Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Evlilik stresinden böyle kurtulun

diShy

~ یơυℓℓεss ..
Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    27 Kas 2009
  • Mesajlar
    24,083
  • MFC Puanı
    339
  • MFC Seviyesi

Evlilik kararıyla birlikte stresli günler de başlıyor. Bir yandan düğün hazırlıkları yapan çiftler bir yandan da ailelerini memnun etme derdine düşüyor. Bu dönemde yaşanan stres, güzel günleri kabusa çevirebiliyor. Hem çiftler olumsuz etkileniyor, hem etrafındakiler...

Evlilik hazırlığında çiftlerin hayatında nasıl bir değişiklik olur?
Evlilik; eğitimleri, öğrenimleri, kültürleri, örf ve adetleri farklı ailelerde yetişmiş, geçmiş hayat deneyimleri, zevk ve hoşlanımları farklı olan iki kişinin hayatlarının geri kalan bölümünü birlikte yaşamaya karar vermesidir. Böylece iki kişi birlikte bir aile kurarken birbirlerinin ailesini de kabul eder ve hatta iki aileyi birleştirir, buluşturur. Evlilikte yetişkin iki insanın hem birbirlerinin ruhsal, psikolojik, sosyal ve fiziksel gereksinimlerini karşılamaları hem ekonomik bir denge kurmaları beklenir. Hiç şüphesiz sadece bununla kalmayıp arkadaş, iş çevresi ve dostları paylaşmak, çocuk yetiştirmek gibi birçok konuda uzlaşmak durumunda kalacaklardır. Evlilik, tarihsel süreç içinde bakıldığında 4000 yıllık bir toplumsal kurumdur. İnsanların toplumsal hayata geçişleri ile başlayan, insanın oluşturduğu bir kültür kurumudur. Evliliğe hazırlık aşamaları sosyal ve kültürel nedenlerle farklılıklar gösterir. Ancak bütün farklılıklara rağmen yaşanan stres ve sorunların benzer olduğunu görebiliriz.

Bir kişi evliliğe hazır olup olmadığını nasıl anlayabilir?
Evlilik için yeterli fiziksel, zihinsel, sosyal olgunluğa, yetişkinlik yaşına ulaşmış olmak gerekiyor. Dünya sağlık örgütü WHO yetişkinliğe geçiş yaşını 25 olarak kabul ediyor. Kişiliğin olgunlaşması ve evlilikle ilgili sorumlulukların üstlenilmesi için ergenlik döneminin son bulması, hayata bakışın, beklentilerin neler olduğu ve tercihler konusunda fikirlerimizin netlik kazanması gerekiyor.

Evlilik öncesi süreçte neler strese yol açar?
Evlilik kararı ve evlenme zamanına kadar geçecek olan süre ve yapılacak hazırlıklar strese sebep olur. Her yeni durum ve karşılaşacağımız sorunlar ve uyaranlar stres nedenidir ve bir tepkiyle yanıtlanır. Stres karşısında göstereceğimiz tepki aslında değişime uyum sağlamaya yöneliktir. Hazırlıklar esnasında stresle başetme yöntemlerini kullanabilirsek sorunların üstesinden daha kolay gelebiliriz.

STRESE karşı bu kalkanları kullanın
Zihinsel yöntemler: Mükemmelliyetçi düşünce biçiminden -ya hep ya hiç -vazgeçmek. Genellemelerden - ona olan bana da olur - vazgeçmek. Olumluya odaklanmak, olumsuzdan vazgeçmek. Hemen sonuca varmaktan - küçük olaylardan büyük sonuçlara varmaktan vazgeçmek.

Davranışsal yöntemler: Yapılacak işle ilgili önceden plan yapmak, işi ve zamanı programlamak. Sorunu çözmek için bilgimizin yeterli olup oladığını gözden geçirmek. İşin bitirilmesi ile ilgili yardım istemek, dost yardımı veya profesyonel yardım. Stresi artıran durumdan kaçınmak ya da stres yaratan kişi ile konuşmak. Ulaşım için trafiğin yoğun olmadığı saatleri seçmek. Dinlenmeye özen göstermek. Gevşeme egzersizleri yapmak. İletişimi artırmak, önce karşımızdakinin söylediğini iyi dinlemek.

Duygusal yöntemler: Kendine ve insanlara güvenmek. Ne istediğinden emin olmak, sık sık fikir değiştirmemek. Beklentileri gözden geçirmek, mümkün olamayanlardan vazgeçmek. Haklı mı? Mutlu mu? olmak istediğimize karar vermek. Ev, düğün hazırlığı, nikah, davetiye, gelinlik vbkonuları son hafta ya da son günlere bırakmamak. Düğün günü küçük ayrıntılar büyük streslere neden olabilir, bunları önceden gözden geçirmek. Balayı ya da ilk gece ile ilgili bilgi almak.
 
Üst Alt