• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.
Bu, hızlı yüklenen mobil optimize edilmiş bir AMP sayfadır, gerçek sayfayı yüklemek istiyorsanız bu metni tıklayın.

Devleti Aliye'de "Küfür Nasıl Edilirdi?"

TRWE_2012

Süper Moderatör
Konular
3,091
MFC Puanı
20,830

Osmanlı Döneminde Kadı Kayıtlarına Geçen ; Argo ve Küfürler!

• 2015 yazında bir yerde konusu açılınca araştırma,yapmıştım argo ve küfürlerle alakalı. Araştırma esnasında birden aklıma geldi.
  • İsam’ın sanal ortama taşıdığı cilt cilt kadı sicili. Bazılarında dava mevzularına detaylı yer veriliyor. İndirmiştim zamanında Dosyalara tek tek baktım.
  • “Şetm” yani hakaret, küfür tabiriyle arayınca bir hayli örneğe rastladım. İşte asırlar öncesinin hakaretleri:

• (Not: Bazılarında sansür uygulayacağım) “Avretime cimâ lafzıyla şetm eyledi”, “bre gidi”, “or…u”, “kahbe”, “sen ellerle filanlaşırsın”,
  • “haramzâde”, “şerir”, “kafir”, “harami”, “haramiden beter”, “müzevvir”, “matruş gidisi”, “yalan şahid”, “hırsız”, (Bunlar biraz daha uysal)
  • En ilginç hakaretlerden biri. “meful diye şetmetmek” (adama yapılan bir işin, failin eseri, neticesi demiş), ağza-avrada vs. şetm eylemek,

• “hırsız”, “boğazından asılası”, “köpek Yehuda” (Müslüman birisi başka bir Müslüman’a Yehuda benzetmesi yapmış, dava açmış o da),
  • “kahbeler”, “(senin) avretinin yirmi oynaşı vardır”, “s…lür”, “bre rospinin eşeği deyyus”, “melun”, “avretini filan ettiğim kelb”,
  • “bre rospinin gidisi”, “şetm-i galiz eylemek”, “tezvir p.ştu (arabozan)”, “dinine imanına falanlayayım”, “kallab (sahtekâr)”,

• “yan kesici” (hala var mı bilmem Balkanlarda “kesejia” olarak da geçer), “bre anasını falan ettiğim,” “kahbenin oğlu”, “bre kızlıksız”
  • Bir tane olay var kendisi başlı başına örnek. Üsküdar’da bir çayırda aileler sayfiyeye çıkmışlar. Romanlarla aralarında tartışma çıkıyor, kavga çıkınca yeniçeriler gelmiş tabi.
  • Romanlar yeniçerilere “bre boz ırgadlarsuz (ırgatlarsınız)” demiş, yeniçeriler şikayetçi olmuşlar.

• Bir de “küfür olmayan ama küfür anlamına gelen laflar” kavlinden bir hakaret örneği var. Bir adam iki gayrimüslime şöyle hakaret etmiş:
  • “size tecdid-i nikah (nikah yenileme) lazımdır, gelin hatunlarınızı nikah edip sizi müslim edeyim”. Davacı olmuşlar tabi adamlar.
  • “hîz”, “behey gidi godoş” falan var bunlar haricinde. Denk geldiklerim bunlardı. Mevzu burada biter......