• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Zeus ve Hera

Peony

Onursal Üye
Konular
12,075
MFC Puanı
57,450
Zeus, Girit’teki İda dağında doğmuştur. Babası Kronos onu yemeye çalışırken annesi Rea araya girmiş, bebeği gözden uzak bir yerlerde nymphe Amaltheia’ya bırakmıştır.

Evrenin Kronos’dan soraki baş efendisi Zeus yağmur yağdırmak, rüzgar estirmek, şimşek çaktırmak gibi işler yapar. Denizciler ondan çok çekinirler.

Tanrılar tanrısı olmakla birlikte mutlak tanrı değildir Zeus.

Öbür tanrılara istediğini yaptırmak gibi bir yetkisi yoktur.

Homeros onu “insanların ve tanrıların babası” olarak nitelendirir.

İnsan topluluklarını korumak, toplum düzenini ayakta tutmak, savaşanlara yardım etmek onun işidir. Zeus en çok aşklarıyla ünlüdür.

Toprağın üstünde egemendir ama en çok kadınlara egemen olmak ister gibidir.

Aşka değil kadına düşkündür. Kadınları baştan çıkarırken ahlaki kaygılara düşmez. Bu anlamda bir tanrıdan çok bir insandır.

Bir kadından bir kadına koşar. Karısı Hera’dan çekindiği için bu yolda olmadık oyunlara başvurur.

Genellikle hayvan kılığına bürünerek kadınları baştan çıkarır.

Gene de ahlakçıdır, bütün dünya ahlak açısından zora düşünce Zeus şimşek çaktırır. Bütün tanrılar Zeus’a başeğerler.

Kimseye acımayan Zeus karısı üzerinde de tam anlamıyla egemendir, karısı onun buyruklarını adaletsiz bulsa da yerine getirmek zorundadır.

Zeus’la kimse tartışamaz, o istediğinde tanrılara da insanlara da büyük acılar verebilir.

Başlangıçtaki gençliğinden ve yumuşaklığından iz kalmamıştır, o artık korkulası bir ihtiyardır.

Hem karısı hem kızkardeşi olan evlilik tanrıçası Hera kocasına çok kızar ve onu adım adım izler.

Gene de evlilikleri en uygun evlilik sayılmıştır. Hera’nın kocasını izleyişi yalnızca kadınlık duygularının etkisiyle olmaz.

O böyle bir titizliği daha çok evlilik kurumunu ayakta tutabilmek adına sürdürür.

Evliliğin koruyucusu Hera evli kadınlarla özel olarak ilgilenir.

Bir özelliği de kinciliğidir, kendisine yapılan bir kötülüğü, hatta bir yanlışlığı hiç unutmaz.

Hera kocasını adım adım izleyişiyle kıskançlığın simgesi olmuştur.

Hera aynı zamanda kahramanların koruyucusu ve kahramanlık duygusunun esinleyicisidir.