Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

gömülüfonksiyonlar

 1. burakcode

  Pythondaki Gömülü Fonksiyonlar - Egzersiz 4

  listem = [(3,4,5),(6,8,10),(3,10,7)] listesindeki demetlerden sadece üçgen oluşturanları ekrana yazdırın. filter fonksiyonunu kullanın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 2. burakcode

  Pythondaki Gömülü Fonksiyonlar - Egzersiz 3

  Elinizde şöyle 2 liste olsun; isimler = ["Kerim","Tarık","Ezgi","Kemal","İlkay","Şükran","Merve"] soyisimler = ["Yılmaz","Öztürk","Dağdeviren","Atatürk","Dikmen","Kaya","Polat"] Zip fonksiyonunu kullanarak aşağıdaki çıktıyı elde edin: Kerim Yılmaz Tarık Öztürk Ezgi Dağdeviren Kemal Atatürk...
 3. burakcode

  Pythondaki Gömülü Fonksiyonlar - Egzersiz 2

  Elinizde listem = [(3,4),(10,3),(5,6),(1,9)] , içinde demetler bulunan bir liste olsun. map fonksiyonunu kullanarak her bir demetin içindeki 2 sayıyı çarpıp, yeni listenize atın. Sonuç şöyle olmalı ; [12, 30, 30, 9]. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 4. burakcode

  Pythondaki Gömülü Fonksiyonlar - Egzersiz 1

  Elinizde listem = [1,2,3,4,5,6,7,8,9,10] şöyle bir liste olsun. Filter ve reduce fonksiyonlarını kullanarak bu liste içindeki çift sayıların toplamını ekrana yazdırın. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 5. burakcode

  All ve Any Fonksiyonları

  --- all() fonksiyonu bütün değerler True ise True, en az bir değer False ise False sonuç döner. --- --- any() fonksiyonu bütün değerler False ise False, en az bir değer True ise True sonuç döner. --- © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 6. burakcode

  Enumerate Fonksiyonu

  --- Yine gömülü bir fonksiyon olan enumerate fonksiyonu; her bir elemanı indexlerle numaralandırır ve demet çiftleri oluşturur. --- --- İlk örnekte for döngüsü ile bu yapılmış, daha sonra kısayol olarak enumerate fonksiyonu kullanılmıştır. --- © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 7. burakcode

  Zip Fonksiyonu

  --- Pythonda gömülü bir fonksiyon olan zip fonksiyonunu örnek olarak açıklamak istiyorum --- --- Aşağıda 2 listenin birleşiminin for döngüsüyle yapılmış olduğunu görüyorsunuz. --- --- Şimdi yukarıdaki uzun işlemi zip fonksiyonu ile daha kısa hale getirelim. --- © 2021. Burakcode - Tüm...
 8. burakcode

  Filter Fonksiyonu

  Pythonda yine gömülü bir fonksiyon filter fonksiyonu mutlaka true yada false dönen bir fonksiyon alır ve iterasyon yapılabilen (liste gibi) veritiplerinin hepsine bu fonksiyonu uygulayarak filtreleme yapar ve sonucu döner. © 2021. Burakcode - Tüm Hakları Saklıdır.
 9. burakcode

  Reduce Fonksiyonu

  --- reduce() fonksiyonu değer olarak aldığı fonksiyonu soldan başlayarak listenin ilk 2 elemanına uygular ve daha sonra çıkan sonucu listenin 3. elemanına uygular ve bu şekilde devam ederek liste bitince bir tane değer döner. --- --- reduce() fonksiyonunu kullanmak için functools modülünden...
 10. burakcode

  Map Fonksiyonu

  --- map fonksiyonu pythonda gömülü bir fonksiyondur. İlk parametre olarak bir fonksiyon objesi alır ve 2.parametre olarak da iterasyon yapılacak veritipini alır. Veritipi üzerindeki her bir eleman için o fonksiyonu uygular. Aşağıdaki örneklerle daha anlaşılır olacaktır. --- --- bir double...
Üst Alt