• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Edward Munch - Çığlık

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
image.jpeg

Mona Lisa’nın ardından sanat tarihinin en ünlü ikinci resmi: Edward Munch’ın şaheseri Çığlık.

1895 yılında Munch bu resmi yaptığında bazı insanların dikkatini çekti, bazı insanları ise korkuttu. Bu resmin nasıl yaratıldığının hikayesi ise oldukça ilginç. Bu resmin ilham kaynağı bir gün Munch arkadaşlarıyla birlikte şehrin sokaklarında yürürken geldi. “Bir gün iki arkadaşımla yolda yürüyordum ve güneş batmak üzereydi. Birden gökyüzü kan kırmızısı oluverdi. Durup köprünün demirlerine yaslandım. Konuşamayacak kadar yorgun hissettim o an. Kırmızının tonları mavi ve siyah karışımı fiyordu dolduruyordu. Arkadaşlarım yürümeye devam ettiler, ancak ben olduğum yerde kalakaldım. O anda doğanın inanılmaz bir sesle çığlık attığını duydum.”

Bu olaydan sonra, gökyüzünü kırmızıya boyayarak resim yapmaya devam etti. Daha sonra Edward Munch, resmin arkasındaki kendi acısını anlattı. Birkaç yıl boyunca neredeyse kızgın olduğunu söyledi. Çığlık, sınırlarını sonuna kadar nasıl zorladığını ve tekrar sevebilme umudunu bıraktığını anlatıyor.

Oslo, Norveç Ulusal Galerisi