• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

: Çıtır Kabak Tatlısı

Nur

MFC Üyesi
Konular
397
MFC Puanı
40,960
2 kg bal kabağı
2 kg toz şeker
5 su bardağı su
1 çay kaşığı limon tuzu

Kireçli su için: 300 ml kreç sönmemiş kreç nalburcular dan bulabilirsiniz
5 litre su 6-8 saat kireçli suda bekliyecek ben 12 saat beklettim
Ceviz
Fıstık
Tahinle

Servis yapabilirsiniz
Yapılışı için 2 kilo bal kabağı sarı kabakla daha lezzetli güzel oluyor kabuğunu kalın olmayacak şekilde kesiyoruz 1 parmak eninde doğrayın ben küp küp te doğradım uzunlamasına da kestim dilediğiniz şekilde kesin kalın olmayacak şekilde ince de olmasın sonra bir kabın içine kireci dökün karıştırın kireç aşağı doğru inince üzerindeki suyu bir kabın içine alın dibe çöken kireci atın kabağı kreçli suyun içine koyun 8 saat bekletin ben bir gece beklettim ertesi gün kabakları güzelcene 2-3 kere Duru suda yıkayın kabın içine su doldurup bekletin elinizle güzelcene ovarak

yıkayın yaklaşık yarım saat Duru suyun içinde beklettikten sonra bir tencereye alın üzerine şeker su ilave edin kısık ateşte kaynatın yüksek ateşte olmaz ara ara yavaş yavaş karıştırın ben yaklaşık 4 saat kaynattım Bu işlem bu kıtırlık öyle oluyor bal dan az ince kıvamında olacak şerbeti altını kapatmaya yakın 1 çay kaşığı limon tuzu ekleyin 10 dakika daha kaynatın servis tabağına alın yapacaklara şifa olsun ?
citir-kabak-tatlisi.jpg