• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

ABD Büyükelçisi ile Fransızca Konuşan Ulu Önder Atatürk

Tokyo

MFC Üyesi
Konular
3,330
MFC Puanı
72,650
Atatürk, 1930 Kasım ayında ABD Büyükelçisi Joseph Grew'i, sevgili çiftliğinde ''Atatürk Orman Çiftliği'' kabul eder. Ayrıca ABD Fox Movietone Film Şirketinin görüntü almasına izin verir.
Atatürk Orman Çiftliği, modern tarıma geçişe rol model oluşturmuştur.
Daha sonraları ABD Büyükelçisi Joseph Grew; ''Mustafa Kemal Atatürk ile çiftlikte görüşmem ve film çekimine razı etmem benim için büyük bir zaferdir'' der...

Türk Tarihinde çok sayıda dil bilen ve birbirlerine benzer özellikleri ile dikkat çeken iki önder devlet adamı vardır:
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet Han
Fatih Sultan Mehmet altı dil bilirdi:
Türkçe, Yunanca, Arapça, Latince, Farsça ve İbranice
Gazi Mustafa Kemal Atatürk sekiz dil bilirdi:
Türkçe, Fransızca, Farsça, Arapça, Yunanca, Almanca, İngilizce ve Japonca (az)
- Fatih İstanbul'u Bizans'tan alarak 1453 yılında Türk Yurdu yapmıştır.
- Atatürk İstanbul'u 1922 yılında İngilizlerden alarak tekrar Türk Yurdu yapmıştır.
- İki önderde çok sayıda dil biliyordu. İkisi de yabancı dilden çok sayıda kitap okumuşlardır.
-İkisi de dahi askerdir. İkisi de yenilikçi, devrimci devlet adamlarıdır.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, Kendi Adını Alan Atatürk Orman Çiftliği'nde ABD Elçisini Kabulü

ABD Fox Movietone Flm Şirketinin 11 Kasım 1930 tarihinde çekmiş olduğu sesli filmde, Mustafa Kemal Atatürk, Afet İnan ve ABD Büyükelçisi Joseph Grew görülmektedir.
Görüntüler bilgisayar ortamında yapay zeka proğramı ile renklendirildi.

Atatürk, mükemmel Fransızca, Farsça, Arapça konuşurdu. İyi derecede Yunanca, Almanca konuşur, biraz da Japonca ve İngilizce bilirdi.
Atatürk, dayısının kahyalık yaptığı çiftlikte yaşadığı dönemlerde, Rum yazıcı Karabet Efendi'den
Rumca okuma ve aritmetik dersleri almıştır.
Fransızca öğrenmeye Askeri lisede başlamış Harp Okulunda devam etmiştir.
Ayrıca özel Fransızca dersleri almıştır.
Harp Okulu'nda en yüksek not olan 45 üzerinden Fransızca'dan 43, Almanca'dan 36 almıştır.
Fransızca ve Arapça, Harp Okulu'nda mecburi yabancı dillerdir. Bunun yanı sıra Harp Okulu'nda seçmeli yabancı diller öğretilmiştir.
Japonya dış işlerinde görevli Yamamada Torajiro Abdülhamit'in yakın dostudur ve Türk Subaylarına Japonca öğretir.
Subaylar arasında Mustafa Kemal de vardır.

'' Mustafa Kemal, Harp Okulu’nda sınıf arkadaşı Ali Fuat’la (Cebesoy) sohbet ediyor:
–Ali Fuat, senin Fransızcan çok iyi.
-Senin de matematiğin Mustafa.
–O zaman şöyle yapalım: Sen bana Fransızca çalıştır, ben de sana matematik.
-Ama senin Fransızcan da iyi.
–Daha iyi olmalı.
-Tamam Mustafa, öyle olsun.
–Biraz Makedonca biliyorum ama Fransızca, Arapça, Almanca ve İngilizce de öğrenmek istiyorum.
-Başka ne kaldı ki?
–Arapça bilmemiz şart! Topraklarımızın pek çoğu oralar. Fransızca diplomasi dili.
–Almanca?
“Almanlar kadim müttefikimiz değil mi?.. Öğrenmek şart Ali Fuat… Ben iyi bir komutan olacağım… İyi bir komutan.
Olur da… Hem de adını tarihe yazdıran eşşiz bir Başkomutan…''

''Milli ekonominin temeli ziraattir. Bunun içindir ki, ziraatte kalkınmaya büyük önem vermekteyiz.''
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Kaynak: Fransız Film Arşivi