Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeni web tarayıcı ‘Spartan’ hakkındaki bilgiler netleşiyor

ByOnur58

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    7 Ocak 2015
  • Mesajlar
    2,113
  • MFC Puanı
    10
  • MFC SeviyesiMicrosoft’un Windows 10 ile Internet Explorer’e ek olarak yayınlayacağı yeni web tarayıcı ‘Spartan’ ile ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. 21 Ocak’da yapılacak etkinliğe yaklaşırken; The Verge editörlerinden Tom Warren; Spartan ile ilgili detayları paylaşmaya başladı.

Not alma özelliği: Chome ve Firefox ile benzer tabanda olacak olan ‘Spartan’ hakkında Tom Warren’in edindiği bilgilere göre hoş özellikler kullanıcıları bekliyor. Bunların başında, Microsoft’un OneDrive temelinde kuracağı not alma özelliği geliyor. Web’de gezerken; bir web sitesi ile ilgili notları Stylus kalemi ile alabilir, aldığınız notları tabletinizden, telefonunuzdan ya da masaüstü bilgisayarınızdan görebilirsiniz.

Cortana: Spartan ile ilgili aslında şaşırtıcı olmayan bir diğer detay da, Cortana destekliyor olması. İstediğiniz metinleri, mekanları ve bilgileri Cortana-Spartan senkronizasyonu ile bulabileceksiniz.

Sekmeleri gruplama ve tema ayarlayabilme: Eğer çok sekmeyi aktif olarak kullanıyorsanız, Spartan’ın bu özelliği sizi sevindirecek. Dağınık görünen sekmelerinizi artık dilediğiniz gibi gruplayarak çalışma alanınızı düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Spartan düzenlenebilir temaları destekleyecek. Yani web tarayıcının kullanıcı arayüzünden sıkılmayacaksınız.

Internet Explorer’den ayrı olarak ‘uygulama’ olabilir: Şimdiye kadar defalarca duyduğumuz bu özellik The Verge tarafından öne çıkarılıyor. Tom Warren’e göre Windows 10’da Internet Explorer 12 yüklü olarak gelirken, ‘Spartan’ Windows Mağazası’nda indirilebilir olabilir.

PC/Tablet/Telefon ortak uygulama olarak yayınlanabileceği düşünülen uygulamanın tüm Windows cihazlara gelmesi neredeyse kesin, ancak; telefonlara Windows 10 ile aktif edilmesi (yani PC’ye daha önce gelmesi) muhtemel görünüyor. Internet Explorer gibi sistem güncellemeleri dışında sabit kalmak yerine, kamera uygulamaları gibi interaktif olarak güncellenebilecek olan ‘Spartan’ı merakla bekleyeceğiz.
 
Üst Alt