• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Windows İşletim Sistemleri İçin "Pratik Kullanım İpuçları".......

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
194.Windows İpucusu : Windows İşletim Sistemlerinde "Bilgisayarım Sağ Menü Yönet" Komutunun Devredışı Bırakılması/Etkinleştirmesi

Ana Anahtar Kaydı :
Kod:
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer
sağ bölmesine 32bit'lik D-WORD değeri oluşturun sağ menüden ve adını
Kod:
NoManageMyComputerVerb
şeklinde isimlendirin.
Değer verisi olarak;

1=Etkin >>>Bilgisayarım Sağ Menüsünde "Yönet" Komutu YOK....
0=Devredışı >>>Bilgisayarım Sağ Menüsünde "Yönet" Komutu VAR...

3.png

Sistem re-start.....

• Beğen
Tepkiler: Nur

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
195.Windows İpucusu : Windows x64/x86 Kullanıyorum , 120 GB'lık SSD Diskim Neden 111 GB Olarak Görünüyor?

Cevap:

HDD üreticilerinin GB hesabı ile gerçeği birbirini tutmaz....

HDD üreticilerine göre :

1 GB is 1000 MB
1 MB = 1000 KB
1 KB =1000 bytes

Bu durumda sana sattıkları HDD = 120,000,000,000 byte olur = 120 GB (Onluk taban)

1 GB is 1024 MB
1 MB = 1024 KB
1 KB =1024 bytes

SSD diskin windows'da kaç GB görüneceğini hesaplarsak : 120,000,000,000/(1024*1024*1024) = 111 GB olarak görülenecektir. (İkilik Taban)

Bu bütün HDD lerde böyledir mesela 500 GB alırsın evde 465.66 GB'dır.

Bunun diğer nedeni biri onluk taban iken diğeri ikilik taban'dır.Ve durum bir SATIŞ HİLESİDİR.....!

• Beğen

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
196.Windows İpucusu : Yeni Alınan Windows Yüklü Sistemin Bios Ayarlarından Güvenli Önyüklemeyi Kapatma

Safe boot sisteminin engellenmesiyle başka bir işletim sistemi yüklemeye başlayabilirsiniz; ancak önce bunu pasif hale getirmeniz gerekmektedir.Safe boot özelliklerini iptal etmek için sırasıyla şu işlemler yapılmalıdır:

-Delete tuşuna basılarak BIOS ekranına ulaşılmaya çalışılmalıdır.

-Sıralama genellikle şu şekildedir: Boot –Security veya authentication.

-Safe boot yukarıda belirtilen seçeneklerin birinin altında yer alacaktır.

-Buna ulaştığınızda safe bootun enabled yerine desabled olması gerekir.

-Bilgisayardan çıkarken f10 a basarak bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
197.Windows İpucusu :Modified Uninstall Other Cracks Hatası Ve Çözümü

Açıklama :

Bir çok kişinin karşılaşmış olduğu sorunlardan birisi olan Windows etkileştirirken hata alınması ve bu neden ile bazı dosyalarınıza zarar gelmesinden ötürü aktifleştiremediğinizi söylemek isteriz.Bir çok bilgisayar kullanıcısı aktivasyon etmek için çeşitli programlar kullanabilir ve karşılaşmış olduğu sorun genel olarak kırmızı yazı ile modified uninstall other cracks olmaktadır.Bu durumu aşabilmeniz için öncelikli olarak aktivasyon özelliğini onarmalıyız ki etkinleştirme işlemini sürdürebilesiniz.

Paylaşacak olduğumuz yazılım MBR Regenerator olmaktadır.Bu yazılım ile yapabilecekleriniz şu şekildedir.

