Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Daha Genç Bir Cilde Kavuşmanın Püf Noktaları

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,192
  • MFC Puanı
    12,324
  • MFC Seviyesi

Yaş ilerledikçe yüzde ortaya çıkan çizgilerden ve kırışıklıklardan kurtulmak isteyenler, birkaç saatlik işlem veya operasyon sonrası 10-15 yıl öncesine dönebiliyor. Ameliyatsız yüz gençleştirme sayesinde yeni yüzünüzle aynı gün evinize ya da işinize gidip normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz.
Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
Botoks Nedir?
Son yıllarda, ameliyatsız estetik uygulamaları sayısı hızla artmakta, başı ise “botoks” olarak bilinen botulinum toksin uygulamaları çekmektedir. 30 yıl önce şaşılık tedavisinde kullanılmaya başlanan botoks bugün yüzdeki kırışıklıklarda kırışıklıklarda, avuç içi ve koltuk altının aşırı terlemesinde, kronik baş ve boyun ağrılarında, göz kapaklarındaki istemsiz kasılmaların ve tiklerin tedavisinde kullanılmaktadır.Botoks (Clostridium Botulinum) adlı bakteri toksininin laboratuar ortamında üretilmesiyle elde edilir. Botoks, enjekte edildiği bölgedeki kaslarda geçici süreli felce neden olur. Bu özelliği nedeniyle özellikle alın, göz çevresi ve kaş arası kırışıkların giderilmesinde çok etkin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca burnu aşağı çeken kasları aktif olan insanlarda burun ucuna enjeksiyon ile burnun kaldırılması sağlanabilir. Tüm bu etkiler geçici olup yaklaşık 5-6 ay içerisinde botoks etkisini kaybetmektedir. Arzu edilirse enjeksiyon tekrarlanarak botoks etkisi devam ettirilebilir.


Botoks Hangi Bölgelere Uygulanıyor?
İşlem ortalama 10 dakika içerisinde yapılır ve işlem sonrası aynı gün kişi normal hayatına döner. Uygulamanın kolay olmasına karşın, uzman olmayan kişiler tarafından yapılması ciddi şekil bozukluklarına ve asimetrilere yol açabilir. Bu nedenle botoks işlemi uzman olan doktorlar tarafından uygulanmalıdır.
Botoksun etki mekanizması; mimik ve kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini minimalize ederek, cilt yüzeyindeki kırışık bölgelerin düzelmesini sağlamaktadır. İşlem uzman elde yapıldığında çok güvenli ve etkilidir. Altı aydan sonra ilaç etkisini yitirerek, cilt eski haline döner. Doğru yerde, doğru kullanımı ile elde edilen sonuçlar çok tatminkardır.


Hazır Dolgu Maddeleri
Yüzdeki kırışıklıkların giderilmesinde, dudakların kalınlaştırılmasında dolgu malzemeleri sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan dolgu malzemelerinin büyük çoğunluğu laboratuar ortamında üretilen, vücudumuzun doğal yapısında zaten mevcut olan maddelerdir. Bu maddelerin yaşla birlikte miktarı azalmakta, güneş, genetik nedenler gibi pek çok faktör ile birlikte cilt yaşlanmasına neden olmaktadır.


Kırışıkla Mücadele…
Cildin genç yapısının bozulması ile karşımıza çıkan en belirgin tablo kırışıklıklardır.
Bu kırışıklıkların doldurularak giderilmesinde, ince dudakların kalınlaştırılmasında dolgu malzemeleri etkili olarak kullanılmaktadır. Etkileri geçicidir, istenirse uygulama 8 ay-1 yıl sonra tekrarlanabilir. Seçilen dolgu malzemesinin alerjik, toksik, karsinojenik olmaması önemlidir. Vücudun kendi yağ dokusu, aynı nedenler için kullanılabilinen, kalıcı olan güvenilir diğer bir yöntemdir. Ayrıca burundaki düzensizlikleri gidermede, yüz profilini yeniden şekillendirmede dolgu malzemeleri çok etkin olarak kullanılmaktadır.


Hazır dolgu maddeleri de, özellikle yüzdeki çökükler ve kırışıklıklar, dudak inceliği için kullanılmaktadır. Dolgu maddelerinin uygulanması yüze sürülen anestezik bir krem ile beş dakika içinde ince bir iğne ile yapılır.
Çalışan ve zamanı olmayan kişiler için öğle tatilinde yaptırılacak kadar kısa olan bu yöntem verdiği etkili sonuç ile çok kullanılan yüz gençleştirme operasyonları arasındadır.


sağlıkveyaşamdergisi
 
Üst Alt