• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Açık Lise En Kısa Nasıl Biter?

Anjorn

MFC Üyesi
Konular
1
MFC Puanı
0
Selamlar herkese, aslında başlıkta belirttiğim gibi soru gayet açık ama bir kaç detay daha vermek istiyorum.

Adım Vekil 2000 doğumluyum, orta okulda bilim ve teknolojiye oldukça meraklı olmama rağmen ailemin din baskısı yüzünden lise dönemim imam hatipte devam ettiği için birde oradaki baskıya dayanamayıp liseyi bıraktım ve çalışmaya başladım. Şuanda hala çalışıyorum hatta 2020'de askerliğimi yaptım ve şuan kendi işimi kurma sürecimdeyim ama yine de hep hayalim olan bilgisayar mühendisliğini okumak istiyorum. Lakin, önümde koca bir açık lise engeli duruyor.

Şimdiye kadar işle ilgilenip Açık liseyi hiç sallamadığım ve çoğu sınava girmediğim için yalnızca 40 kredim var, akşam lisesi veya özel falan fark etmez ben bu liseyi en kısa sürede nasıl bitirebilirim yardımcı olabilecek var mı?

Anjorn

MFC Üyesi
Konular
1
MFC Puanı
0
bilgi sahibi kimse yok mu arkadaşlar? zira oldukça güncel bir forum burası.

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,087
MFC Puanı
20,700

Altı Temel Soru'da AÖL Kaç Yılda Bitirebilir?​

1. Açık Liseyi Bitirmek İçin Kaç Kredi Gerekir?​

Açık liseden mezun olmanın şartı en az 192 kredi toplamış olmaktır. Yani AÖL 192 kredi tamamlandıktan sonra mezun olmaya hak kazanabilirsiniz. Diğer şartları sağladığınızda mezuniyet işlemleriniz tamamlanır.

192 krediyi tamamlayabilmek adına kredisi yüksek olan seçmeli dersleri almaya gayret etmelisiniz. Elbette bu noktada zorunlu dersler ile alakalı tercih imkanınız yok. Fakat en azından seçmeli dersler için tercihinizi yüksek kredili olanlardan yana kullanabilirsiniz. Bu, mezuniyet aşamasında size kolaylık sağlar. Tabii bu noktada kredisi fazla diye sizi zorlayacak dersleri almaktan kaçınmalı ve doğru tercihler yapmaya dikkat etmelisiniz.

Açık liseden kaç krediyle mezun olunur sorusunu yanıtladık. Sırada diğer mezuniyet şartları var.

2. AÖL Mezuniyet Şartları Nelerdir?

Bir önceki bölümde AÖL kaç kredi ile mezun olunur sorusunun yanıtını 192 olarak paylaşmıştık. Ama tabii kredi tek başına yeterli değil. Açık liseden mezun olmak için başka şartları da sağlamak gerekiyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

• En az 8 veya daha fazla dönemdir öğrenim görülmüş olması
  • Toplamda 192 veya üstünde kredi verilmiş olması
  • Alan kredisinin 80 veya daha üzerinde olması
  • Ortak derslerden muaf ya da başarılı olunması (Dil ve Anlatım / Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet söz konusu değildir, dolayısıyla bu dersten mutlaka başarılı olunması gerekir.)
  • Açık öğretim lisesinde en az bir dönem sınava gidilmiş olması

3. Açık Lise Kaç Yılda Biter?

Açık liseyi bitirme süresiyle alakalı iki farklı durumdan bahsetmek gerekir.

• Yaşı 18’den küçük olanlar açık lise kayıtlarını 1 yılda 2 kez yenileyebilir, yani liseyi 4 senede bitirebilirler.
  • Yaşı 18’den fazla olanlar ise bir yıl içerisinde 3 kez kayıt yenileyebilirler, bu da 2,5 yıl gibi bir sürede açık liseden mezun olma imkanına sahip oldukları anlamına gelir.

Genel olarak okulun kaç yılda bitebileceğini konuştuk. Ama bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için bir dönemde alınabilecek kredi miktarına bakmak gerekiyor.

4. Açık Lisede Bir Sınavda Kaç Kredi Alınabilir?

Açık liseden mezun olmanın baş şartı, toplam krediyi tamamlamaktır. Dolayısıyla mezuniyet hesabı yaparken bir dönemde kaç kredi alınabileceği sorusu akla gelir.

• Açık lise öğrencisi her dönem ortak ve seçmeli derslerden toplamda en fazla 35 kredilik ders alabilir.
  • Bir sene iki döneme denk geldiğinden, yılda maksimum 70 kredilik ders almak mümkündür.

