• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Windows 11 RC Sürüm

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Microsoft Türkiye Ayakta Gaflet Uykusuna Yatmış Görünüyor.

Açıklaması:

Merhaba,

Topluluklarda, forumlarda, bloglarda ve birçok sosyal medya platformunda ''Windows 11'' adında gelecek bir Windows sürümü ile ilgili söylentiler dolaşmaktadır. Müşterilerimizin ve kullanıcılarımızın birçoğu, Windows 11'in Windows 10'un halefi olacağına inanıyor. Buna istinaden aldığımız geri bildirimler ve sorular sebebiyle yabancı Microsoft Topluluk forumlarında yapılan açıklamalar sonucunda Türk Microsoft Topluluk forumunda da açıklama yapma gereği bulduk.

Ancak bilinmelidir ki, Windows 11 adında bir işletim sistemi bulunmamakta ve Windows 10'un halefini yayınlama planımız şu zamana kadar hiç olmamıştır.

Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 gibi farklı Windows sürümleri bulunmaktaydı ve her Windows sürümünde yeni özellikler ve iyileştirmeler yapılmaktaydı. Bunun yanı sıra Windows XP, Windows Vista ve Windows 7'de gördüğümüz Hizmet Paketleri (Service Pack) adı verilen güncelleme dağıtım hizmetiyle Windows'unuzun en son kararlı sürümüne yükseltme yapabiliyordunuz. Ancak, Windows 10'un yayınlanması her şeyi değiştirdi ve Hizmet Paketleri de böylelikle sona ermiş oldu.

Windows 10 işletim sistemi Windows'un en son sürümüdür ve düzenli güvenlik, iyileştirme ve özellik güncelleştirmelerine sahip olmasının yanı sıra sürüm yükseltme konseptlerine sahiptir. Windows 10'un her yeni yapısında ve derlemesinde yeni özellikler ve geliştirmeler olmaktadır ve Windows 10'u düzenli olarak güncelleştiriyorsanız ya da Windows 10'un yayınlanan her sürümüne yükseltme yapıyorsanız, her derlemede göze çarpan önemli özellikleri ve iyileştirmeleri fark etmişsinizdir ve bu, Windows 10'un temel modelidir.

Bu nedenle, Windows 10 için devamlı sürüm güncelleştirmeleri ve iyileştirmeleri yapılmakta olup, belirli aralıklarla önemli derleme güncelleştirmeleri yayınlanmaktadır.

Windows 10, Windows ürününün son sürümüdür ve bu asla değişmeyecektir. Bu nedenle, ''Windows 11'' içerikli haberlere veya söylentilere ya da paylaşımlara itibar etmemenizi öneririz.

Windows hakkında en son bilgilerin ve yeniliklerin yayınlandığı Windows Blog'u takip edebilirsiniz. Böylelikle Windows hakkındaki en güncel bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla kalınız.

- Microsoft Community Takımı

Ben şahsen bu resmi açıklamayı ciddiye almıyorum.Beta Seviyesinde Windows 10 sistemini göklere çıkartıyor ve halefi Windows 11 'in olmadığını iddaa etse, yeni sistem bile bile Microsoft'un kendisi tarafından sızdırılmıştır.Amaç gündem oluşturmak ve meraklı kullanıcılardan bedava istifa'de etmek (testler olayı)

esatiz

MFC Üyesi
Konular
3
MFC Puanı
110
Aslında bu resmi bir açıklama değildir, yazan kişi "gönüllü"dür. Yazı 26 Kasım 2020'de yazılmış ve dün güncellenmiş. Hatta Google önbelleğiyle bakarsanız bu yazı, iso dün internete sızdırılmadan 3 gün önce de güncellenmiş ve yazıda hiçbir değişiklik görülmemiştir. Muhtemelen yazı ilk yazıldığı gibi aynı şu anda.

Sonuç: Yazıyı dikkate almaya gerek yok.

12 Haziran 2021 :

Kod:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:k8VlsCozD4cJ:https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/all/windows-11-hakk%25C4%25B1nda-resmi-a%25C3%25A7%25C4%25B1klama/f5aaf57f-6a02-4518-b9dd-93474598d7ca+&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&client=firefox-b-d

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Aslında bu resmi bir açıklama değildir, yazan kişi "gönüllü"dür. Yazı 26 Kasım 2020'de yazılmış ve dün güncellenmiş. Hatta Google önbelleğiyle bakarsanız bu yazı, iso dün internete sızdırılmadan 3 gün önce de güncellenmiş ve yazıda hiçbir değişiklik görülmemiştir. Muhtemelen yazı ilk yazıldığı gibi aynı şu anda.

