• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

2020 - 27. Haftanın Polemiği

saphira

Emektar Üye
Konular
754
MFC Puanı
53,990
Karşımızdaki durum kişi vb. göre
"beyaz yalan" söylemeli miyiz ?

Kabul edilebilir yalan var mıdır ?

Son düzenleme:

Brida

MFC Üyesi
Konular
12
MFC Puanı
8,810
Bir insana ilişkilerinizde ahlaki açıdan karşınızdakinden ne gibi bir beklenti içine girersiniz diye sorduğunuzda yalan söylemesin ya da dürüst olsun gibi cevaplar alırız, yani büyük ihtimalle. Evet, çoğunluğumuz öyle değil mi? Dürüstlük her zaman ön plandadır. Bu bize başkalarıyla olan ilişkilerimizde mutluluğu beraberinde getirir diye düşünürüz, keza yalan söylemek iliskilere zarar verir. Aksi durumda ortaya çıkacak olan şey sadakatsizliktir dimi. Hangi açıdan bakarsan bak, dürüst olmak ve doğruları söylemek ahlaki yönden iyi, tersi ise kötü olarak nitelendirilir. Rengi de yoktur yalanın, beyaz veya gri yahut saydam yalan diye bisey de yoktur. Kötücül olmayan, durumu pozitife çevirmek gibi kabul edilebilir bir yalan söylemek ise bir stratejidir bana göre, bu stratejiyi savunan stratejistleri de yakaladım mı hayatımdan çıkarırım.

saphira

Emektar Üye
Konular
754
MFC Puanı
53,990
sağlıkla ilgili konularda sevdiklerim üzülmesin diye durumun kötü halini dememeyi tercih ediyorum.. yalan sölemek daha doru geliyor, onların üzülmesi yerine..

beyaz da olsa pembe dee olsa bu durumda bir çeşit yalandır..

Konular
24
MFC Puanı
7,690
Dün bir konu vardır her canlı doğası gereği bilinçli ya da bilinçsiz yalan söyler. Bu gün pekI doğru konuşulacak gün mü ? Hiç sanmıyorum ben, bence bu gün yalan söylemek yasal hak olmalı. İnsanların saniyelik karakter değişimlerini göz önüne alırsak mantıklı olacağı kanaatindeyim ben.

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Bu hayatta hic kimse ben yalan söylemedim diyemez ..

Böyle bir sey yoktur..

Pembe yalanlar vardir ..

Hemen bunun yanı başında Ibn Sihab şöyle der: "Insanların söylediklerinden hiç birinde yalana ruhsat verildiğini duymadım. Ancak üç şey müstesna: Harpte, insanların arasını bulmakta, kocanın karısına, karının kocasına söylediklerinde".(Müslim, Birr 27) Tirmizî`de de Müslim`dekine benzer şu hadisler vardır: "Yalan sadece üç yerde helâl olur: Kişinin karısını memnun etmesi konusunda, harpte, insanların arasını bulmakta", "Insanların arasını bulmak için hayır söyleyen ya da hayır söz taşıyan yalancı değildir".(Tirmizî, Birr 26)

Mesela :

Annem yemek yapmistir.. begendigim olmasada * - Cok güzel yapmissin eline saglik derim .. ( sorry ama zor yuttum , demek istemem )

Aslinda cirkin olan bir kiz arkadasim bundan cok Yakiniorsa ve gercekten cok üzülüyorsa ona sorry ama sen cok cirkinsin diyemem..
Cok da güzelsin demem.. Ama benim icin sen cok güzelsin derim *

Yalan konusunda tabi bunlari ayirt etmek gerekir *

Anekdot :

Dostoyevski / Fena Alışmışız

Ben yalan dinlemesini severim,
Yalan; bütün öteki yaratıklara karşı üstünlüğü sağlar.
Yalanla gerçeğe ulaşılır,
Ben yalan söylediğim için insanım.
Hiç olmazsa önceden 14 sefer hattâ belki 114 sefer yalan söylemeden hiçbir gerçeğe ulaşılamamıştır.
Ve bu, kendine göre bir şereftir.
Oysa biz kendi aklımızla bile yalan söylemesini beceremiyoruz,
Bana kendi uydurduğun bir yalan söyle, seni alnından öpeyim!
Kendi uydurman olan bir yalan söylemen, başka bi ağızdan duyulup tekrarlanmış bir gerçeği söylemekten hemen hemen daha iyidir…
Birinci ihtimalde sen bir insansın, ikincisinde ise papağandan bi farkın yoktur,
sanki biz neyiz şimdi ?
Biz şimdi ayrıcasız hepimiz; bilgide, ilerlemede, düşüncede, buluşta, ülküde, istekde, LİBERALİZMde, akılda, tecrübede, her şeyde henüz daha jimnazyuma hazırlık sınıfındayız…
Başkalarının akıllarıyla yetinmek hoşumuza gidiyor.
Fena Alışmışız !

( bu yaziyi gercekten anlayanlar yorum yapsin * ) : )

Konular
17
MFC Puanı
4,260
Karşımızdaki durum kişi vb. göre
"beyaz yalan" söylemeli miyiz ?

Kabul edilebilir yalan var mıdır ?

Güzel konu.

Kabul edilebilir yalan vardır. Olmalı da.
Ben babannemi alıp halamın son anlarında yanında olsun diye götürmeye gitmişken öğrenmiştim halamı kaybettiğimizi. Söyleyemedim. Gidelim seni istiyor diyebildim.
Arayanlara "hı hı tamam, sağol"dan başka bişey söyleyemedim.

Bazen ve olması gereken yerde ve güvensizlik hissi yaratmayacak konularda kullanılabilir. Söylenebilir bence.

Bunu art niyetle kullanmamak gerek.
Başka amaçlarla kullanan kişiler de aşırı çoğunlukta.
Bu da tüm yalanların kötü olduğunu düşünmemizi sağlıyor.

Hepimiz yalan söylüyoruz ama gerekli ve doğru mu tartışılır.

Charismax

Üyeliği durduruldu!
Konular
3
MFC Puanı
1,990
peygamber efendimiz aile arasını yapıcı yalanların olabilecegini söylemiş ama kendiniz için yalan söylemek günah artı karakterlere yakışmaz bence. yalan söylemem asla .. o yüzden patavaksızlık vardır söylenmezleri konuşurum .. her zaman her yerde gerçekler söylenmez deler ben söylüyorum kendimden birşey kaybetmem en fazla insan kaybederim