Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

En Zeki Papağan Türleri

vioLeta

| Az İnsan Çok Huzur |
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    29 Tem 2015
  • Mesajlar
    2,557
  • MFC Puanı
    350
  • MFC Seviyesi

~ Afrika Gri (Jako) Papağanı ~

Bu papağan Afrika Gri veya Jako papağanı olarak bilinmektedir. Tüylerinin büyük bir kısmı gri renktedir. Kuyruk kısmı ise kırmızı renktedir. Yaklaşık olarak 30-35 cm boya ulaşabilirler.

Birçok uzman tarafından en zeki papağan türü olarak nitelendirilir. Hem konuşma özellikleri hemde taklit özellikleri üst seviyededir.

Özellikle konuşma yeteneği oldukça gelişmiştir. Yüzlerce kelimeyi öğrenebilir, sorulara mantıklı cevaplar verebilir. Kongo ve Timneh Jakosu adı ile alt türleri vardır. Ortalama yaşam süreleri ise 80-90 yıl kadardır.
~ Sarı Enseli Amazon Papağanı ~

Amerika kıtası kökenli bir papağan türüdür. Hem taklit özellikleri hemde konuşma özellikleri oldukça gelişmiştir. Birçok farklı alt türü vardır. Bu nedenle çok farklı renklerde ve şekillerde görmemiz mümkündür.

Sarı Enseli Amazon türü diğer alt türler arasından zekası ile daha ön plana çıkan türdür. Bunun dışında onlarca farklı alt türü vardır. Ortalama olarak 35-40 cm boya ulaşabilirler. Yaşam süreleri ise yaklaşık 90-100 yıl kadardır.
~ Eclectus (Kilise) Papağanı ~

Kökeni Güney Pasifik bölgeleridir. Ortalama olarak 30-35 cm boya ulaşan Eclectus papağanlarının 10 tane alt türü bulunmaktadır. Konuşma ve taklit yeteneği en gelişmiş olan papağan türlerinden birisidir.

Kelime ve cümle öğrenmek yetenekleri oldukça iyidir, bazen iyi bir eğitim ile rahatlıkla şarkı söyleyebilirler.
~ İskender Papağanı ~

Kökeni Hindistan olan bir papağan türüdür. Zekası üst seviyede olan bu papağan türü aynı zamanda insanlar ile bir arada olmayı da sever.

Konuşma yeteneği en gelişmiş olan papağan türlerinden birisidir. Konuşurken tonlamaları oldukça iyidir. Boyları 50 cm’ye kadar ulaşabilmektedir.
~ Monk Papağanı ~

Bu papağan Quaker Papağan olarakta bilinmektedir. Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da bulunur. Konuşma yetenekleri oldukça gelişmiştir.

İnsan sesleri tonları ile beraber rahatlıkla taklit edebilirler. Ortalama olarak 25-30 cm boya ulaşırlar.
~ Kakadu Papağanları ~

Kakadu dediğimizde birçok alt türü olan bir papağan türünü söylemiş olmaktayız. Taklit yetenekleri oldukça gelişmiş, zeki bir papağan türüdür.

Alt türlerine göre farklı fiziksel özelliklere sahiptir. Konuşma yeteneklerinin çok fazla gelişmiş olduğunu söylemeyiz ama iyi bir eğitim ile onlarca kelimeyi öğrenebilmektedir.

Taklit yetenekleri ise tam aksine gelişmiş olan bir papağan türüdür.


 
Üst Alt