• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

Elektrik Mühendisliği Mezunları Hangi İş Kollarında Çalışır?

ArtemiS

Onursal Üye
Konular
713
MFC Puanı
33,400
Elektrik Mühendisliği Mezunları Hangi İş Kollarında Çalışır?

Mühendislik fakültelerinin en zorlu bölümlerinden birisi olan Elektrik Mühendisliği yurt içinde ve yurt dışında ilgi gören bir meslektir. Bu bölümden mezun olan mühendisler yabancı dillerini geliştirmeleri durumunda birçok uluslararası firmada çalışabilir.

Elektrik Mühendisliği bölümü mezunları teknoloji alanında üretim yapan bütün cihazların fabrikalarında görev yapabilir. Cep telefonu, beyaz eşya, navigasyon, bilgisayar ve diğer elektronik sistemlerde üretim ve proje aşamasında çalışabilir. Bu cihazların hem ekonomik hem de modern bir şekilde üretilmesi için malzeme seçimi ve mekanik düzenlemelerinde çalışmaları da mümkündür. Bazı elektrik mühendisleri üretim aşamasının dışında kalite kontrol bölümünde de çalışarak üretimin son aşamasını gerçekleştirir. Bu şekilde fabrikaların nitelikli üretim yapması sağlanır.

Şehirlerin ve yerleşim alanlarının elektrik dağıtım merkezlerinde de bu bölümden mezun olan mühendisler çalışır. Trafolardaki arızaların giderilmesi, elektrik sisteminin kurulması ve diğer teknik konularda elektrik mühendisleri işçilerle birlikte çalışır. Genel arızaların giderilmesi için de ana trafoda bulunan şebekeleri kontrol eder. Belediyelere bağlı olarak çalışan bu mühendisler elektrik dağıtım firmalarının bağlı olduğu özel şirketlerin bünyesinde de çalışabilir.

Elektrik mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler uçak ve otomobil sanayisinde de çalışabilir. Bu alanda üretim yapan firmaların eksiksiz bir şekilde tasarlanması ve teknik bakımdan arıza içermemesi çok önemlidir. Elektrik mühendisleri diğer alanlardaki uzman makine ve bilişim mühendisleri ile birlikte çalışarak projelerin hayata geçirilmesini sağlar. Yerli ve yabancı firmalarda yönetici olarak da çalışabilen bu kişiler yabancı dil bilgisi ve çeşitli eğitim sertifikaları ile kendilerini geliştirebilir ve önemli bir kariyere sahip olabilir.

TÜBİTAK başta olmak üzere bilim ve proje kuruluşlarında da görev alabilir. Bireysel projeler üreterek uluslararası yarışmalara katılmaları ve bu sayede ülke tanıtımında rol oynamaları mümkündür. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan araştırma merkezlerinde uzman veya uzman yardımcısı olarak çalışabilen elektrik mühendisleri aynı zamanda bu kurumlarda staj da yapabilir.

Üniversitelerin Elektrik Mühendisliği bölümü başta olmak üzere Elektronik alanında da akademisyen olarak görev yapan bölüm mezunları öğrencilerin yetişmesi için gerekli teorik ve pratik bilgilerin verilmesini sağlar.