Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yağmur Hakkında Kompozisyon

mum

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    3 Nis 2008
  • Mesajlar
    2,539
  • MFC Puanı
    10
  • MFC Seviyesi

Yağmur, İslam dininde rahmet ve bereket olarak nitelendirilmekte, yalnızca insanların değil tüm canlıların yaşam faaliyetlerinin devam etmesi için önemli bir açığı kapatmaktadır. Yağan yağmurla birlikte dolan barajlar insanların içme ve temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik su ihtiyacını gidermekte aynı zamanda doğanın canlanmasını sağlamaktadır.

Dolan barajlar ise yalnızca insanları değil diğer tüm canlı türlerini etkilemektedir. Örneğin barajlar aracılığıyla yapılan sulama faaliyetleri ağaçların, toprağın ve suya ihtiyacı olan tüm canlıların yaşamasını sağlamaktadır. Yalnızca kısa süreli yağışlarda dahi canlı türlerinin ihtiyaç duyduğu su oranı karşılanabilmektedir.


Yağmur Hakkında Kısa Bilgi
Yağmur ve yağışın olmadığı alanları gözümüzde canlandıralım. Kuruyan toprakla birlikte başlayan çoraklık, hem bu alanların kullanılamaz hale gelmesini sağlayacak hem de canlı türlerinin yaşam kaynaklarının zaman içerisinde yok olması ile sonuçlanacaktır. İnsanlar açısından yağmuru değerlendirdiğimizde ihtiyaç duyduğumuz her şeyin onunla birlikte başladığını görebiliriz.

İnsanlar, hayvanlar ve bitkilerin tüm ihtiyaçları yağmur aracılığıyla karşılanmaktadır. Temizlik ve yenilik olarak ifade edilen yağmur ile canlı türleri yeni bir başlangıç yapmakta ve çok daha güçlü bir şekilde yaşama tutunmaktadır.

Yağmurun yağışıyla birlikte hepimizi farklı bir sevinç aynı zamanda hüzün kaplamaktadır. Şiirlere konu olan şehirlerin betimlenmesini sağlayan, şairlere ilham kaynağı olan yağmur insanların güzel duygulara yönelmesini ve birbiri ile bütünleşmesini sağlamaktadır. Yağmurun yağışı sırasında sıcak bir fincan çay ile yakalanan huzuru başka bir şeyden elde etmek mümkün değildir.

Tüm yönleri ile yağmura baktığımızda hepimiz için güzel ve farklı anlamlar taşıdığını görebiliriz. Yağışla birlikte gelen bereket, gıdadan temizliğe kadar temel pek çok ihtiyacın karşılanmasını ve toprakların filizlenmesini sağlayacaktır. İnsanlar için bu denli güzel anlamlar taşıyan yağmur diğer canlı türleri içinde önemlidir.Kaynak: maviylepembe
 
Üst Alt