Gördüğünüz gibi açık lise okuyan bir öğrencinin bir yılda alabileceği kredi sayısı maksimum 70. Toplam tamamlanması gereken kredi ise, 192. Yani bu da demek oluyor ki, bir öğrencinin açık liseyi bitirebilmesi için neredeyse 6 döneme ihtiyacı vardır. Bu durumda da yaşa göre en kısa mezuniyet süresi şu şekilde olur:

• 18 yaşından küçük öğrenciler bir yılda en fazla 2 döneme kayıt olabildiği için açık liseyi en erken 3 yılda bitirebilirler.
  • 18 yaşından büyük öğrenciler bir yılda 3 döneme kayıt yaptırabilirler. Bu öğrenciler açık liseden 2 yılda mezun olabilirler.

AÖL bir sınavda kaç kredi alınır sorusunun yanıtını da paylaşmış olduk. Şimdi bu bahsettiğimiz kredi sistemi ve dönem arasındaki ilişkiyi konuşalım.

5. Açık Öğretim Lisesi Kaç Kredi Kaçıncı Sınıf?​

Örgün eğitimdeki “sınıf” kavramını, açık lisede “dönem” olgusu karşılar. Karışıklığı gidermek için şöyle bir hesaplama yapılabilir;

• 0-47 kredi 1. sınıfa,
  • 48-95 kredi 2. sınıfa,
  • 96-144 kredi 3. sınıfa,
  • 144 ve üzeri kredi 4. sınıfa denk gelir.

Açık öğretim lise kaç kredi ile biter, her şeyiyle öğrenmiş olduk. Şimdi biraz da açık liseyi bitirme yolunda size yardımcı olacak taktikler üzerinde duralım.

6. Açık Lise Bitirme Taktikleri Nelerdir?

• İlk olarak kayıt, kayıt yenileme, ders seçimi ve sınav tarihlerini titizlikle takip edin.
  • Ortak ve seçmeli derslerin seçimi konusunda doğru tercihler yaptığınızdan emin olun.
  • Önce alacağınız ortak dersleri, daha sonra seçmeli dersleri belirleyin.
  • Kredi hesaplamasını dikkatli bir şekilde yapın.
  • Ortak derslerin hepsini alıp verdiğinizde 118 kredi kazanırsınız. Yani buna ek olarak 74 kredilik seçmeli ders alıp bu derslerde başarılı olmanız gerekir. Planlamanızı buna göre yaparak daha hızlı bir şekilde mezun olabilirsiniz.
  • İlerde örgün öğretim bir lisans ya da ön lisans fakültesinde üniversitesi eğitimi görmeyi planlıyorsanız, okumayı düşündüğünüz bölümle alakalı ders seçiminde bulunmanız yerinde olacaktır.
  • Ortak derslerinize benzer içeriğe sahip seçmeli dersler seçtiğiniz takdirde bu dersleri daha kolay geçebilirsiniz.
  • Sınavlara hazırlanırken daha önce çıkmış sorulara muhakkak çalışın. Bu soruların tekrar sorulma olasılığı oldukça yüksektir. Zaten çalışmalarınızın hedefini bulması için mutlaka soru çözmeniz gerekiyor. Ancak daha çok yakın geçmişte sorulan soruları çözmeye çalışın, daha eskiden çıkmış soruların güncelliğini koruma ihtimali düşük olduğundan karşınıza çıkma olasılığı da düşüktür.
  • Çalıştığınız kitapların ve çözdüğünüz soruların güncel müfredata uygun olmasına dikkat edin.
  • Bir dersten 3 kez başarısız olmanız halinde o dersten muaf tutulursunuz. Bu durumun mezuniyet tarihinize ileriye taşıma ihtimali bulunduğundan aldığınız dersleri vermeye gayret gösterin.
  • Bir dersten 3 defa başarısız olunca muaf tutuluyor olsanız da bu, vakit kaybetmeniz anlamına geleceğinden bir an önce o dersleri de seçip başarmaya bakın.

Açık lise kredi sistemi, mezuniyet şartları ve bitiş süresi hakkında detaylı bir paylaşım yaptık. Son olarak anlattıklarımızı birkaç maddede toparlayalım:

• Açık liseden mezun olmak için 192 krediyi tamamlamak gerekir.
  • Mezuniyet için 192 kredinin en az 80’i alan derslerinden olmalıdır.
  • Ayrıca mezuniyet için bütün ortak derslerden muaf ya da başarılı olunmalıdır.
  • Bir dönemde en fazla 35 kredi alınabilir.
  • 18 yaşından küçük öğrenciler bir yılda 2 döneme kayıt olabilirler. Bu öğrenciler okulu en erken 3 yılda bitirebilirler.
  • 18 yaşından büyük öğrenciler bir yılda 3 döneme kayıt olabilirler. Bunlar açık liseden 2 yılda mezun olabilirler.
  • Bir öğrenci aynı dersten 3 defa başarısız olursa, o dersten muaf tutulur.
Kaynak : T.C. Milli Eğitim Bakanlığı