Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yeryüzündeki açlığın asıl nedeni

Coolumsu

Geçmiş ya da gelecek yoktur., Sadece sonsuz bir ş
MFC Üyesi
Konum
İzmir
  • Üyelik Tarihi
    11 Haz 2017
  • Mesajlar
    2,609
  • MFC Puanı
    172
  • MFC Seviyesi

Yeryüzündeki açlığın asıl nedeni

Birçok insan Dünya'daki kaynaklar artık yetmiyor gibi düşüncelerde olsa da, aslında Dünya'daki kaynaklar adaletli bir paylaşım olsa bugünkü nüfusun 3 katına bile yetebilir. Dünyamız doğal kaynaklar yönünden aşırı zengindir.

Asıl sorun iyi incelendiğinde, Dünya çapındaki gelir dağılımın adaletsizliği olduğu görülüyor. Elbette herkes farklı yeteneklere sahip olduğu için aynı maddi duruma sahip olacak diye bir şey yok. Ancak bu kadar büyük bir dağılımdaki eşitsizlik ve en zengin ile en yoksul arasındaki uçurumda asla insancıl kabul edilemez. Aynı şekilde bu acımasızlığı bazı özgürlük ambalajları altında da sevimli gösteremezsiniz. İsraf konusuna zaten hiç girmiyorum.

Dünya'da açlık var ve her gün bu yüzden bir sürü çocuk ölüyor. Bunun nedeni ise, insanların bencilliği, paraya aşırı olan tutkuları ve paylaşmayı bilmemesinden geliyor. İnsanlar eğer başkalarına haklarını teslim etmeyi bilselerdi ve paylaşmayı öğrenselerdi, çok daha güzel adaletli, huzurlu ve mutlu bir dünyada yaşıyor olurduk. Üstelik bugün birçok insan bu konulardan habersiz yaşasa da, açlıktan ölen her çocuktan hepimiz sorumluyuz. Ülkemizde bencillik o kadar yaygınlaşmış ki, aç insanlar hor görülüyor. Oysa onların açlığının sebebi o cahil, vicdansız ve kalpsiz insanlardır.

Anlasanıza artık, hiçbir aç sizden yardım istemiyor, ekmek istemiyor, hiçbir dilenci sizden ona yardım etmenizi istemiyor. Sadece ondan çaldığınız hakkı istiyor. Kısacası hakkını istiyor. Bilinçli yapanları ayrı tutarsak, dilenmenin de çok çirkin bir şey olduğunu kabul ederek yazıyorum ki, bir toplumda dilencilerin sayısının fazlalaşması o toplumun kendi ayıbıdır. Kimseyi kınayamayız bu konuda..

Bugün istatistiklere göre, çok küçük bir azınlık milyonların hakkına giriyor. Elbette ben herkes eşit olsun diyemem, çünkü herkes farklıdır. Yetenekleri farklıdır, çalışmasının emeğinin karşılığı farklıdır. Ancak paylaşmayı bilmeliyiz. Bir parfüme vereceği tonlarca parayı bir aç ve yetim çocuk ile paylaşamayan insan gerçekten insan mıdır?
 
Üst Alt