• Web sitemizin içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için Web sitemize kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Web sitemize üye olmak tamamen ücretsizdir.
  • Sohbetokey.com ile canlı okey oynamaya ne dersin? Hem sohbet et, hem mobil okey oyna!
  • Soru mu? Sorun mu? ''Bir Sorum Var?'' sistemimiz aktiftir. Paylaşın beraber çözüm üretelim.

En İyi Film Oscarı'na Aday Olmak İçin Uyulması Zorunlu 4 Kriter Açıklandı

DarkWoman

MFC Üyesi
Konular
5,318
MFC Puanı
66,370
Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, En İyi Film Oscarı ödülü adaylarını etkileyecek 4 kriteri açıkladı. Adayların, 2024 yılından itibaren geçerli olacak kriterlerden en az ikisine uyması şart koşulacak.

ABD’nin Kaliforniya kentindeki Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisitarafından verilen Akademi Ödülleri (Oscar), çeşitliliği göz ardı ettiği gerekçesiyle özellikle son birkaç yıldır ciddi şekilde eleştiriliyor. Şimdi ise Akademi, nihayet bu eleştirilere bir nebze de olsa kulak vermiş olmak için çeşitliliği artıracak bir adım attı.
Buna göre Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, En İyi Film dalında yarışacak adaylar arasında bir çeşitlilik sağlamak ve perde önünde ve arkasında eşit şekilde temsil edilebilmeleri için uyulması gereken dört temel kriter belirledi. Bu kriterler ile filmlerdeki ırk, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, etnik kimlik ve maluliyet ayrımlarının da ortadan kaldırılması hedefleniyor.

En İyi Film ödülüne aday olmak için başrol oyuncusunun yeterince temsil edilmeyen bir gruptan olması gerekecek​

Oscar

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin belirlediği ilk kriter, filmdeki başrol oyuncusunun yeterince temsil edilmeyen bir gruptan olması ve yan rollerin de en az yüzde 30’unun azınlıklardan oluşması. Filmin, bu toplulukların yaşadığı sorunlara işaret etmesi de geçerli sayılacak.

İkinci kritere göre ise sahne arkası yönetici ekibin veya teknik ekip üyelerinin tarihsel olarak dezavantajlı gruplardan seçilmesi. Buna; kadınların, farklı ırkların, LGBTİ ve engelli bireylerin yapım ve yönetim ekibinde olması da dahil.
oscar ödülü

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından uyulması zorunlu kılınan diğer iki kriter; yeterince temsil edilmeyen kişilere staj ve eğitim sunulması ve filmin pazarlama ve dağıtım ekiplerinde de benzer bir çeşitliliğin sağlanması olarak karşımıza çıkıyor.
En İyi Film adaylarını etkileyecek en az ikisine uyulması şart koşulacak bu kriterler, 2024’te sahiplerini bulacak 96. Akademi Ödülleri’nden itibaren geçerli olacak.