• MBR Regenerator zararlı yazılım veya başka zarar veren programlar yüzünden bozulan Windows etkinleştirme sistemini onararak format atmaya gerek kalmadan Windows'un ilk kurulduğundaki gibi temiz bir etkinleştirme sistemine sahip olmasını sağlamaktadır.
  • Yazılım; shell32.dll, uxtheme.dll, explorer.exe ve diğer çekirdek dosyaları onararak orijinal hallerine geri döndürmektedir.
  • MBR Regeneration System Technology ile işletim sisteminizi bozmadan onarabilmektedir.
  • En yüksek güvenlik için MBR'a gerçek zamanlı olarak enjekte olabilmektedir.

Yukarıdaki anlatıldığı gibi aktifleştirme işlemini gerçekleştiremeyenler için bir onarma programı olmakta olup bir çok kişinin hatasına bir çözüm olarak üretildiğini söyleyebiliriz aşağıdaki ekli dosyadan temin edebilirsiniz.

İndirme :

Kod:
https://www.bilgiuzmani.com/attachments/mbr-regenerator-v4-5-rar.21/

• Beğen

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
198.Windows İpucusu :İnternet Explorer Çalışmayı Durdurdu Hatası Ve Çözümü

İnternet Explorer çalışmayı durdurdu hatasını gidermek için yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

İlk olarak İnternet Explorer’ı tamamen kapatmanız gerekiyor. Bunu da açtığınız bütün IE sekmelerini kapatarak yapabilirisiniz. Daha sonraki adımda Shift+Ctrl+Esc yaparak Görev Yöneticisini açmalısınız. Pencere açıldığında çalışır durumda olan herhangi bir iexplorer. exe görevler için bak. Bu görevleri seçin ve görevleri sonlandır seçeneğini etkinleştirin. Bu adımdan sonra bütün İnternet Explorer işlemleri durdurulmuş olarak karşınıza çıkıyor. Şimdiki adımda İnternet Properties açmak gerekir. Bunun için ise Başlat menüsünden Denetim Masasına gidin. Buradan Ağ ve İnternet Bağlantılarımı tıklayın. Sonrasında Seçenekler interneti seçini. Ardından sağ üst taraftaki Gelişmiş sekmesini bulun ve aktif hale getirin. Gelişmiş penceresini aşağı doğru kaydırdığınızda karşınıza çıkan İnternet Explorer Ayarlarını Sıfırla butonuna tıklayın. Ardından açılacak Reset düğmesi ile de işleminizi onaylayın. Bütün bu işlemlerin ardından İnternet Explorer ilk kurulduğu gün ki gibi çalışmalıdır.

• Beğen

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
199.Windows İpucusu : Windows Sitemlerinde, "System32" Dizininden Sürücü Yedekleme

1640968134633.png

Bu yazımızda Windows’ta System32’den nasıl sürücü(driver) yedeklemesi yapacağımızı ele alıyoruz.

Başlayalım…

cmd‘yi yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Masaüstünde(veya istediğimiz bir konumda) driver adında(veya başka istediğimiz isimle) bir klasör oluşturuyoruz.

Oluşturduğumuz klasöre Shift+sağ tık yapıyoruz ve Yol olarak kopyala‘ya tıklıyoruz.

1640968331553.png

Yönetici olarak açmış olduğumuz cmd‘ye aşağıdaki komutu giriyoruz:

Kod:
dism /online /export-driver /destination:"xxx\xxx\xxx\xxx\xxx"

Burada /destination:”xxx\xxx\xxx\xxx\xxx” bölümüne Yol olarak kopyala’dan elde ettiğimiz adresi giriyoruz.

1640968499073.png

Benimki tam olarak şöyle:

Kod:
dism /online /export-driver /destination:"C:\Users\Kesim Özkaya\Desktop\driver"

Enter diyoruz ve bir süre sonra oluşturduğumuz klasöre sürücülerimiz kopyalanmış oluyor.

Kaynak : Web_Güncesi

• Beğen

StigmatA

Forum Sorumlusu
Konular
1,626
MFC Puanı
217,660
Eline emeğine sağlık üstad

• Beğen

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
200.Windows İpucusu : Windows Sistemlerinde "Hash Değerleri" Üzerinden Dosya Arama

Gereklilik : PowerShell Sürümü 4.0 ve üstü olmalıdır.

