• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Atatürk ve Şıh’ın Hikayesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Patron

MFC Üyesi
Konular
44
MFC Puanı
10
Mustafa Kemal ATATÜRK, bir gezisinde öyle bir kişi görürki, dayanamayıp yanında ki valinin kulağına eğilerek sorar:” Kimdir bu? ”
” Efendim, kendisi Şıh’tır. Yörede çok hatırı vardır…”
Bunun üzerine Atatürk Şıh’ı yanına çağırır….
” Bak baba, imanı ölçüsü sakalın boyunda, uzunluğunda değildir. Rica etsemde, en azından Peygamber efendimizin olduğu gibi kısaltsan…”
Bunları söylerkende eliyle boyun hizasını gösterir.
Şıh ” Emrin olur Paşam ” der.
Aradan zaman geçer.Atatürk Amasya’daki Şıh’ı hatırlar ve valiyi arayıp Şıh’ı sorar. Vali nasıl söliyeceğini bilememekle birlikte, Şıh’ın sakalının boyunda en küçük bir azalma olmadığını, akisne kimselere el bile sürdürmediğini söyler.
Konuşmadan sonra Atatürk kağıdı kalemi eline alır ve yazdığının Amasya valisine tebliğ edilmesini ister.
Ertesi gün Amasya’dan bir haber gelir ki Şıh Atatürk’ü görmek üzere yola çıkmış.Çok geçmedende gelir.
Sakal tamamen kesilmiş,sinek kaydı traş olunmuş,saçlar kısaltılmış.
Kılık, kıayafet baştan sona değişmiş.
Bambaşka bir görünüme bürünmüş Şıh.Atatürk’ün arkadaşlarından biri kulağına eğilerek:
” Aman Paşam bu adam sakalına el dahi sürdürmezdi, ne ettinizde kökünden kestirmesini sağladınız?”
” Kendisini Afyon Valisi tayin ettim… “
Bu görüşmenin ardından da, yeni bir yazı hazırlayıp Şıh’a verilmesini ister.
Yazı şöyle:
” İNANÇ ÖLÇÜSÜNÜN SAKALDA OLMADIĞINA ANLADIĞINA SEVİNDİM.
VALİLİK MESELESİNE GELİNCE, BUGÜN KOLTUK UĞRUNA KIRK YILLIK SAKALINDAN VAZGEÇEBİLEN, YARIN BAŞKA ŞEYLER İÇİN MİLLETİNDEN DE VAZGEÇEBİLİR. AZLETTİM.. “

Alıntı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...