Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Atatürk Balkan Festivalinde

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Balkan Festivalinde Gençlerle.

Afet İnan anlatıyor:

“1936’da İstanbul’da Balkan Antantı’nın bir gösterisi olarak Balkan memleketlerinin katıldığı bir festival düzenlendi. Bu amaçla Beylerbeyi Sarayı’nda toplanıldı. Atatürk, milli kıyafetleriyle oyunlar yapan Balkanlıları zevkle seyretti. Türkiye’nin birçok bölgelerinden bu festivale, milli kıyafetleriyle katılan gruplar gelmişti. Bunların çeşitli hareket ve melodilerle yaptıkları danslar seyredildi. Atatürk, bunlardan bilhassa Karadeniz kıyılarına mahsus olan oyunları pek beğendi. Bundan ilhamla 19 Mayıs (1919) da Samsun’a çıkışını hatırladı. ‘Dağ Başını Duman Almış’ marşını Samsun’dan Ankara’ya kadar yolculuklarında, nasıl söylediklerini orada bulunanlara anlattı:

“1919 yılında Anadolu’nun dağ başlarına, tekerleklerini çuvalla doldurduğumuz kırık dökük otomobillerle aşarken, bu marşı söyletmeyi yanımda bulunanlara âdet ettirmiştim.”dedi.

Atatürk, yabancıların da bulunduğu bu festival eğlentisinde, yurdun dört bir tarafından gelen gençlere, 1919 yılının tarihini, bu marşı söyleterek hatırlattı.” (1)

Atatürk, 3 Eylül 1936 Perşembe sabaha karşı Dolmabahçe Sarayı’na döndü. (2)

(1) Afet İnan: Atatürk Hakkında Hatıra ve Belgeler, 1959, s.166

(2) Atatürk’ün Nöbet Defteri: 1955, s.532
 
Üst Alt