Yönetici modunda bir powershell komut penceresi açın ve komut satırına ;

Kod:
Get-ChildItem "_search_location_" -Recurse | Get-FileHash | Where-Object hash -eq _hash_here_ | Select path
yazın ardından klavye'den "enter" tuşuna basınız.

Bu yukarıdaki komut yapısında;

_search_location_ : Arama yapılacak dizin tam yolu
_hash_here_ : Aranması istenilen dosya'nın hash değeri

yazılacaktır.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
201.Windows İpucusu : Windows 10 ve Windows 11 İşletim Sisteminde "Sağ Menü'ye" .cab (Microsoft Kabin/Dolap Dosyası) Yükleme" Komutunu Ekleme-Çıkartma (Silme)

Sağ Menü'ye Ekleme : (cab_ekleme.reg)

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CLASSES_ROOT\CABFolder\Shell\RunAs]

[HKEY_CLASSES_ROOT\CABFolder\Shell\RunAs]
@="Install"
"HasLUAShield"=""

[HKEY_CLASSES_ROOT\CABFolder\Shell\RunAs\Command]
@="cmd /k dism /online /add-package /packagepath:\"%1\""

Sağ Menü'den Çıkartma (Silme) : (cab_silme.reg)

Kod:
Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_CLASSES_ROOT\CABFolder\Shell\RunAs]

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700
201.Windows İpucusu : Windows 11 x64 İşletim Sisteminde "SSD Diskin" Ömrünü Uzatma
SORUN ...! :
pGXRaco.jpg

NOT: Masaüstü Çözünürlük Değeri : 1366 x 768 (Süper VGA) .....Yazılım ve sağ menü daha okunaklı gösteriyor sistem......

Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi, C:\ kök dizinde olan ve gizli dosya, "swapfile.sys" dosyası, SSD diskin performansını %35-45 arasında düşürmekte...

Eski'den böyle bir dosya yoktu Windows sistemlerinde, nereden icat etmişler bunu anlamıyorum.Resmen SSD disk bozulsun diye disk üzerinde ya rastgele yada aynı nand hücresinin üzerine yazıp yazıp duruyor.....Hergün yarımTB veri yazıyor.....!!! Bıktım bundan....

ÇÖZÜM (Çözüm bana ait olup birebir uygulanmıştır.)

İŞLEM ADIMLARI :

1.Bütün arkaplan işlemlerini kapatın(buna defender ve antivirüs yazılımın kendisi de dahildir.)Tüm çalışmalarınızı kayıt edin.

2.Windows Kayıt Defterini açın.(Yönetici modunda) ve şuraya direkt gidin.

Kod:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

3.Burada boş bir alana sağ tıklayıp, açılan sağ menü'den 32-bit DWORD sağ menü komutu verin.

Oluşturulan 32bit DWORD İçin;

Adı : SwapfileControl

Sayısal Değeri (ondalık) = 0 (sıfır rakamı) verin.

Ekran Görüntüsü :

B7TQ3BB.jpg

4.ŞİMDİ BURASI "ZURNANIN ZIIIRT" dediği yer/adım...

Az önce yukarıdaki ekran görüntüsünde 1 ve 2 no'lu numaralandırmalar verilmişti.Peki niye....? Hadi bir no'lu işlemi anladık 'da , iki no'lu işlem niye...?

Eğer iki no'lu işlem'deki Çoklu dizedeki , dize alfa-sayısal ismini pages.sys'den page.sys çevirmezsek, sistem'de iki tane Swapfile.sys dosyası oluşuyor, yani kaş yapalım derken, göz çıkartıyoruz.

