşılaşırlar.

~ Deniz Yıldızı Yatışı ~

Diğer bir adı ile serbest yatıştır. Kolların ve bacakların iki yana açık yüzün yukarı baktığı yatış şeklidir.

Böyle uyuyan kişiler yardım sever ve her zaman başkalarını dinlemeye hazır olan kişilerdir. Genellikle ilgi odağı olmayı sevmeyen bir yapıları vardır.

Bu şekilde uyuyanlar da nefes sorunları yaşarlar. Bu yüzden de iyi dinlenememiş bir şekilde uyanırlar.

~ Serbest Düşüş Pozisyonu ~

Yüzü koyun, bacaklar aralıklı, eller baş hizasında, başın sağa veya sola dönük olduğu yatış şeklidir.

Bu şekilde uyuyanlar sinirli ve kolay incinen kişilerdir. Eleştirilmeye kapalı olan kişilerdir.

Mide üzerine yatıldığı için mide rahatsızlıklarına neden olabilen bir yatış şeklidir.

...

Sezen

Emektar Üye
Konular
692
MFC Puanı
90,220
Hocam ben çok manyakca yatıyorum elim ayagım bir yerde:D var mı bilim de bunun adı:D

Yusuf

MFC Üyesi
Konular
1,134
MFC Puanı
7,440
Uykumda fırıl fırıl dönüyorum bu ne anlama gelir ki...

iFt

MFC Üyesi
Konular
22
MFC Puanı
4,490
bazı sabahlar uyanıgımda ayaklarım yastıkta oluyor siz düsünün nasıl yattığımı

vioLeta

Özel Üye
Konular
946
MFC Puanı
540
~ Seni çözebilene aşk olsun Sezen cim bu deli dolu haller yüksek enerjin ve mutluluktan geliyor, uykudayken beleş bir şeyler görüyorsan demek rüyanda :D elini ayağını nereye koyacağını bilemiyorsun normal :D

~ Yusuf uyurken gördüğün rüyalardan kaynaklı olabilir,
Tam olarak bilemiyorum.

~ iFt Senin dağınık bir ruhun var anlaşılan :D

Yusuf

MFC Üyesi
Konular
1,134
MFC Puanı
7,440
~ Seni çözebilene aşk olsun Sezen cim bu deli dolu haller yüksek enerjin ve mutluluktan geliyor, uykudayken beleş bir şeyler görüyorsan demek rüyanda :D elini ayağını nereye koyacağını bilemiyorsun normal :D

~ Yusuf uyurken gördüğün rüyalardan kaynaklı olabilir,
Tam olarak bilemiyorum.

~ iFt Senin dağınık bir ruhun var anlaşılan :D

belki..ama bilemiyceğim..:s67:

İlda

Özel Üye
Konular
1,235
MFC Puanı
1,490
Cenin yatışı bana göre