Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Apple Mac OS X Lion İşletim Sistemini Yükleme/Yapılandırma

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  1,832
 • MFC Puanı
  4,000
 • MFC Seviyesi

Mac işletim sistemi Lion’ı yeniden, sıfırdan yükleme işlemini birkaç adımda yapmamız gerekiyor:

 1. Hazırlıklar
 2. Mevcut Sistemin Silinmesi (Format atmak)
 3. Lion Yüklenmesi ve Ayarlar
 4. Temel Ayarlar
 5. Yedeklerin Geri Yüklenmesi
Gelin her adımı detaylıca birlikte gerçekleştirelim…

Bu adım tüm işlemlerin en önemlisi. Bu yüzden azami dikkat göstermekte fayda var. Çünkü bu adımda yedeklerimizi alıyoruz, ve Lion’ı yeniden yüklemek için gereken hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Time Machine ile Yedekleme

Time Machine sayesinde mevcut sistemimizin, uygulamalarımızın, ayarlarımızın, kısacası her şeyimizin yedeğini tek hamlede alabiliyoruz. Öncelikle Time Machine’i kullanarak sistemimizin komple bir yedeğini alıyoruz. Böylece Lion’ı yeniden kurduktan sonra, her şeyimizi aynen geri yükleyebiliyoruz.


Elle Yedekleme

Eğer Time Machine’i kullanmıyorsak, ya da ne olur ne olmaz diye ikinci bir yedek almak istiyorsak, Ana Klasörümüz içerisinden istediğimiz klasörlerin yedeğini alabiliyoruz. Örneğin Belgeler, Müzik, Resimler klasörlerini belki de en önemli klasörler olarak nitelendirebiliriz.Bu klasörlerimizi de başka bir harici diske kopyalayarak ikinci bir yedek, yani yedeğin de yedeğini alabiliyoruz.

Yükleme Diski Oluşturma

Lion’ı yüklemenin en hızlı yöntemi, öncesinde bir yükleme diski oluşturmak. Böylece yükleme dosyalarını bir USB belleğe atıyoruz ve kurulum sırasında da bu belleği kullanarak hızlıca kurulum yapabiliyoruz.Lion’ı Mac App Store’dan Yüklemek

Eğer yükleme diski oluşturmakla uğraşmak istemiyorsak, bu sefer de sadece hızlı bir internet bağlantımızın olması bile yeterli..! Lion’ı Mac App Store üzerinden satın aldıysak (bu çok önemli), yeniden kurulum sırasında yeniden internetten indirip kolayca yükleme yapabiliyoruz.Elbette bu aşamada şunlara ihtiyacımız oluyor:

Mac’imizin internete bağlı olması (Hızlı bağlantı olması en iyisi olacaktır)
Lion’ı Mac App Store üzerinden satın almış olmak
ve satın aldığımız Apple Kimliği’nin şifresini biliyor olmak

Eğer bunlara sahipsek, elimizde hiç bir sistem CD’si, DVD’si ya da yükleme diski olmadan bile Lion’ı yeniden yükleyebiliyoruz.Yedeğimiz hazır. Yükleme diskimiz elimizin altında. Yani artık hazırlıklarımızı tamamladık. Sıra geldi diskimizin içerisindekileri silmeye…

Yapmamız gereken şey çok basit:

 1. Mac’i Kurtarma Modu’nu (Recovery Mode) kullanarak aç
 2. Disk İzlencesi (Disk Utility) ile diski sil


Bunu yapmanın birkaç yolu mevcut elbette:

Lion ile birlikte gelen kurtarma diskini kullanarak (kendi diskimizin içerisindeki gizli bölüm)
Hazırladığımız “Yükleme Diski” ile
Daha önce oluşturduğumuz “Lion Kurtarma Diski Yardımcısı” ile

Yedeklerimizi aldıktan ve yukarıda paylaştığımız hazırlıklarımızı yaptıktan sonra, Mac’imizi kapatıyoruz. Yükleme diskinin yer aldığı USB belleğimizi Mac’imize takıyoruz.Klavyemizdeki alt / option tuşuna basılı tutarak Mac’imizi başlatıyoruz.Apple logosu görünene kadar basılı tuttuktan sonra tuşu bırakıyoruz ve bekliyoruz. Kısa süre sonra karşımıza Başlangıç Yöneticisi (Startup Manager) ekranı geliyor. Bu ekranda USB belleğimizi seçiyor ve Enter tuşuna basarak ilerliyoruz.Bir sonraki ekranda Mac OS X İzlenceleri (Mac OS X Utilities) penceresi karşımıza geliyor. Bu ekranda en aşağıdaki Disk İzlencesi uygulamasını (Disk Utility) seçiyoruz.Disk İzlencesi açıldıktan sonra, sol taraftan sabit diskimizi seçiyor ve sağ taraftan da “Sil” sekmesini seçiyor, ve sağ aşağıdaki “Sil” butonuna tıklıyoruz.Böylece diskimizde yüklü olan Mac işletim sistemini silmiş oluyoruz. Bu kadar basit 🙂 Format atmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Silme işlemi bittikten sonra Disk İzlencesi uygulamasını kapatıyoruz.Lion yüklemek için artık hazırız.