Sonuç: Yazıyı dikkate almaya gerek yok.

12 Haziran 2021 :

Kod:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:k8VlsCozD4cJ:https://answers.microsoft.com/tr-tr/windows/forum/all/windows-11-hakk%25C4%25B1nda-resmi-a%25C3%25A7%25C4%25B1klama/f5aaf57f-6a02-4518-b9dd-93474598d7ca+&cd=1&hl=tr&ct=clnk&gl=tr&client=firefox-b-d
Microsoft forum'un yorumları okurken buna denk geldim, gerçekte'de yorum sahibi çok doğru söylemiş ve duygularım'a tercüman olmuştur.

Öncelikle Microsoft boşuna insanlarla kafa bulma. :) Zamanında Windows 98 için son MS-DOS tabanlı Windows deyip, 1 yıl sonra MS-DOS tabanlı Windows ME'yi çıkartan sizdiniz. XP'ye SP2 son servis paketidir deyip SP3 çıkartan sizdiniz. Bir dediğiniz diğer dediğinizi tutmuyor, siz halen Windows 10 son sürüm geyiği yapıyorsunuz. Yer miyiz biz? Yemeyiz. :)

Bu sözün söylendiği zamanlarda Windows 10'u geliştiren ekip ve yöneticilerin birçoğu Microsoft bünyesinden ayrıldı gitti. Şu an 2021 yılındayız ve Windows 10'un her tarafı 1990'lardan kalma kodlar ve öğelerle kaynıyor. NTFS dosya sistemi günümüz için çok yaşlı ve tek kelimeyle berbat. NT desen 2007 yılından beridir güncellenmiyor bile.

Linux ve Apple'ın macOS'da kullandığı Darwin çekirdeği neredeyse her yıl güncellenip güncel kalmayı başarırken, NT yıllardır güncellenmiyor bile. En son NT 6.0 çıktı ve 2007'den beridir onu cilalayıp duruyorsunuz. NT 10.0 bile NT 6.4 aslında. NT çekirdeğinden fersah fersah önde bu bahsettiğim iki çekirdekte. Gereksiz ve artık kokuşmuş NT çekirdeği ile onun vasıfsız NTFS dosya sistemini adam etmenin tek yolu da yeni bir Windows sürümü çıkartmak. Bunları siz Windows 10 üzerinde değiştiremezsiniz. Ki bu yüzden de Windows 11 çıkacak er ya da geç. Ha adı 11 olmaz belki. Sadece Windows'da olabilir. Ki sadece Windows olması en iyisi olur. Ama Windows 10 son sürüm falan olmayacak asla. Devamı gelecek ve gelmek zorunda.

Kod:
aka.ms/windows11
adında bir bağlantınız da var bu arada ha. Bu bağlantı sizi Microsoft ana sayfasına yönlendiriyor arkadaşlar. Oraya başka bir şey yazarsanız sizi Bing ana sayfasına yolluyor. Windows 10 yazarsanız da Windows 10 ana sayfasına yolluyor. Kısacası Microsoft'un her dediğine inanmayın. Dün öyle der, bugün böyle der. :) Sırf bunu yazmak için üye oldum. Umarım da değmiştir. Haydi kalın sağlıcakla.

Not: Geçmiş sayfalarda "bu bağlantıyı gönderinde ortada kalsınlar öylece" diyen şahısta bu yazıyı görünce ortada kalır umarım. :) Kaynağımız ve bilgimiz var ki konuşuyoruz. Microsoft gibi bir şirket duramaz yerinde. macOS bile 20 sene sonra önce 11, sonra 12. sürüme geçti. Microsoft sizce kalır mı 10'da? Bunu yedirebilir mi gururuna? :) Rakibi 11, 12, 13 diye giderken kendisi neden 10'da kalsın? Akıl var mantık var.

Birde şu yorumu çok doğru...

İşte bundan bahsediyorum ben yaklaşık 3-4 senedir. Bu işletim sistemi yamalana yamalana yamalı bohçaya döndü. Aynı çürük binaya kaçak kat çıkmak gibi bir iş bu Windows 10. Çekirdek eskidi. Günümüz donanımlarına yeteri kadar iyi tepki veremiyor. Özellikle mavi ekran sorunlarının başında geliyor bu çekirdek. Dump dosyalarını okuduğumda "ntoskernel.exe" kaynaklı olduğunu görüyorum çoğu kişide. NT çekirdeği artık yaşlandı. 90'lı yıllarda taş gibiydi. NT 4.0 diye bir efsane var. Ama NT 5.1 yani XP sonrası bu çekirdeğin suyu çıktı artık. 2007 yılından beridir majör bir güncelleme dahi almadı. Sadece modifiye edildi. Windows 10'da halen daha tonla Aero elementi var. DWM'yi kapatın direkt karşınıza Aero Basic teması çıkıyor. Yamalı bohçaya döndü bu işletim sistemi. Ve bir gün çökecek. Aynı Longhorn projesi gibi.

