• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Bir Rakam Yada Sayının Ağırlığı Yada Etki Alanı Olur Mu?

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830
Merhabalar

ÖNSÖZ

Geçenlerde tarlamda idim (Fındık tarlası-Düzce/Akçakoca)

Kendimce işler yapıyordum...

Hava bozuktu ve hafiften de yağmur atıyordu....

Bir anda ne oldu bende anlamadım...

Yaklaşık 200 m. önüme ...

Yıldırım düştü...

Allah....!!! dedim yere kapaklandım....

Bayılmışım.....

On dakika sonra uyandığım da

Bu halde idim....
Bir sayının ya da rakamın ölçü birimsiz ağırlığı ;

Sayının , rakamlarının toplamının iki katıdır. ; ============>>> ( 56 sayısının ağırlığı : 5+6 = 11 x 2 = 22, sonucun sözel yorumu : 56 sayısı, sadece 22 birim ağırlığa sahip light bir sayıdır.)

Rakamın ağırlığı, kendisinin bir fazlasının iki katıdır.; ============>>> (1 sayısının ağırlığı : 1 + 1 = 2 x 2 =4 sonucunun sözel yorumu : 1 rakamı, diğer rakamlara göre küçük ise de ağırğı kendisinin tam dört katıdır.Böyle rakamlara "ALTIN RAKAMLAR" denir.)
-------------------------------------------------------------------------
Bir sayının etki alanı , ağırlığının yüze bölümüdür. ; ============>>> (56 sayısının etki alanı : 56 /100 =0,56 sonucunun sözel yorumu : 56 sayısı , 100'lük sayı doğrusun'da 0,5'lik etki değerine sahiptir.)

Bir rakamın etki alanı , ağırlığının yüze bölümüdür.; ============>>> (1 rakamının etki alanı : 1 / 100 = 0.01 sonucunun sözel yorumu : 1 rakamı, 100'lük sayı doğrusunda etki alanı %1'dir.)

--------------------------------------------------------------------------
Şimdi bu kavramlarının nerede ve nasıl kullanılabileceği hakkında en ufak bir fikrim yok ama bir gün kullanılır...

Bunun sosyal hayat üzerinde nasıl kullanılabileceğine bakalım (hayali temsili bir senaryo)(Piyes)

İki kişi arasında şöyle bir tartışmada şu sözler geçsin...

Kişi -1 :

Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ben ağır abiyim...!!!

Kişi -2 :

Hadi oradan...!!! asıl ben ağır abiyim....!!!

Kişi -1 :

İnanmam hadi ölçelim hangimiz daha ağır abi...

Kişi-2 :

Manyak manyak konuşma nasıl olacak o....!!?

Kişi-1 :

Megaforum'da manyak bir forum kullanıcı bir forum konusu yayınlamış, adı üstünde manyak....İstersen onun bulduğunu ölçü olarak kullanabiliriz....!?

Kişi -2 :

Tamam, nasıl olacak ?

Kişi-1 :

Yaşlarımız üzerinden hesap göreceğiz....Tamamı?

Kişi-2 :

Tamam...

Kişi-1 :

Yaşın kaç?

Kişi-2 :

39

Kişi-1 :

Benim de 28... hadi hesaplayalım...

39 sayısının ağırlığı : 3 + 9 = 12 x 2 = 24

28 sayısının ağırlığı : 2 + 8 = 10 x 2 = 20

Kişi -2 :

Gördün mü? arkadaş ben ağır abiyim.....Tartışma bitmiştir.Allah(c.c) razı olsun megaforum'daki manyaktan....!!!

Son düzenleme: