• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Çocuk Kitabı Önerileri

kuslarabenzer

Moderatör
Konular
350
MFC Puanı
31,590
Çocuklara küçük yaşlardan itibaren okuma sevgisinin aşılanması önemli bir durum. Kitap sevgisini aşılarken dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunuyor. Örneğin; kitabın hem eğlendiriyor hem de öğretiyor olması. Bir yandan merak duygusu da içeren kitaplar, çocukların daha çok ilgisini çekiyor. Ben de en sevdiğim çocuk kitaplarından önermek istiyorum. Arka kapak yazılarıyla aşağıya ekliyorum. Siz de öneri yaparsanız güzel bir arşiv oluşturabiliriz. Klasik Pinokyo, Rapunzel gibi kitaplardan çıkıp biraz daha farklı kitaplar önereceğim. Umarım faydası olur. <3

Gülten Dayıoğlu – Parbat Dağı’nın Esrarı​

İnsanlar iki gündür merak içinde kıvranıyorlardı. Ülkenin çok sevilen Devlet Başkanı birdenbire kayıplara karışmıştı. Kayıp Başbakan kendini dünya barışına adamış çok değerli bir yöneticiydi. Ülkelerarası silahlanma yarışını durdurmaya çabalıyordu. Tüm silah yapımcıları bu yüzden ona düşman kesilmişlerdi. Halk Başkanın silah yapımcıları tarafından kaçırıldığına inanıyordu. Ama bu doğrultuda hiçbir ipucu bulunamıyordu. Gazete satıcılarının boş sokaklarda yankılanan sesleri herkesin yüreğini hoplattı. Tüm gazeteler kısa sürede kapışıldı.

Roald Dahl – Mathilda​

Çok okuyan akıllı Matilda, annesiyle babasına ders vermeye kalkarsa… Matilda, kitap okumayı deli gibi seven, çok zeki bir kızdır. Anne – Babası ise, onun işe yaramaz bir baş belası olduğunu düşünmektedir. Oysa kendileri, yalnızca televizyon izlemek ve insanları aldatarak para kazanmakla ilgilenen insanlardır. Derken Matilda annesiyle babasına güzel bir ders vermeye karar verir…

Edmondo De Amicis – Çocuk Kalbi (Ben okumaya bu kitapla başlamıştımmm)​

Üçüncü sınıfa giden Enrico bir günlük tutmaya başlar. Bu sınıfta yeni bir öğretmeni, yeni arkadaşları vardır. Enrico kısa sürede sınıftaki her çocuğun farklı bir hikâyesi olduğunu keşfeder. Bazılarının ailesi çok zengin, bazılarının ailesi ise çok fakirdir. Enrico defterine yazdıkça, okulda sadece dersleri değil hayatı da öğrenmeye başladığını fark edecektir.

Aziz Nesin – Şimdiki Çocuklar Harika​

Bu romanda, çocukların gözüyle büyüklerin nasıl göründüğü anlatılıyor. Bu romanda, çocuklar ana babalarını, öğretmenlerini ve büyüklerini eleştiriyor. Bu roman, çocuk eğitiminde gerekli sanılan, günümüzde geçerli birtakım değer yargılarının yanlışlığını anlatıyor. Bu roman, çocukların büyüklerine karşı haklarını ve kendilerini savunmalarıdır.

Zeynep Cemali – Ballı Çörek Kafeteryası​

Ülkemiz çocuk edebiyatına ustalara yakışan derinlikte zengin bir üslup kazandıran Zeynep Cemali’nin, kendine özgü öyküsel roman tekniğinin ilk örneği olan Patenli Kız gibi bu kitabı da, ana kurguyu bezeyen küçük öykülerle zenginleşiyor. Bir baba kızın işlettiği küçük kafeteryayı ve çevresinde yaşanan renkli öyküleri anlatan ve yayın hakları Bulgaristan ve İtalya’ya satılan roman, Cemali’nin akıcı ve yalın kaleminden çıkan gerçek bir başyapıt. Annesini kaybettikten sonra babası ve teyzesiyle birlikte kolları sıvayan Sıla, annesiyle geçirdiği yalnız yıllarda onunla birlikte hep hayalini kurdukları kafeteryayı sonunda açar. Adını, sevgili annesinin tadına doyamadığı çöreklerinden alan Ballı Çörek Kafeteryası’nın birbirinden ilginç müşterileri, Sıla’ya birbirinden değişik öyküler sunarak, yaşamını renklendirecektir.

Küçük not: Ballı çöreklerim lafımın nereden geldiğini anlamışsınızdır :p

Winter

Forum Yöneticisi
Konular
177
MFC Puanı
41,920
Harika bir liste olmuş.. Çocuk Kalbi unutulmazdı ♥️

Naçizane “Şeker Portakalı “ve “Kum Kurdu” önerimi bırakıyorum…

Ben de okuyayım tekrar hazır hatırlamışken teşekkürler @kuslarabenzer

kuslarabenzer

Moderatör
Konular
350
MFC Puanı
31,590
Harika bir liste olmuş.. Çocuk Kalbi unutulmazdı ♥️

Naçizane “Şeker Portakalı “ve “Kum Kurdu” önerimi bırakıyorum…

Ben de okuyayım tekrar hazır hatırlamışken teşekkürler @kuslarabenzer

Ay Şeker Portakalı efsane bir kitap gerçekten ama Kum Kurdu'nu okumadım. Bu eksikliği hemmen gidereceğimmm. Teşekkürler önerilerin içinnn, listeye eklicem :a-(12):

Pamira

Moderatör
İçerik Üreticisi
Konular
2,802
MFC Puanı
60,710
Çok güzel kitap önerileri sunmuşsun, emeğine sağlık ❤