• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Windows Dosya Öz netiliklerini Kullanabilme

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
Bu Windows kısa yazımızda Windows İşletim sistemlerinde dosya sistemlerinin Windows tarafında atanan özniteliklerine değiceğiz.Basit ve yalın bir anlatımla tabii.....!

Buyurun dilerseniz konuya giriş yapalım:

Tüm windows işletim sistemlerinde (3.1/95/98/2000/Me/Xp/Vista/7/8.1/10) dosya özniteliği Attrib komutu ile belirlenmektedir.

Bu komut

C:\Windows\System32

içinde windows'un Windows 1.0 önceki işletim sistemi olan ve Microsoft'un IBM ve Apple(yanlış hatırlamıyorsa Comodo 64-bitlik) bilgisayarlar için geliştirdiği MS-DOS şletim sisteminin 2.00 sürümünde beri varlığını sürdürmekte olan ve çoğu kullanıcı(derin bilgsi olanları tendih ederim) tarafından bilinmeyen bir komut olup windows içindeki gizli sistem dosyaları dahil bütün dosyalara belli özellikleri verir veya kaldırır.

Kullanımı:

1.Windows 7 yönetici hakları ile(UAC devredışı) başlat->çalıştır->cmd komutunu veriniz.

Eğer komut satırına;

C:\>attrib +r +a +s +h yazıp entertuşuna basarsanız, C:\ kök(root) dizindeki tüm dosyalara;

r:ile sadece okunabilir dosya
a: ile Arşiv dosyası
s: ile Sistem dosyası
h: ile Gizli dosya
özelliklerini vermiş olursunuz.(

Verilen bu özelliklerini kaldırmak için:

C:\>attrib -r -a -s -h yazıp enter tuşuna basmamız yeterlidir.

Bu komutların tamamını bir kerede uygulamak gerekmez istediğinizi seçip tek başına kullanabilirsiniz.

C:\>attrib -s Enter ile C deki sistem dosyalarının sistem dosyası olma özelliğini kaldırmış oluruz.Bu komut ne işe yarar? diye soracak olursanız, bazen dos komut sisteminde tüm dosyaların silinmesii isteriz. Bunu yapabilmek için Sistem, Gizli, Arşiv ve salt okunur dosyaların bu özelliklerinin kaldırılması gerekebilir.

Ayrıca komut özellileri ve parametreleri kullanarak ms-dos kipinde bir çok dosya işlemi yapılabilir.

Bunun için:

Ms-DOS Komut satırına:

C:\Users\Deskop\word2007.doc +r +s +h dosya arşivlenebilir salt (okunabilir ama yazılamaz) gizlenir.