• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Yasa geçti, KCK sanığı ne yapacağını şaşırdı

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ağrı PKK/KCK davasında ilk duruşmada 'ana dilde savunma' isteyen tutuklu sanık Beritan Doğan 'ana dilde savunma' yapması istenince Kürtçe bilmediği ortaya çıktı.

Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ağrı PKK/KCK davasının tutuklu sanıklarından Beritan Doğan'ın Kürtçe bilmediği, 'ana dilde savunma' yapılmasıyla ilgili yasanın yürürlüğe girmesiyle ortaya çıktı.

İlk duruşmada Kürtçe savunma talebinde bulunan ve istemi kabul edilmeyen Doğan'a ikinci duruşmada, son yasal düzenlemeyle birlikte Kürtçe savunma hakkı verildi. Bu kez de Türkçe savunma yapmak isteyen Beritan Doğan, "Asimilasyon nedeniyle anadilimi bilmiyorum. Ana dilde savunma yapmak isteyen arkadaşlarıma destek için bu yolu seçtim" dedi.

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde 3 Aralık 2011'de PKK/KCK'ya yönelik yapılan operasyonda tutuklanan Beritan Doğan hakkında Erzurum 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde silahlı terör örgütüne üye olduğu iddiasıyla 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi. 19 Aralık 2012 günü yapılan ilk duruşmada Kürtçe savunma isteği kabul edilmeyen Doğan'a ana dilde savunma ile ilgili yasanın yürürlüğü girmesiyle 6 Şubat günü yapılan ikinci duruşmada Kürtçe savunma yapması için söz verildi.

Bu kez Türkçe savunma yapacağını söyleyen 36 yaşındaki Beritan Doğan'a Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya, "Ne oldu hayırdır, neden Türkçe savunma yapıyorsun? İlk duruşmada Kürtçe savunma yapmak istiyordun" dedi.

Ailesinin Kürt olduğunu belirten Doğan, "Ailemin ana dili Zazacadır, ancak metropollerde yaşadığım için, asimilasyonlar nedeniyle anadilimi bilmiyorum. Bu konuda eğitim alma imkanım olmadı" dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Kahya "Kürtçe bilmiyorsan ne diye Kürtçe ifade vermek istedin?" diye sordu. Ana dilde savunma yapmak isteyen arkadaşlarına destek vermek için öyle söylediğini belirten Beritan Doğan Türkçe olarak, "Arkadaşlarımın kürtçe savunma yapmak istediği bir ortamda susma hakkımı kullanmanın veya Türkçe savunma yapmamın arkadaşlarımı etkileyeceğini düşünerek kendi içimde aldığım kararla Kürtçe savurma yapmak istiyorum dedim. Ancak Kürtçe bilmediğim için savunmama Türkçe devam etmek istiyorum" dedi.

Görevinin yörede yaşayan kadınların sorunları ile ilgilenmek olduğunu belirten Beritan Doğan, 8 Mart, 25 Kasım gibi kadınlar ile özdeşleşmiş günlerde etkinlikler düzenlediklerini belirterek, "Evlerinde kaldığım kişiler, parti yöneticileri, belediye başkanları, meclis üyeleri. Suçlamaları kabul etmiyorum. 1 yılı aşkın süredir cezaevindeyim. Tahliyemi istiyorum" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, PKK/KCK davasından tutuklu bulunan Beritan Doğan'ın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.
mahkeme_bjpg_h790.jpg
mahkeme_cjpg_h141.jpg