Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Uykuyu Etkileyen 8 Sürpriz Yiyecek

Beatrice1

Zaman, bütün hayallerimize ağzının payını verdi.
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  24 Mar 2016
 • Mesajlar
  337
 • MFC Puanı
  115
 • MFC Seviyesi

Hepimiz kahvenin ve çayın uykuyu kaçırdığını ve ılık sütün daha rahat uyumamızı sağladığını biliyoruz – en azından annelerimize göre. İşte iyi bir gece dinlenmesi için en iyi ve en kötü yiyecekler.

1. İyi: Ceviz ve Badem
Badem bol miktarda magnezyum, triptofan ve melatonin içerir. Bunlar uykuya yardım eden ideal üçlüdür. Yatmadan bir saat önce bir avuç bunlardan yiyebilirsiniz.

2. Kötü: Greyfurt
Mide ekşimesi yapan başka bir yiyecek yoktur. Greyfurt mide asiditesini yükseltir. Eğer mide ekşimesinden kaçınmak istiyorsanız, greyfurt ve diğer turunçgillerden yatmadan önce uzak durun.

3. İyi: Yulaf Ezmesi
Genelde sabah yenen bir yiyecek olan yulaf ezmesi uyumaya yardım eden birçok mineral içerir, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor gibi.

4. Kötü: Kereviz
Gerçekten mi? Kereviz kesinlikle sağlıklı bir sebze ama yatmadan önce pek tavsiye edilmiyor. Çünkü kereviz doğal bir idrar söktürücü. Eğer gecenin bir yarısı uyanmak istemiyorsanız, kaçınmak en iyisi.

5. İyi: Ahududu ve Kiraz
Melatonin hapları uyumaya yardım eden popüler bir takviye. Ama melatonin doğal olarak birkaç besinde de bulunur. En fazla ahudududa ve kirazda.

6. Kötü: Yağlı, Kızarmış Yiyecekler
Yağlı, kızarmış yiyecek yiyenler uyku kalitelerini de düşürmüş olurlar. Mideniz bunları eritmek için fazladan çalışmak zorunda kalır, bu da hazımsızlığa mide ekşimesine neden olabilir. Arada kalori bakımından yüksek yiyecekler almanızda bir mahsur yok ama yatmadan en az üç saat önce alın.

7. İyi: Muz
Potasyum ve magnezyum açısından zengin olan muz, mükemmel bir uyku öncesi aperatifi ve doğal bir kas gevşeticidir. Ayrıca uykuya yardımcı triptofan isimli bir aminoasit içerir.

8. Kötü: Baharat
Baharatlar metabolizma hızınızı artırarak uykunuzu kaçırabilir. Yatmadan önce bunlardan kaçınmakta fayda var.
 

Sezen

Ne Diyosak O....
Özel Üye
 • Üyelik Tarihi
  22 Eki 2015
 • Mesajlar
  14,105
 • MFC Puanı
  18,178
 • MFC Seviyesi

Uykuyu etkileyen en önemli faktör yastık bence:D yastıkla arandaki cekim gücü bu yiyecekleri sollar:s92:
 
Üst Alt