Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Atatürk’ün Karamürsel’e Gelişi İle İlgili Bir Anı

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

Büyük Önder Atatürk, 24 Temmuz 1933’te Eski Belediye binası önünde bulunan iskeleye bir motor ile yanaşarak ilçe ziyaretinde bulunmuş ve halk ile sohbet etmişti.

Atatürk’ün Karamürsel ziyareti sırasında orada bulunan Tarık Bağdat, Atatürk ile ilgili olan anısını şöyle anlatıyor;

“24 Temmuz 1933 tarihinde ilçemize gelen Atatürk’ü eski belediye binası önünde karşıladık. Sonra yaya olarak Kahveci Pirali Ali’nin kıraathanesine geçtik ve burada kendisine kahve ikram edildi. Kahvesini içen Atatürk Askerlik şubesine yaya olarak giderken Kahveci Ali’nin evinin camlarının kafesle kilitli olduğunu gördü ve Ali Efendi’ye dönerek ‘Ben seni aydın biri olarak gördüm, evinde yaşayan aileni karanlığa hapsetmeni yakıştıramadım’ dedi.

Değerli konuğumuz ilçemiz çarşısına girmiş, halkın arasına katılmış vatandaşla sohbet etmiş, onların istek ve şikayetlerini bizzat kendilerinden dinlemiştir. Büyük devlet adamı Atatürk, ilçe askerlik şubesindeki incelemeleri sırasında, kahraman ve görev şinas bulduğu Karamürsel halkı için şu onur verici sözleri söylemiştir: ‘Karamürsel halkı, İstiklal Savaşı’nda çok çalışmış, kadını ve erkeği ile cepheye silah ve cephane taşımış, işgal hareketlerine karşı üstün bir kahramanlıkla mukabelede bulunmuştur. Bu sebeple burayı ziyaret etmekten son derece memnunum.’

Büyük önder, yaklaşık 2,5 saati bulan incelemelerini tamamlayıp çarşıdaki caddelerin genişletilmesine ilişkin gerekli görüş ve fikirlerini de belirterek aynı gün ilçemizden ayrılmıştır.”
 
Üst Alt