• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Counter-Strike 1.6 - Sunucu Kurulumu (STEAM)

diShy

Onursal Üye
Konular
32,527
MFC Puanı
2,580
YÖNTEM #1

1.adım:
Sunucu İndirmek:

Öncelikle "Steam > Kütüphane(Library) > Araçlar(Tools)" bölümümüzden "Dedicated Server" indiriyoruz.

wol_error.gif
Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1280x930 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın
oq9co9.jpg

2. adım:
Sunucu Düzenlemek:

İndirme işlemimiz tamamlandıktan sonra
Serverımız "$dir\Steam\SteamApps\<kullanıcı adı>\Dedicated Server" dizinine yüklenmiş olacaktır.

Aşağıdaki linkten AMX Mod X sunucu yönetim eklentisini indirebilirsiniz.
AMX Mod X - İndir

2. adım,
1. aşama:

AMX Mod X Kurmak:
Kurulum programımızı "Başlat > Tüm Programlar > AMX Mod X > AMX Mod X" üzerinden başlatalım.

6qitt4.jpg

--------------------------------

35i205x.jpg

--------------------------------

4qleue.jpg

ve AMX Mod X kurulumumuzu bitirelim.

2. adım,
2. aşama:

AMX Mod X eklentisi kurmak, düzenlemek.

İndirdiğimiz eklentileri:
AMXX uzantılılar;
"$dir\Steam\SteamApps\<kullanıcı adı>\dedicated server\cstrike\addons\amxmodx\plugins"

SMA uzantılılar;
"$dir\Steam\SteamApps\<kullanıcı adı>\dedicated server\cstrike\addons\amxmodx\examples"
klasörlerine atıyoruz.

- Düzenlemek:
SMA dosyalarını düzenlemek için NotePad(+) Plus ya da AMX Mod X Studio programlarına ihtiyacımız var.
---------
NotePad(+) Plus
linki vermeyeceğim çünkü zaten AMX Mod X kurulumuyla birlikte Studio programını da kurduk.
---------
AMXx Studio programınıza "Başlat > Tüm Programlar > AMX Mod X > AMXx Studio" üzerinden ulaşabilirsiniz.

- Kurmak:
Düzenlediğimiz ya da indirdiğimiz eklentileri yukarıda belirttiğim klasörlere atıyoruz.
Kopyalama/Taşıma işlemi bittikten sonra
"$dir\Steam\SteamApps\<kullanıcı adı>\dedicated server\cstrike\addons\amxmodx\configs\plugins.ini"
dosyamızı açıp ".amxx" uzantılı dosyalarımızın adını yazıyoruz. (örnekler plugins.ini dosyasında mevcut.)

2. adım,
3. aşama:

Metamod Eklentisi Kurmak:
İndirdiğimiz eklentileri
"$dir\Steam\SteamApps\<kullanıcı adı>\dedicated server\cstrike\addons" klasörüne atıyoruz.
Kopyalama/Taşıma işlemimiz bittikten sonra
"$moddir\addons\metamod\plugins.ini" dosyamızı açıp indirdiğimiz eklentilerin konumlarını ekliyoruz.
(örnekler plugins.ini dosyasında mevcut.)

3. adım:
Rcon kullanmak, AMX Mod X üzerine adminlik eklemek:

- Rcon Kullanımı:
rcon, sizin cs clientiniz üzerinden sunucunuza hükmetmenizi sağlar.
sunucunuzdaki rcon_password'u clientinizde girerek kullanırsınız.
ve "rcon komut(örnek: rcon mp_freezetime 0)" şeklinde sunucuya komut gönderirsiniz.

- AMX Mod X Adminlik:
AMX Mod X eklentisine adminlik eklemenin iki yöntemi vardır.
bunlardan birincisi; "amx_addadmin "nick" "izin bayrakları" "şifre" "giriş bayragı"" şeklindedir.
ikincisi ise; "$moddir\addons\amxmodx\configs\users.ini" dosyanıza kişiyi eklemektir.
(örnekler users.ini dosyasında mevcut.)

4. adım:
Web Tabanlı Panel Eklemek (WebMod):
"WebMod İndir" adresinden WebMod - Metamod Eklentisini indiriyoruz.
(WebMod kurulumunu 2 - 3'teki gibi gerçekleştiriniz.)

Anasayfa:

wol_error.gif
Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1279x841 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın
Capture.PNG

(Yalnızca görüntü yakalamak için, CS1.5 Local sunucusu üzerinde çekilmiştir.
CS1.6 sunucunuzda göreceğiniz görüntü de aynı olacaktır.)