Windows XP Ayarı :

9lP7VB5.jpg

Aşağıdaki ayar'da "pages.sys" ismi yerine "page.sys" ismini yazın, sürücü harfini belirleyin (eğer SSD diskinizin D: bölümü varsa da uygulayın) karşısındaki sayısal değeri kafanıza göre yazın, bu size kalmış, bende 1615 sayısı tam performans verdiğinden böyle uygun gördüm.

m6IIAjN.jpg

5.Sistem re-start....

NOTLAR:

Yapılandırma'dan sonra ilk açılış biraz sancılı olacak... En az 30 saniye geç açılacak, canınız sıkılmasın.
Sistem açıldıktan 5 dk. sonra sistemi önce ;

1.Oturum'u Kapat ile Masaüstünüzden çıkın.
2.Oturum açma ekranında, sistemi yeniden başlat komutu verin.

İkinci açılış, ilkinden 35 saniye daha hızlı olacak...

İkinci açılıştan 10 saniye sonra ;

Kod:
defrag.exe C: /U /V /O /G /L

ms-dos komutu verin...

Hadi hayırlı olsun /geçmiş olsun sizlere, az önce SSD diskinizin ömrünü "UZATTINIZ...!!!"

SONUÇLAR :

Vopt disk birleştirme-optimasyon yazılımının önceki ekran görüntüsüne bakın %1'lik alanı (3,5GB) geri aldım

54XH2bN.jpg

Hızlı Veri Okuma :
9hmA9H3.jpg

Trimlenecek Hücre Sayısı Azaldı..
ymJypCW.jpg

Trimlenecek hücre toplam sayısı 300'den 99'a oradan da 96'e indi.96, sınır hattı...Bunun altına iniş yok, çünkü tüm hücreler ağızına kadar dolu....Bu aşamadan sonra Trim ters etki yapar, yani hücre aşındırmasını hızlandırır...

burak35

MFC Üyesi
Konular
0
MFC Puanı
20
Çok güzel bir konu. Çok teşekkürler. Buradaki bazı ipuçlarına göre sistemimizi kontrol etmek gerekiyor. Mesela Spynetreporting değeri.
Ben 2 buçuk yıldan fazladır Win 10 kullanıyorum. Defenderın ayar arayüzünde bulut tabanlı koruma diye bir bölüm var ve açık haldeydi.
Geçenlerde Registryde dolaşırken bu Spynetreporting değerinin 2 de olduğunu gördüm. Sonra bulut tabanlı korumadan mı acaba diyerek kapattım.
Sonra Registry i kontrol ettiğimde bu seferde değerin kendiliğinden 2 de 0 a döndüğünü gördüm. Yani bu ne demek? Microsoft buradan bile veri çekiyor.
Yani buda aslında "Telemetri" ve bizim haberimiz olmadan Bizi korusun diye sisteme entegre edilmiş defender bizden habersiz veri toplayıp gönderiyor.
Burada "Otomatik örnek gönderimi" diye bir ayarda vardı Nacizane tavsiyem bu 2 ayarıda kapatmanız yönünde. Yaklaşık 20 25 yıllık windows kullanıcısıyım.
Ama bu küçük microsoft oyunları gerçekten bezdirmeye başladı artık. Yıllar önce buna benzer birşeyi "Diagnostics tracking service" ile yapmışlardı.
Buda Normalde Win 7 de olan bir bileşen değildi. Tabi ben güncelleme açınca güncelleme ile gelmiş. Sonrada şüphelenip kapatmıştım.
Daha sonrada nette arattığımda telemetri olduğunu gördüm. Sonra ilgili kb numarasından o güncellemeyei kaldırıp bu telemetridende kurtulmuştum.
Şuan aynı telemetri Win 10 dada var. Fakat bir farkla. Adını değiştirmişler. "Bağlı kullanıcı deneyimleri ve telemetri" yapmışlar. Ne gerek var böyle şeylere dimi?

Pamira

Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
2,801
MFC Puanı
60,560
Eline emeğine sağlık

_bigguy_

Süper Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular