Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Çöl Yasası - Özet - Christian JACQ

Jade

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    30 Kas 2012
  • Mesajlar
    7,557
  • MFC Puanı
    221
  • MFC Seviyesi

ÇEVİREN
YAYINEVİ VE ADRESİ Doğan Kitap Güneşli / İSTANBUL
BASIM TARİHİ EYLÜL 1999
KİTABIN YAYIM MAKSADI Eski Çağlardaki Devlet Düzenini Ve Yargı Sistemini Anlatmak

KİTABIN ÖZETİ :

Kitapta yaşanan olaylar Eski Mısır’da ve firavunlar döneminde geçmektedir. Kitabın kahramanları, bir mahalle yargıcı olan Pazer, ona deli gibi aşık olan karısı Neferet, onun can dostları Suti ve Kem, Mısır’ın soylu kişilerinden olan, nakliyeci Denes, saray başhekimi Nebomom, General Aşer, diş hekimi Çeçi, kimyacı Kadas, maliye bakanı Bel Tran ve bu kişilerin yanında çalıştırdıkları kişilerdir.

Mısır’ın soylu ailelerinden olan kişiler Firavun Ramses’in tahtına el koymak ve Mısır’ın yönetimini sırf kendi çıkarlarını düşündükleri için ele geçirmek istemektedirler. Bunun da tek yolu halkın Ramses’e ve geleneklerine olan bağlılığını çökertmek olduğunu düşünmektedirler. Bu yüzden de önlerindeki en büyük engel olan Yargıç Pazer’in ve Neferet’in hocaları olan yüce bilge Branir’i öldürmeleri gerekmektedir. Bu sayede Veziri ve Ramses’i daha kolay kandırabilecekler ve onları içten yıkacaklardır.

Bir komplo düzenlenir ve Branir öldürülür. Suç ise Yargıç Pazer’e atılır. Bunun üzerine Pazer mahkum edilir. Fakat Neferet, Kem ve Suti işin takibini bırakmazlar ve Yargıcın suçsuz olduğunu ispat ederek onu kurtarırlar. Yargıç, karısı ve arkadaşları bu işi bırakmazlar ve sonunu getirmek için takip ederler. Yargıç bu konuda soruşturma başlatır. Soylu kimselerle baş etmek o kadar da kolay değildir. Fakat Mısır’da yargıçların her konuda ve herkese karşı ayrımcılık yapmadan soruşturma yapma yetkisi vardır.

Yargıç Pazer soruşturmayı derinleştirdikçe komplonun içindeki her türlü pisliği tek tek ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden vezirin çok büyük saygısını kazanmıştır ve Mısır’ın en yüksek yargıcı konumundaki Kapı Baş yargıçlığına getirilmiştir. Artık işler daha kolay olmaktadır. Yargıç bu işten Ramses’in ve vezirin haberi olmadığını zannetmektedir. Fakat yavaş yavaş suçluları ortaya çıkarmakta ve adaletin sağlanmakta olduğunu düşünmeye başlamıştır. İşte tam bu sırada Ramses suçlulara karşı bir af yasası çıkarmıştır. Yargıç buna karşıdır ve afın yanlışlığı hakkında ve kaldırılması için bir yazı yazar. Bu yazı resmen Ramses’e karşı gelmek demektir ve bu yüzden sonu ölüm cezası olabilecek bir cezayla karşılaşabilecektir. Fakat düşüncesini Vezire karşı bile açık açık söyler, yazısını geri almayacağını bildirir. Bu hareketi Mısır’da kimse yapamaz ve herkes şaşırmıştır.

Ramses, Pazer’i yanına çağırır ve düşüncesinin hala devam edip etmediğini sorar. Pazer’in yanıtı kesindir. Sonu ölüm bile olsa düşüncesinden vazgeçmeyeceğini belirtir. Bunun üzerine Ramses, Pazer’e bütün gerçekleri anlatır. Gerçek şudur Ramses’e karşı komplo kuranlar, Mısır tarihi boyunca firavunun simgesi olan Aydemir’i çalmışlardır. Aydemir olmadan Ramses’in hiçbir özelliği kalmamaktadır. Komplocularda, Ramses’e bunu açıklamakla tehdit edip af yasasını çıkartmışlardır. Ramses çok zor bir durumdadır ve bir yıla kadar tahtını, Mısır’ın bütün geleneklerini yok edecek ve parlak geleceğini söndürecek kişilerin eline bırakacaktır.

Ramses Yargıç Pazer’in çok güvenilir, dürüst, çalışkan ve bilgili bir kişi olduğunu ve Branir’in özellikle Yargıç Pazer’i eğittiğini düşünmektedir. Bu işi en iyi Pazer çözebilecek ve Mısır’ın geleceğini kurtaracaktır. Firavun Pazer’e çok güvenir. Bu yüzden, Pazer’i zaten iyice yaşlanan ve yorulan vezirinin yerine atar. Eski vezir de Ramses’e kendi yerine geçmesi için Pazer’i önermiştir.

Pazer artık vezirdir. Devletin en üst makamındadır ve elinde büyük imkanlar vardır. Bu imkanlardan yararlanarak komplocuları tek tek yakalamaya başlar. Fakat bu komployu kuranların başını yine de bulamaz. Bütün ihtimaller bitmiştir ve hepsini yok etmiştir. Ama Aydemir hala ortalıkta yoktur. Daha derin araştırmalar onu çok güvendiği, Maliye Bakanı Bel-Tran’a götürür. Pazer Bel-Tran’la görüşmeye gider. Bel-Tran’a birkaç soru sorduğunda, o çok güvendiği ve inandığı Bel-Tran’ın sürekli gülen yüzü birden kızgın bir hal alır. Evet sonunda komplonun başını bulmuştur fakat Bel-Tran’ın suçlu olduğunu ve Aydemir’in onda olduğunu ispat edememektedir. Yasalar vezir dahi olsa hiç kimsenin hiç kimseye ispat edemeyeceği konularda ceza vermesini yasaklamıştır. Bel-Tran’ da bunu bilidiğinden Vezir Pazer’i de kandırıp tahta birlikte oturup, Mısır’a birlikte egemen olmayı teklif eder. Aksi takdirde ikisi de hiçbir şey kazanamayacak Ramses‘in krallığı sona erecek ve Mısır bir karanlığa sürüklenecektir. Pazer bunu engellemeli, Aydemir’ i bulup, Bel-Tran’ı yok etmelidir.

SONUÇ :

1. KİTABIN ANAFİKRİ :

Kitap, eski Mısır uygarlığındaki yargı sistemini, insanların yargıya, devletine ve geleneklerine bağlılığını, yargının özgür ve bağımsız olduğunu, hiç kimseye ayrıcalık tanınmadığını anlatıyor. Yine o tarihlerde de kendi menfaatleri uğruna hata yapan insanların bulunduğunu anlatıyor.

2. KİTABIN GETİRDİĞİ YENİLİKLER :

Kitap, yargı sisteminin herkes için eşit ve bağımsız bir yargı sisteminin insanların mutluluğu ve refah düzeyini arttırdığını belirtiyor.

3. KİTAP HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME VE TEKLİFLER :

Kitap, konusu tarih-inceleme türü olmasına rağmen, anlatılış bakımından roman gibi olmasından dolayı akıcıdır. Kitabın insanı eski çağlarda yaşanan olaylarla, şimdi yaşanan olayları karşılaştırmaya ve yorum yapmaya iten bir konusu vardır.

 
Üst Alt