YKS puan hesaplama 2019 nasıl yapılır? ÖSYM ile YÖK Atlas TYT, AYT ve YDT puan hesaplama

Herkül

Canım Dedem
Admin
Üyelik Tarihi
4 Haz 2013
Konular
8,791
Mesajlar
29,715
MFC Puanı
16,360
YKS puan hesaplama 2019 nasıl yapılır? ÖSYM ile YÖK Atlas TYT, AYT ve YDT puan hesaplama
4x9hAr.jpg

YKS kapsamında TYT, AYT ve YDT puan hesaplaması yapmak isteyen adaylar için YÖK'ün Atlas tercih robotu da taban ve taban puanlar ile diğer konular hakkında son derece yardımcı oluyor. Peki, YKS puan hesaplaması nasıl ve nereden yapılr? YDT, AYT ve TYT baraj puanı kaç? Üniversite sınavı hakkında merak edilen detayları sizler için derledik.

2019 YKS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) üniversite adaylarına sunduğu YÖK Atlas tercih robotu ile geçmiş yıllara ilişkin taban ve tavan puanlarına bilgisine ulaşılabilirken, YKS puan hesaplama kapsamında TYT ve AYT net hesaplama gibi işlemler de gerçekleştirilebiliyor.

TYT, AYT ve YDT BARAJ PUANI KAÇ?

Haberimizin detaylarından üniversite sınavı kapsamında TYT, AYT ve YDT baraj puanı bilgisine ulaşabilir, merak ettiklerinizi sorgulayabilirsiniz.

İşte, ayrıntılar;

YKS'DE BARAJ PUANI VAR MI?

TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebilirler. TYT' de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebilirler.

TYT PUAN HESAPLAMA:

Türkçe= 3,3 Matematik= 3,3 Sosyal= 3,4 Fen= 3,4 ile çarpıp çıkan sonuca ÖSYM'nin her adaya verdiği 100 taban puan ve OBP'yi ekleyerek (OBP hesabı için diploma notunu 0,6 ile çarpmak yeterli. Örn: 80×0,6=48) TYT yerleştirme puanı hesaplanabilir.

150 barajı için hesap yapılıyorsa, OBP eklenmeden hesap yapılmalıdır.

AYT PUAN HESAPLAMA:

YÖK testlerin alanlara göre etki oranlarını açıkladı. Puan hesabı yaparken biz bu etki oranlarını da kullanarak 1 netin getirisini yani katsayısını bilmeliyiz. TYT için herkese aynı etki ve oranlar geçerli bu yüzden tek bir TYT hesaplaması yapalım ve AYT için her alanı ayrı değerlendirelim. TYT kısmı için netlerinizi: Türkçe= 1,32 Matematik= 1,32 Sosyal Bilimler= 1,36 Fen Bilimleri= 1,36 ile çarpın.

SAYISAL: AYT için netlerinizi Matematik= 3 Fizik= 2,85 Kimya= 3,07 Biyoloji= 3,07 ile çarpın.

EŞİT AĞIRLIK
: AYT için netlerinizi Matematik= 3 Edebiyat= 3 Tarih-1= 2,8 Coğrafya-1= 3,33 ile çarpın.

SÖZEL: AYT için netlerinizi Edebiyat= 3 Tarih-1= 2,8 Coğrafya-1= 3,33 Tarih-2= 2,91 Coğrafya-2= 2,91 Felsefe= 3 Din Kültürü= 3,33 ile çarpın.

DİL: AYT için netlerinizi Dil sınavındaki her netinizi 3 ile çarpın.

Bulduğunuz her sonuçlara ÖSYM'nin her adaya verdiği 100 taban puanı ve OBP'yi ekleyin. Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesabı için, diploma notunuzu 0,6 ile çarpabilirsiniz. Örn: 85×0,6=51. Böylelikle YKS Yerleştirme Puanınıza hesaplamış olursunuz.

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTU NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

YÖK'ün yayımladığı Atlas tercih robotu, ÖSYS ile öğrenci alan lisans programlarının, kontenjan, yerleşen sayısı, taban puan ve taban başarı sırası bilgilerine ulaşmada kolaylık sağlıyor.

Son 4 yılın taban başarı sıraları, puan türü değişen programların eski puan türündeki taban başarı sıraları, şehre, üniversite türüne, burs oranlarına, öğretim türüne göre arama yapma imkanı, aşağıdaki linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan "Puan Türü Seçin" alanını doldurduktan sonra kolayca görüntülenebilecek.

YÖK ATLAS TERCİH ROBOTUNA GİRİŞ YAPMAK İÇİN

https://yokatlas.yok.gov.tr/
 
Üst