Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Viyolonsel Nedir - Özellikleri Nelerdir?

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,317
  • MFC Puanı
    16,694
  • MFC Seviyesi

Viyolonsel olarak da bilinen çello keman ailesinin üyesi olan bir yaylı çalgıdır. Kemandakine benzeyen bir yayla çalınır. Keman şeklinde olmakla beraber daha büyüktür. Yaklaşık 1.20 m uzunlukta ve en genis yerinde 40 cm civarında olan çello bu boyutları yüzünden oturarak çalınır. Yere dayanan bir çubuk üzerinde duran çello müzisyenin bacakları arasına alınıp bir yayla çalınır. Keman gibi dört yay sahiptir ve müzisyenin ellerinin perdeler üzerinde gezmesiyle degisik tonlar elde edilir.

Bu yüzden çello’nun ses genisligi 4 oktavdan fazladir. Rostropoviç Pablo Cassals Jacquelin de Pera Misch Maisky William Lloyd Weber ünlü violonsel solistleri arasındadır.

...Günümüze kadar da kalabilen bazı çellolar 1560 larda İtalyan imalatçı Andrea Amati tarafindan yapılmışlardır. 18. yy sonlarına kadar çello ön planda olan bir enstrüman degildi ve müzikteki bas sesi vererek parçadaki boslukları doldururdu. Ancak barok dönemindeAntonia Vivaldi ve Luigi Boccherini gibi besteciler yalnızca çello için suitler yazdılar. 19.yy gelindiginde çello için konçerto ve benzeri eserler Johannes Brahms ve Antonin Dvorak gibi isimler tarafindan yazılmıslardı. 20. yy da da Sergei Prokov ve Dmitri Shostakovich gibi besteciler çello’nun olanaklarını kesfedip bir solo enstrüman olarak gelistirdiler.
 
Üst Alt