Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Boncuk İşi Örtü

vioLeta

| Az İnsan Çok Huzur |
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  29 Tem 2015
 • Mesajlar
  2,557
 • MFC Puanı
  350
 • MFC Seviyesi
12 adet kum boncuğu dizip birleştirerek boncuk işi çalışmasına başlıyoruz. Bunun ilk aşamasını yukarıdaki fotoğrafta görüyorsunuz. Hemen ardından, aşağıda göreceğiniz gibi bir adet 9 mm’lik (tercihe göre değiştirilebilir) çubuk boncuk ekliyoruz. Böyece bağlantı geçişini yapmış oluyoruz.

Çubuk boncuğun üzerine 5 adet kum boncuk takıyoruz. Bunları yaparken boncuk ipliği kullanıyoruz. Boncuk ipliği, naylonumsu yapıda, sağlam, kolay kopmayan, kolay görünmediği çin estetik duran bir nakış ipi. İsterseniz iki kat da kullanabilirsiniz, daha sağlam olur.

Kum boncukları taktıktan sonra çubuk boncuktan geri dönüp ilk halkamızdaki kum boncuklardan birinin içinden geçiriyoruz. Yine aşağıdaki resimde bu aşamayı da görüyorsunuz.

Tekrar 1 çubuk, 5 kum boncuk takarak aynı işlemi yapıyoruz. Bu şekilde yıldız yapısının ikinci ayağına geçmiş olduk.

12 tane çubuk boncuk ve üzerlerinde 5’er kum boncuk tamamlanınca görünüş olarak böyle oluyor. Bu sıra tamamlandığında ilk başladığımız boncuğun tepesindeki kum boncuğa ipimizi içten geçirerek getiriyoruz. Böylece aşağıdaki boncuk yıldız ya da çiçek motifini tamamlamış oluyoruz.

Devam etmek için 18 kum boncuk ipe geçirip ilk 4. boncuktan geri dönüyoruz.3 kum boncuk takıp hemen yanındaki çubuk boncuğun tepesindeki kum boncuktan geçiriyoruz. Yine bir bağlantı kurmuş olduk böylece.

Tüm boncuk aralarında aynı işlemi yaptığımızda böyle gözüküyor. İpimizi ilk yaptığımız şeklin tam ortasındaki iki kum boncuğa içten geçirerek ilerletiyoruz.

Devam etmek için bu sefer de 1 çubuk boncuk ve 15 kum boncuk takıyoruz ipimize.

İpimizi kum boncukların ilkinin içinden geçiriyoruz.

Tekrar 1 çubuk boncuk takıyoruz ve yanındaki kum boncukların ortasında bulunan 2 kum boncuktan birden geçiriyoruz.

Bu son sırayı tamamladığımızda ilk şeklimiz bitmiş oluyor.

Peki bir motif diğerine nasıl bağlanıyor? Önce 1 çubuk, 7 kum boncuk takıyoruz ipimize. Ekleyeceğimiz motifin halka kısmının tam ortasındaki 2 kum boncuktan geçiriyoruz.

Tekrar 6 kum boncuk ekliyoruz. Kum boncukların birincisinden geri dönüyoruz.

Tekrar 1 çubuk boncuk takıp motife devam ediyoruz. İki yerden birleştiriyoruz. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi iki boncuk işleme motif birbirine güzelce bağlanmış oluyor.

İstediğimiz kadar motif oluşturarak birbirine yukarıda anlatılan şekilde bağlıyoruz ve örtümüzü büyütebiliyoruz. 7 motif birbirine bağlandığında aşağıdaki resimde gördüğünüz boncuk işi örtü ortaya çıkmış oluyor. 

Autocrat

"Korkaklıkta AR İlerlermekte ŞEREF Var"
MFC Üyesi
 • Üyelik Tarihi
  7 Haz 2017
 • Mesajlar
  3,925
 • MFC Puanı
  5
 • MFC Seviyesi

tesekkurler emeğine sağlık
 
Üst Alt