Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çay Unutkanlığı Önlüyor!

Satürn

Emektar Yönetici
 • Üyelik Tarihi
  9 Şub 2015
 • Mesajlar
  41,144
 • MFC Puanı
  10,554
 • MFC Seviyesi

Çayın sinirleri koruduğunu belirten Fitoterapi Uzmanı Prof. Erdem Yeşilada günde 1-2 bardak yeşil çay tüketmenin algılama ve düşünme işlevlerindeki azalmayı önlediğini söyledi.


Gerek deneysel ve gerekse saha çalışmalarının sonuçları çay bitkisinin kuvvetli antioksidan etkisi nedeniyle kalp ve damar hastalıkları ile çeşitli kanserlerin gelişimini engelleyebileceğini ortaya koyuyor. Araştırmalarda çayın dikkati çeken bir diğer önemli yanı ise “nöroprotektif” etkisi yani sinirler üzerindeki koruyucu özelliği. Çayın ileri yaşlarda algılama ve demans sorunlarının önlenmesindeki etkisini inceleyen bir araştırma 55 yaş üzerinde ve herhangi bir demans sorunu bulunmayan 716 Singapurlu gönüllü üzerinde yürütüldü. Araştırmaya katılanlar çay tüketme sıklığı ve tükettikleri çay tipine (yeşil veya siyah çay) göre gruplandırıldı. Çay yerine kahve tüketenler ayrı bir grup olarak alındı. Gruptakilere ayrı ayrı hafıza ve algılama testleri uygulandı hangi hızla algıla***** işlem yapabildikleri derecelendirildi.

"ÇAYIN YARARI KAFEİNE BAĞLI DEĞİL"

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada şunları söyledi: “Araştırma sonuçları; günde 1-2 bardak yeşil çay tüketmenin yaşlılıkta algılama ve düşünme işlevlerindeki azalmayı istatistiksel olarak belirgin derecede önleyebileceğini ortaya koyuyor. Bu gözlemsel sonuç; bunamanın engellenmesi bakımından önemlidir. Araştırmanın bir başka önemli bulgusu da yeşil çaydaki yararın kahve tüketenlerde görülmemesi. Bu da yeşil çayın yararının kafeine bağlı olmadığını muhtemelen yeşil çayın içerisindeki polifenolik bileşenlerin özellikle epigallokateşin gallatın etkili olduğunu düşündürüyor.”
Prof. Dr. Erdem Yeşilada miktarını abartmadan yeşil çay tüketmenin yaşlılık için iyi bir yatırım olarak düşünülmesi gerektiğini belirtti.
 

İlda

Özel Üye
Özel Üye
 • Üyelik Tarihi
  16 Haz 2017
 • Mesajlar
  9,017
 • MFC Puanı
  114
 • MFC Seviyesi

Çayı hep kotulerler iyi yani d varmis[emoji848]
 
Üst Alt