DEVAMI VAR....!
 

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  1,832
 • MFC Puanı
  4,000
 • MFC SeviyesiDisk İzlencesi ile diskimizi sildikten sonra, yeniden dönüğümüz Mac OS X İzlenceleri ekranında ise bu sefer ikinci sıradaki “Mac OS X’i Yeniden Yükle”yi (Reinstall Mac OS X) seçiyoruz.Lion yüklemesini başlatmak için adımları izlemeye başlıyoruz. Karşımıza çıkan ilk ekranda “Sürdür” butonuna tıklıyor ve ilerliyoruz.Lion’ın hangi diske yüklenmesini seçmemiz gereken ekranda, az önce sildiğimiz diskimizi seçiyor ve “Yükle” butonuna tıklıyoruz.Bu esnada bize Apple Kimliğimiz ve şifremiz sorulabilir. Gerekirse bu bilgileri de yazıyoruz.Bu işlemin ardından yükleme işlemi başlıyor.Bir süre sonra Mac’imiz kendini baştan başlatıyor ve yükleme işlemine devam ediyor. Bu işlem de bittikten sonra karşımıza “Yükleme Başarılı Oldu” ekranı geliyor. Ve Mac’imizi son kez yeniden başlatıyoruz.Artık yükleme tamamlandı sayılır, geriye sadece kişisel ayarları yapmak kaldı… Mac’imiz yeniden açılırken, artık Lion’ın ayarlarını yapmaya başlıyoruz. Öncelikle hangi ülkede olduğumuzu seçiyoruz.Klavye düzenimizi seçiyoruz. Bu noktada “Türkçe QWERTY – PC” yi seçmemiz gerekiyor.Bağlanacağımız kablosuz ağı (Wi-Fi) seçiyoruz.DEVAMI VAR......
 

Ayamutura

Özel Üye
Özel Üye
Konum
BERTUNA
 • Üyelik Tarihi
  2 Haz 2020
 • Mesajlar
  1,832
 • MFC Puanı
  4,000
 • MFC Seviyesi

Bu aşamadan sonra kişisel bilgilerimizi sormaya devam ediyor Lion. Önce Apple Kimliği bilgilerimizi giriyoruz.Sonra ise Kayıt Bilgilerimizi doğruluyoruz.Son olarak ise kullanacağımız hesabı yaratmak için adımızı, hesap adını, parolamızı ve parola ipucumuzu yazıyoruz.Hesabımız için bir resim seçmeyi de unutmuyoruz elbette… Dilersek bu esnada Mac’imizin kamerasını da kullanarak hoş bir resim de çekebiliyoruz.Ve son olarak da Lion’ın TrackPad (İzleme Dörtgeni) ile iki parmakla sayfa kaydırma özelliğini ilk defa kullanmak için ufak bir alıştırma yapıyoruz. Resimdeki yazıyı aşağıya kaydırdıktan sonra karşımıza gelen “Mac OS X Lion’ı Kullanmaya Başla” butonuna tıklayarak tüm işlemleri tamamlamış oluyoruz.Lion’da kaydırma işleminin (scroll) iPhone’daki gibi, ekrandaki içeriği kaydırdığını hatırlatmadan geçmeyeceğim. Yani aslında parmaklarımızı aşağıya sürüklediğimizde sayfada yukarı çıkıyoruz (içeriği aşağı kaydırıyoruz) ve yukarı sürüklediğimizde de sayfada aşağıya inmiş oluyoruz.Artık tüm ayarlarımızı tamamladık ve Mac’imizi kullanmaya hazırız! 🙂 Parolamızı yazarak Lion’a ilk defa girişimizi yapıyoruz, ve Mac’imizi kullanmaya başlıyoruz… 🙂Ve artık yükleme işlemi tamamlandığına göre, tertemiz bir Lion’ın tadını çıkarttıktan sonra, tüm bilgilerimizi geri yüklemeye başlayabiliriz.

Kaynak :
Kod:
https://www.sihirlielma.com/

Not:

Ayamutura yalnızca beş yıl bu sürümü kullanmıştır ancak Linux ve Windows daha çok cazip gelmesinden dolayı bu sistemi terk etmiştir.
 
Üst Alt