Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

ABD, şeker tüketimini azaltmak için ekstra vergi belirledi

Rapunzel

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  11 Mar 2015
 • Mesajlar
  5,450
 • MFC Puanı
  1,785
 • MFC Seviyesi

ABD, şeker tüketimini azaltmak için ekstra vergi belirledi

ABD’nin Seattle Eyaleti Belediye Meclisi, şekerli soda ve diğer şekerli içeceklerin distribütörleri için yeni bir vergi onayladı. Diyet meşrubatları bu vergiden muaf tutuldu. Obezite vergisi, Temmuz başında yürürlüğe girecek.

Berkeley, California, Philadelphia, Chicago, Illinois, Cook County gibi yerleşim birimlerinde de hayata geçen vergi uygulamasıyla şeker tüketiminin azaltılması hedefleniyor. Yeni düzenlemeyle 1 ons başına 1,75 sent, yani 2 litrelik bir şişe soda için 1,18 dolar civarında bir vergi alınmasına karar verildi. Sade soda ise vergilendirilmeyecek. Bebek mamaları, tıbbi ilaçlar, düşük kalorili içecekler ve yüzde 100 meyve suları da vergiden muaf tutulacak.

Gatorade gibi spor içecekleri, Red Bull gibi enerji içecekleri ve Sunny D gibi meyve içecekleri de vergilendirilecek çünkü bu içeceklerin yapımında soda tozu kullanılıyor. Barista yapımı kahve içecekleri ve sütlü içecekleri vergiden muaf tutuldu. Starbucks’ta verilenler gibi aromalı latte kullanılan içecekler için bir vergilendirme olup olmayacağı henüz belli değil.

15 MİLYON DOLAR GELİR HEDEFLENİYOR

Vergiler sağlıksız içecek tüketimini azaltacak ve kentin düşük gelirli mahallelerinde ve diğer topluluklarında insanların besleyici gıdalara daha iyi erişim sağlamasına yardımcı olacak. Soda şirketleri ABD'de çocuklara yönelik büyük bir pazar oluşturuyor. Atılan bu adım, çocukluk çağı obezitesiyle mücadele etmek için elbette ki yeterli değildir fakat yine de bu büyük bir adımdır. Bu karar sayesinde çocuklar daha az şekerli içecek tüketecekler.

Sağlıksız yiyecek ve içecek üreten firmalardan alınacak vergilerden, yılda yaklaşık 15 milyon dolar kazanılması bekleniyor.


 

Pisadam

Dalından düşen yaprak rüzgarın oyuncağı olur.
CEO
Konum
İstanbul
 • Üyelik Tarihi
  2 Nis 2008
 • Mesajlar
  11,110
 • MFC Puanı
  20,557
 • MFC Seviyesi

Güzel düşünülmüş birşey,

İçerik için teşekkürler Rapunzel
 
Üst Alt