Rcon'a Giriş:
Capture2.PNG

Rcon'a Komut Gönderme:
Capture3.PNG

Düzenlenebilir Dosya(lar) Listesi:
Capture4.PNG

Dosya Düzenlemek:

wol_error.gif
Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 766x583 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın
Capture5.PNG

("<<{w.moddir}...~" hatalı işlemden kaynaklanmaktadır.
Doğru yüklenmesi durumunda amx mod plugin listeniz karşınıza çıkacaktır.)

YÖNTEM #2

1. adım:HLDSUpdateTool İndirmek
1. aşama
Buradan HLDSUpdateTool.exe dosyasını indiriyoruz.

İndirdikten sonra konum belirterek kurulum işlemini gerçekleştirin:

Capture.PNG

Capture2.PNG

Capture3.PNG

Capture4.PNG

Capture5.PNG

Capture6.PNG

2. aşama
Kurduğumuz konuma geçip hldsupdatetool.exe dosyasını bir kez çalıştırıyoruz. Bu şekilde güncelleme aracımız kendisini son sürüme güncelliyor.

Capture7.PNG

Güncelleme işlemi bittikten sonra program herhangi bir uyarı vermeden kendisini kapatacaktır, endişeye gerek yok.

Şimdi sıra oyunu indirmeye geldi...

3. aşama

Bulunduğumuz dizinde (yani hlds güncelleme aracının kurulduğu dizin) yeni bir metin belgesi oluşturuyoruz ve adını update.bat olarak değiştiriyoruz. Ardından bu dosyaya sağ tıklayıp Düzenle / Edit'i seçiyoruz.

Dosya içeriğine aşağıdaki kodları yerleştiriyor ve ardından kaydedip kapatıyoruz:
Kod:
hldsupdatetool.exe -command update -game cstrike -dir sunucu
Bu şekilde counter strike oyunumuz yukarıdaki komutta belirttiğimiz Sunucu dizinine indirilmeye başlayacak... (İndirme başlamadan önce dosya taraması yapacak. Bu tarama sonucunda "Missing: dosyadi.dosyaformati" şeklinde uyarılar alacaksınız. Endişeye gerek yok, olması gereken zaten o.)

Capture8.PNG

2. adım:Eklentileri kurmak
1. aşama
AMX Mod X kurulumunu yukarıdaki gibi gerçekleştirin. Aşağıda gördüğünüz pencereye geldiğinde ayarları aynen seçin ve "hlds güncelleme aracı konumu/sunucu/cstrike" konumunu gösterip devam edin.

wol_error.gif
Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 838x450 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın
Capture9.PNG

Geri kalan işlemler YÖNTEM #1 ile aynıdır. Yalnızca dizin olarak gireceğiniz yerler SteamApps üzerinden değil, yukarıda belirlediğimiz dizin üzerinden olacak.

4. aşama
Sunucuyu çalıştırmak için hlds.exe'nin bulunduğu dizin (yani sunucu dizini) içerisinde yukardaki yöntem ile bir bat dosyası oluşturuyoruz. Adını baslat.bat ya da start.bat olarak değiştiriyoruz.

Dosya içeriğine aşağıdaki kodu kopyalayıp kaydediyoruz:

Kod:
hlds.exe -console -game cstrike +sv_lan 0 -secure +port 27015 +map de_dust2 +maxplayers 14 +mapcyclefile mapcycle.txt +log on +serverinfo m4_server 1
Ve işlem tamam! Artık sunucuyu çalıştırırken oluşturduğumuz bat dosyasını kullanacağız. (M4 MatchMode kurulu değilse son parametreyi eklemenize gerek yok.)

- Önemli Bilgiler:
  • Bütün bu işlemleri yapmadan önce modeminizden port açmalısınız. (gerekli port 27015)
  • Aynı işlemleri Steam Hack üzerinde yaparak Dedicated Server oluşturabilirsiniz.
  • WebMod'unuza 127.0.0.1:27015 üzerinden bağlanırsınız.
  • Aynı IP üzerinden 10 adet sunucu kurabilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz her sunucu için farklı bir port gerekir. Bu portları açmadığınız sürece sunucunuza sizin dışınızda kimse giremez.
  • AMX Mod X kurulumunu gerçekleştirirken Steam'inizin açık olduğundan emin olun.
  • WebMod, AMX Mod'u baz almış, AMX Mod Config dosyalarının yolunu tanımaktadır. Bunları değiştirmek için WebMod'un sayfalarını ve dizin yollarını biraz kurcalamanız gerekmektedir.

Sunucumuz Kullanıma Hazır!
İyi Oyunlar.