Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni neslin büyük sorunu: Selfie burnu

Herkül

Canım Dedem
Genel Sorumlu
Konum
BERGAMA
 • Üyelik Tarihi
  4 Haz 2013
 • Mesajlar
  33,197
 • MFC Puanı
  67,446
 • MFC Seviyesi

Yeni neslin büyük sorunu: Selfie burnu

Rutgers New Jersey Tıp Fakültesi'nden Yüz Plastik Cerrahı Boris Paskhover, burunların selfie fotoğraflarda gerçeği yansıtmadığını belirterek, aslında fotoğraftakinden daha küçük olduğunu söyledi.

Selfie fotoğraflarda daha iyi çıkmak için burun ameliyatı olacaklara ise birtakım öneriler var: Bir selfie çubuğu, daha iyi bir fotoğraf makinesi veya bir arkadaş edinin. Ve elbette eski bir destek olan photoshop'u da unutmayın

Ancak Paskhover, selfie çekerken ortaya çıkan görüntünün gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Telefonlarını çıkarıp, 'Fotoğrafa bak! Burnumun ne kadar büyük göründüğünü görüyor musun?' diyorlar. Ben de bu fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını, farklı göründüğünü ispatlamaya çalıştım."

MEĞER O FOTOĞRAFLAR BURNU OLDUĞUNDAN BÜYÜK GÖSTERİYORMUŞ...

Paskhover, insan kafası modeli oluşturmak için bir bilgisayar uzmanıyla görüştü. Ekip, 30 santimetre öteden bir selfie çeken veya portre fotoğraf çekilen bir kişinin burnunun normalden ne kadar büyük durduğunu hesaplamaya başladı.

JAMA Facial Plastic Surgery dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; yakın çekimlerin burnu çarpıttığını keşfettiler. Buna göre; burun erkeklerde yüzde 30, kadınlarda yüzde 29 daha geniş gözüküyordu.

Amerikalı teknoloji ve medya haberleri ağı The Verge'nin Kreatif Direktörü James Bareham, akıllı telefon kameralarının çoğunda geniş açılı mercekler bulunduğunu ve geniş açılı merceklerin de yakın çekimleri bozduğunu söyledi.

"EN İYİ YÖNTEM; FOTOĞRAFI UZAKTAN ÇEKMEK"

Bareham, sözlerini şöyle sürdürdü: "Nesnelerin kameraya daha yakın olması, örneğin bir burnun daha büyük görünmesini sağlar. Geniş açılı bir objektife portre çekmeyin, çünkü korkunç görünürsünüz. Bu; fotoğrafın temel ilkelerinden biridir. Geleneksel bir kamera üzerindeki daha uzun objektifler, görüntüyü düzleştirir. IPhone X, Pixel 2 XL ve Galaxy Note 8 gibi telefonlardaki bazı 'portre modları', selfie çekerken görüntüyü daha da iyileştiriyor. Ancak en iyi yöntem fotoğrafı uzaktan çekmektir."

Bareham, kol uzunluğunun büyük bir kısıtlama olduğunu söyleyerek, "Teorik olarak, daha uzun kollu insanlar, selfie çektikten sonra kısa kollu insanlara göre daha iyi sonuçlar alıyor. Ancak selfie çubuğu bu sorunu ortadan kaldırır" dedi.

AMELİYAT YERİNE SELFIE ÇUBUĞU

"Bu yüzden burnunuzu kestirmeyin" diyen Bareham, "Daha az acı verici düzeltmeler var. Örneğin; fotoğrafınızı çekmek için bir selfie çubuğu, daha iyi bir fotoğraf makinesi veya bir arkadaş edinin. Ve elbette eski bir destek olan photoshop'u da unutmayın" diye konuştu.
 

Sezen

Ne Diyosak O....
Özel Üye
 • Üyelik Tarihi
  22 Eki 2015
 • Mesajlar
  14,112
 • MFC Puanı
  18,508
 • MFC Seviyesi

walla habire selfi cken insanların telefonunu kırmak istiyorum abi harbi manyaklık :)
 
Üst Alt