2001-2004 yılları arasında Microsoft yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Başlarda XP'ye küçük bir güncelleme çıkaracaklardı. Bu güncellemeden sonra ise Codename: Blackcomb projesi ile Windows'u tam bir 21. yüzyıl işletim sistemi yapacaklardı. O dönem Apple, Mac OS X ile birlikte getirdiği Aqua arayüzü ile Windows'un tasarım olarak çok ötesinde duruyordu. Microsoft'da buna cevap vermek amaçlı Blackcomb ile Avalon adında bir arayüze geçecekti. Lakin bu Blackcomb'a geçiş için tasarlanan küçük XP güncellemesi yani Longhorn, zamanla Blackcomb özelliklerine kavuşup yeni bir sürüme döndü. Hatta 21H2'de buna benziyor diyebilirim. Normalde Windows 10 arayüzü değişecekti ama şimdi Windows 11'e döndü birden işler. Bu Longhorn'da arayüz cam gibi olacaktı. Avalon yani Aero arayüzü gelecekti.
Görüntü
Yukarıdan Longhorn'un konsept görüntüsünü görebilirsiniz. Düşünün bunu 2004 yılında yapmayı planlıyorlardı. Ve aslında bu arayüz ve özellikler Longhorn değil Blackcomb ile gelecekti. Yukarıda dediğim gibi proje birden beklenmedik şekilde Blackcomb özelliklerine kavuştu ve Blackcomb ertelendi. Bu noktada Microsoft'un hayat kurtaran bir önlem alması gerekiyordu. Çünkü Longhorn tamamen XP çekirdeği üzerine kurulmuştu. XP çekirdeği ise artık çok yaşlıydı o dönem için. Bu özellikleri kaldıracak kadar güçlü değildi. Yepyeni bir çekirdeğe geçiş yapılmalıydı acilen. Ama Microsoft geçmedi. İnatla bu arayüz ve beraberinde gelecek özellikler XP çekirdeğine emanet etti.

Sonuç ise fiyasko oldu. Windows Longhorn sürekli bellek sızdıran, kasan ve donan bir işletim sistemi oldu. Ve 2004 yılında iptal edildi. Yerine ise Server 2003 çekirdeği ile NT 6.0 oluşturuldu ve Vista projesinde kullanıldı. O günden beridir de bu çekirdeğin üstüne yeni bir NT çekirdeği çıkmadı. NT 6.1, 6.2, 6.3 ve en son 6.4 yani pazarlama adıyla 10.0 çıktı. Ama bunlar ayrı sürümler değiller. Yine içlerinde Vista ve Server 2003 kodları var çünkü. Microsoft bu olayın üstüne umarım dersini almıştır. Windows 11 ile ben NT ve NTFS'ye bir güncelleme bekliyorum artık. SSD devrine geçtiğimiz şu dönemlerde NTFS tamamen SSD'ler için zarar ziyan. HDD'ler için tasarlanmış bir dosya sistemi sonuçta. Windows 11'i gidip yine NT 6.0'a emanet ederlerse büyük bir fiyasko çıkar ortaya.

Bu arada pazar Linux'a öyle ya da böyle kalacak hocam. Kapalı kaynak yazılımlar geliştiricisi ile beraber mezara girerler. Ama açık kaynak yazılımlar geliştiricisini bile gömer, yine de ölmez. Microsoft boşuna Linux'a büyük paralar yatırmıyor. Adamlar büyük bir meblağ ile Linux vakfına platinyum üye bile oldular. Windows'a gelen Linux subsystem'dan bahsetmiyorum bile. Geleceğin açık kaynak olduğunu Microsoft'da iyi biliyor. Ve gelecekte Linux çekirdeği ile NT'yi çatallayıp hibrit bir çekirdek ortaya çıkartabilir. Hem NT programlarını çalıştırmak için bir uyumluluk katmanı olacak, hem de tamamen Linux based olacak. Böylece yazılım kaynaklı oluşan hataların büyük kısmı yok olacak ve işletim sisteminin çekirdeği daima güncel kalabilecek. Linux NT gibi bir proje beklemiyor değilim gelecekte MS'den. Bunu da zaman gösterecek artık.