Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yanıltmak - Su

Leia

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
Konum
  • Üyelik Tarihi
    4 Ara 2012
  • Mesajlar
    1,159
  • MFC Puanı
    25
  • MFC Seviyesi

Yanıltmak-Su

Greater Idobo Falls Bilim Fuarında bir lise öğrencisi, yöre halkını,hazırladığı bir projeyi imzalamaya davet etti. Delikanlı, "dihydrogenmonokside" adlı maddenin kullanımının tümüyle yaaklanmasını,buna olanak olmayan durumunda ise maddenin, çok sıkı biçimde denetlenmesini istiyordu.Söz konusu maddenin zararlarını, duvarlara astığı afişte açıklıyordu:

1.yoğun terleme ve kusmalara neden olabilir.
2. doğaya büyük zarar veren asit yağmurlarının ana unsurudur.
3. gaz biçimine dönüşmüş durumuyla, çok ciddi yaniklara neden olabilir.
4. kazara solunması, ciğerler dolması, ölüme yol açar.
5. erozyonun önemli bir nedenidir.
6. otomobil frenlerinin etkinliğini azaltır.
7. ölümcül kanser tümörlerinin tümünün içinde bulunduğu saptanmıştır.

Bir saat içinde tam 50 kişi, delikanlinin kampanya açtigi bölümü gezdi. 43 kişi, bu maddenin yasaklanmasi istegini şiddetle desteklediklerini bildirdi. 6 kişi kararsiz kaldi. Yalnizca 1 kişi yasaklanmasi istenen "dihydrogenmonokside"in H2O oldugunu, yani canli yaşamin can damari "su" dan başka birsey olmadigini söyledi. Delikanlinin projesi "ne kadar kolay aldatilabiliyoruz" konulu yarişmanin 1.si ilan edildi. Delikanli "kolayca saptirilmiş, ama bilimsel tümcelerle kişilerin nasil yanliş koşullandirilabildilerini göstermek istedim" dedi.

Alıntıdır...

Çok hoş bir yazı :)
 
Üst Alt