Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yaşlılıkta gece görme sorunları

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Gece görme zayıflığı ışıkta veya karanlıkta ne kadar iyi gördüğünüzü ifade eder. Yaşla birlikte sağlıklı gözlerin gece görme yeteneği hafifçe alır. Bunun sık görülen tehlikeli sonucu ise gece araba kullanma güçlüğüdür. Örneğin, gözleriniz farlardan gelen ışıklarla kamaştığında meydana gelen ani körlükten hızlı bir şekilde kurtulamaz.

Gece görmeyi azaltıcı başka nedenler de vardır. A vitamini gerçekten görme için çok önemlidir. A vitamininden fakir diyet ya da A vitamini eksikliğine neden olan hastalık gece görmeyi tamamen engelleyebilir, günümüzde görmeyi zayıflatacak kadar ciddi A vitamini yetersizliğine nadiren rastlanır. Ayrıca katarakt ve glokom gibi gözle ilgili diğer sorunlar gece görmede güçlüğe neden olurlar. Eğer gece görme sorunuz varsa göz doktorunuza başvurun. Asla görme sorununuzun yaşlanmanıza bağlı basit bir durum olduğunu düşünmeyin. Kolayca tedavi edilebilecek bir sorundan kaynaklanabilir. Doktora başvurmada gecikme görmenizi tehdit edebilir.

Sonuç olarak gece araba kullanmak sizi rahatsız ediyorsa, güvenliğiniz için bu tür gezilerden kaçınmanız daha uygun olabilir. "Bir kez tepeyi aşarsanız hızlanmaya başlarsınız "diye bir deyiş vardır. Ne yazık ki en azından fiziksel hareket açısından bu doğru değildir. Kaslar, kirişler ve eklemler güçlerini ve esnekliklerini büyük ölçüde kaybederler ve enerji kaynağınız olan metabolizmanız yavaşlar. Eskisi kadar hızlı hareket edemezseniz.

60 yaşına kadar aktif bir hayatınız olmuşsa kaslarınız gençlikteki güçlerinin çok azını kaybetmiştir. Yine de esnekliğiniz azalacak, refleksleriniz yavaşlayacak ve koordinasyonunuz bozulacaktır. İlerleyen yaşla özellikle düzenli fiziksel etkinlikleri olmayan kişilerde kaslar güçlerinin bir kısmını kaybeder. Eğer enerjinizi tüketen bir hastalık ya da vücudun hareketle ilgili bölümlerini(kalça, diz, bilek veya sırt gibi) tutan rahatsızlıklarınız varsa bu bozukluktan daha fazla etkilenirsiniz. Eklemlerdeki kireçlenmeye bağlı değişiklikler birçok insanın hareketlerini yavaşlatırlar. İlaçlar da nadir olarak aynı etkiyi yapabilirler.

Ne yapılabilir?
Hareketlerinizi etkileyen bir hastalığınız varsa tedavi edilmelidir. Fakat yaşla birlikte ya da eklemlerin bozulmasıyla oluşan hareket yavaşlamasıyla ilgili neler yapılabilir. Öncelikle gitmeniz gereken yerler için biraz daha fazla zaman ayırın. Özellikle düşmelerden kaçının. Düşme olasılığı özel bir tehlike oluşturur. Yaşlandıkça kemikleriniz daha kolay kırılır (özellikle menopoz sonrası kadınlarda osteoporoz denen kemik erimesi nedeniyle). Gençken kolay atlatabildiğiniz bir düşme, şimdi kırığa neden olabilir. Ve kalça kırığı gibi bazı kırıklar, yürümenizin, hatta yaşamınızın sonu olabilirler. Bununla birlikte, sağlık durumunuz uygunsa, günümüzde uygulanan cerrahi girişimler eklem fonksiyonlarınızı yeniden kazandırabilir. Hayatınızı düşme korkusu içinde geçinmeyiniz, çünkü yaşlanmanın yol açtığı çok sayıda sağlık sorunundan kaçınmanın en iyi yolu genel sağlık durumunuzu iyi durumda tutmaktır. Bu da düzenli egzersiz -özellikle yürümek- yapmanızı gerektirir. Kaza geçiren yaşlılar arasında daha önceki fiziksel durumu iyi olanlar çok daha çabuk ve tamamen iyileşirler. Aktif olun ama ihtiyatı da elden bırakmayın.
 
Üst Alt