Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck Kitap Özeti

Satürn

Emektar Yönetici
  • Üyelik Tarihi
    9 Şub 2015
  • Mesajlar
    41,209
  • MFC Puanı
    12,814
  • MFC Seviyesi

kitabin adi : Fareler ve insanlar
kitabin yazari : John steinbeck
yayin evi ve adresi : Sosyal yayinlar,babiali caddesi,no:14 cağaloğlu-istanbul
basim yili : 2001
1.kitabin konusu : Birlikte dolaşan iki gezici toprak işçisinin bir çiftlikte yaşadiklarini, bağlilik ve dostluklarini anlatmaktadir.
2.kitabin özeti : george ve lennie, amerika’ da yaşayan, çiftliklerde yaşayan toprak işçileridir. Bu kişiler kendilerini diğer toprak işçilerinden farkli görürler. çünkü işçiler kazandiklari parayi ya kumar oynayarak ya da genelevde harcamaktadir.onlarin hayalleri vardir. Biriktirdikleri para ile bir çiftlik satin alacaklardir.bu çiftlikte çeşitli hayvanlar besleyecekler ve tarimla ugraşacaklardir.şimdiye kadar gittikleri bütün çiftliklerde lennie yüzünden kovulmuşlardir. Lennie uzun boylu , iri, güçlü bir insandir ama kafasi fazla çalişmaz ve tek başina hareket etmeyen,devamli birilerine muhtaç olan bir insandir. Bunun yaninda sevdiği şeylere dokunma hastaliği vardir. George ve lennie, arkadaşlarinin tavsiyesi üzerine başka bir çiftlikte çalişmak için yola çikarlar. Yolda lennie ölü bir fare bulur ve onu eliyle okşar . George , farenin kendisine faydasi olmadiğini ve onu atmasi gerektiğini söyler.ama lennie ona zara vermediğini sadece okşadiğini söyler. Sonra onu zorla yolda birakir. Lennie’ nin bu huyu ileride ikisine de zarar verecektir. George bu sefer işe başlamadan lennie’ ye uyarilarda bulunur. çiftliğe gidince hiç konuşmamasi gerektiğini , eğer çiftlikte bir olay olursa ; çifliğin biraz uzağinda bulunan bir gölün kiyisinda saklanmasini söyler.ama çiftlikte herşey yolunda gitmez. Ustabaşinin oglu olan curley ve karisi iyi insanlar degildir. Curley’ in karisi, çiftlikte yaşamak istemeyen, zengin olmak isteyen ve kocasini sevmeyen bir insandir. Bir gün curley’ in karisi lennie’yi tanimak ister ve yanina gider. Bu sirada çiftliktekiler oyun oynamaktadir. Curley’ in karisi ahirda köpekleri okşayan lennie’ nin yanina gider. Bir süre muhabbet ederler. Curley ‘in karisi saçlarinin çok yumuşak olduğunu ve istiyorsa saçlarinan okşayabileceğini söyler. Lennie, kadinin saçlarini okşar. Curley’ in karisi lennie’ yi uyarir ama elini saçindan çekmesini söyler, sonra bağirmaya başlar. Paniğe kapilan lennie ona simsiki sarilir. Kadinin boynu kirilir, ve ölür. Lennie önceden belirledikleri yere gider, orada candostu lennie tarafindan öldürülür.
 
Üst Alt