• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Veritabanı İşlemleriniz için Alias (Takma Ad) Oluşturmak...

Konular
4,091
MFC Puanı
40
Delphi ile veritabanınız arasında yapacağınız bağlantı alias tanımlama işlemleriyle çok daha kolay olacaktır.

Delphi ile programlar hazırlarken veritabanlarınız arasında her defasında o veritabanı neredeydi, şu nereye kayboldu derdini rahatlatacak çözümdür alias tanımlama... Alias tanımlayarak delphide aliasınızı seçerek programın otomatik olarak veritabanı dosyasını bulmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için:

Programlarınız içinde Borland Delphi bölümünde BDE Administrator'u çalıştırmalısınız. Bunu Denetim Masası'nda da (Control Panel) bularak yapabilirsiniz.

1_371.jpg

Açılan pencerede mevcut tüm aliaslarınızı görürsünüz. Yeni bir veritabanı oluşturduğunuzda onu bir takma isimle çağırmak için "Object" üst menüsünden New seçilir ve açılan pencerede seçeneklerden biri seçilir. Genelde standart seçimi işinizi görür, eğer daha uzmanca bir iş yapmıyorsanız:

2_315.jpg

Bu resimde de göreceğiniz üzere oluşturduğunuz yeni takma ismi belirleyebiliyorsunuz. Burada ben abcde gibi bir isim belirledim.

Bu bölümde yapılacak ikinci iş path bölümünü veritabanınız nerede ise ona göre seçmektir.

Bütün bu işlemlerden sonra pencerede üstte göreceğiniz mavi ok işareti bu seçimleri uygulamaya sokar ve alias'ınızı tanımlamış olursunuz.

Delphideki formunuza bir table nesnesi aldığınızda örneğin, object inspector penceresinde Database Name olarak seçtiğiniz isim işte sizin kısayol olarak atadığınız alias (takma ad) ismi olacaktır. Hangi alias'ı seçerseniz yine object inspector penceresinde o alias'a bağlı veritabanlarınızı görürsünüz.

Bir alias ile birden fazla veritabanı görüntülemenin yolu ise şu: Bir alias tanımladığınızda onun "path" bölümünde belirlediğiniz klasöre kullanacağınız tüm veritabanı dosyalarını yerleştirdiğinizde o klasördeki tüm veritabanlarını tek alias ile Delphi kullanırken görebilirsiniz.