• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Çocuğunuza bu 4 cümleyi söylemeyin

Herkül

Admin
Konular
8,797
MFC Puanı
17,460
Çocuğunuza bu 4 cümleyi söylemeyin
76M50m.jpg

Kullandığımız cümlelerle çocuğu yatıştırmak isterken bilinçaltında yeni korkulara neden olabiliriz.

Çocuklar büyüme evrelerinde kendileri için dönüm noktası olabilecek durumlar yaşarlar. Kreşe başlamak, okula gitmek, yeni bir kardeş gibi. Böyle durumlarda çocuğun bulunduğu psikolojik durumu düşünerek hareket etmeye çalışan anne- babalar bazen fazla korumacı davranır. Çocuğu yatıştırmak isterken bilinçaltında yeni korkular yaratır. Bu nedenle çocuklara söylediğimiz cümleler çok önemli. Okula yeni başlayan çocuklara aşağıdaki cümleleri sakın söylemeyin!

'Korkma'

Eğer annesi çocuğuna korkma diyorsa çocuk açısından bakıldığında korkulacak bir şey olduğu anlamını taşımaktadır. "Korkma iğne hiç acıtmayacak” denildiğinde acıdığı gibi.

'Merak etme ben yan odadayım, seni bırakmam'

Çocuğun zihnindeki açılımı: "Merak etmelisin, çünkü ben de çok merak ediyorum, eğer izin verirse bu gaddar insanlar, yan odada seni bekliyor olacağım ama ben de emin değilim”.

'Seni asla okulda unutmam'

Çocuğun zihnindeki açılımı: "Seni okulda unutma ihtimalim var, olur da o kadar unutkan olursam inşallah seni alan biri çıkar”.

'Okula gitmek ister misin?'

Çocuğun zihnindeki açılımı: "Okula gitmeme ve evde bildiğin şeyleri (TV, oyuncak, oyun oynama gibi) devam ettirme hakkın var. Ben senin yerinde olsam bildiğim şeyleri tercih ederdim."