• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Uzun hava nedir?

Master

You
Yönetici
Konular
4,182
MFC Puanı
34,670
Uzun hava; Geleneksel Türk halk müziğinde belirli bir karakteri olmayan, genel olarak serbest ritmli, belirli bir karakteri olmayan, usulsüz olarak söylenen, bölgesel öğelerin etkisi altında gelişerek özellik kazanmış ezgi türüdür.
Uzun havalarda söz melodinin, melodi sözün önüne geçmeye çalışır. Uzun havaların sözleri; yakıcı, çarpıcı, düşündürücü olduğundan bazı zamanlarda anlam ve içerik bakımadan melodinin önüne geçer.

Uzun hava türleri nelerdir?

1- Bozlak
2- Gurbet havası
3- Hoyrat
4- Divan
5- Yol havası
6- Arguvan ağzı
7- Çamşıhı ağzı
8- Maya
9- Barak ağzı
10- Müstezat

Sözlükte uzun hava ne anlama gelmektedir?
Türk halk müziğinde, belirli bir karakteri olmayan, bölgesel ögelerin etkisi altında gelişerek özellik kazanmış türkü.
“Uzun havaların tonal ve yapı özelliklerini genel olarak aşağıdaki şekilde göstermek mümkündür.

1) Kelime Ritmine uymak suretiyle bir çeşit (Recitatif)e yakın, (parlondo Rubato), yahut (parlondo Reçitativo) diye bileceğimiz cinsten (okuyanın kendi zevkine bırakılmış, fakat belli tavır ve üslubuna uyarak çağrılan (icra edilen) serbest ölçülü ağızlar.
2) Kuruluşu birinci tip gibi, fakat sonundaki müzik cümlesini asılı bırakarak (Of), (Oy), (Vay), (Vah), gibi uzun veya kısa süren, yahut (Oy Oy), (Vah Vah), (Of Of) gibi, fakat sesle veya çalgı ile bağlantılı olanlar.
3) Yine birinci tip gibi, fakat sesle veya çalgı ile bağlantılı olanlar.
4) Yine aynı tipte, başta ortada ve sonlarda kırık hava ile bağlantıları olanlar.
5) Bu tiplere uymayan, fakat karakteristik serbest ölçülü (okuyanın keyfine tabi olmayan ağızlar.) Bu tip ezgiler tamamen ritm hisse vermemekle beraber, zaman zaman ritme girerler.”

Ağlarım Gülenim Yok
Ağlarım gülenim yok
(Kardaş) Gözyaşım silenim yok
Başım alır diyar diyar gezerim
(Vallah) Arkam sıra dur gitme diyenim yok
Yeri ağam yeri yeri
Yaralıyam nasıl edim ben

Kaşların hilaldır
(Oğul) Gözlerin belalıdır
Yar sevdim murad almadım
(Vallah) Yüreğim yaralıdır
Yeri ağam yeri yeri