Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Define ararken öldüler.

Badem

sεи güℓüиcε Ъεи Ъ¡ℓd¡ģ¡m нεя şεч¡ υиυtuчoяυm . .
MFC Üyesi
Konum
Edirne
  • Üyelik Tarihi
    20 Ocak 2009
  • Mesajlar
    533
  • MFC Puanı
    12
  • MFC Seviyesi

Konya'da 4 kişinin ölümüne 2 kişinin de yaralanmasına yol açan define faciasına, cinci hoca kehanetinin ve sigaranın yol açtığı ortaya çıktı. Karapınar ilçesi Hotamış beldesinde yaşayan Mehmet Emin Yemiş (44), bir süredir arkadaşları Yavuz Sözen (33), Cengiz Akan (30) ve İskender Gümüşsoy (37) ile birlikte kendisine ait evin ardiye olarak kullanılan bölümünde define kazısı yapıyordu. 11 metre çukur kazdıktan sonra önceki akşam lahite benzettikleri sert zemini aşamayan 4 arkadaş, naftalin, şeker gübresi, barut ve gübreyle güçlendirilmiş patlayıcı yaparak sert zemini açmaya karar verdi.

KAPI 1.5 METRE FIRLADI
Karışımın bir kısmını kül tablasına koyarak deneme yapmak istedikleri sırada ise içlerinden birinin ağzındaki sigara patlayıcının içine düştü. Önce kül tablasındaki sonra diğer kovalardaki patlayıcılar bir anda alev aldı ve bomba gibi infilak etti. Olayda ev sahibi Mehmet Emin Yemiş, kızı 10 yaşındaki kızı Dönay Yemiş, Cengiz Akan ve İskender Gümüşsoy feci şekilde can verdi. Ev sahibinin 16 yaşındaki kızı Ayşegül ile Yavuz Sözen ise yaralı kurtuldu. Patlamanın şiddeti ile evin kapısı yaklaşık 1.5 metre fırlarken, ev kullanılamaz hale geldi. Yaralanan Ayşegül Yemiş ve Yavuz Sözen Konya'daki hastanelere kaldırıldı. Evde çıkan yangın itfaiyenin yardımı ile söndürülürken, olay yerine gelen Cumhuriyet Savcısı incelemelerde bulundu. Patlamanın ardından jandarma ölen Mehmet Emin Yemiş'in eşi Medine Yemiş, Yavuz Sözen ve olaydan kısa süre önce evden ayrıldığı belirlenen Bayram Barut'u gözaltına aldı. Yavuz Sözen ifadesinde, "Orada define arıyorduk. Lahite benzettiğimiz sert zeminle karşılaşınca sert zemini kimyasal patlayıcıyla eritmeyi düşündük. Gübre ve kimyasallardan oluşan bir karışım hazırladık. Karışımdan biraz kül tablasına koyup, olup olmadığını kontrol edecektik. Fakat karışıma sigara düşünce bomba gibi patladı. Kıvılcımlar diğer kovadaki patlayıcılara sıçradı ve büyük bir patlama oldu" dediği öğrenildi. Patlamanın yaşandığı ev belediye ekipleri tarafından yıkılırken, Hotamış Belde Belediye Başkanı Mehmet Özüdoğru şöyle dedi:

BİR HAYAL UĞRUNA 4 CAN...
"Jandarmadan, savcılıktan ve köylülerden edindiğimiz bilgilere göre olay define arama işi. Bu arkadaşlar bir söylenti sonrası evin içerisini kazarak define aramaya başlamışlar. Yaklaşık 11 metre kadar çukur kazmışlar. Kazdıkları yerde sert zemine gelince orayı aşamamışlar ve toprağı yumuşatmak için içerisinde gübre, naftalin, şeker gübresi ve barut olan patlayıcı hazırlamışlar. Cahilce bir olay. Bir define hayali uğruna 4 can verdik. Çok üzgünüz. Tehlike arz ettiği için evi yıkma kararı aldık."

YILLARDIR İDDİA EDİLİR
Olayın şaşkınlığını yaşayan köylüler de çocukluklarından beri söz konusu evle ilgili define söylentilerinin kulaktan kulağa dolaştığını, yıllar önce cinci bir hocanın "Evin altında define var" demesi üzerine de 4 arkadaşın gizliden gizliye kazı yaptıklarını söyledi. Fırıncı ustası 19 yaşındaki Fatih Uzunavcı şunları anlattı: "Yıllar önce başka bir köyde olan cinci hoca o evin altında define olduğunu söylemiş. Bunu köyde herkes bilir. Bunun üzerine daha önce de farklı yerlerde define arayan bu arkadaşlar evin altını kazmış. Cinci hoca, ev sahibi Mehmet Emin Yemiş'e 'definenin üzerinde yatıyorsun' demiş." Yine 2 yıl önce köyde resmi olarak define aradığını söyleyen Recep Ergin ise, "Bu köyde gayri resmi olarak define arayan yaklaşık 25 kişi var" dedi.

 
Üst Alt