Neler yeni
Türkiye'nin En Güncel Forum Sitesi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Girif Sümbülü - Girif Sümbülü Yetiştiriciliği

Metin

Kayıtlı Üye
MFC Üyesi
  • Üyelik Tarihi
    22 Eki 2014
  • Mesajlar
    494
  • MFC Puanı
    1
  • MFC Seviyesi

KEDİOTU, GİRİT SÜMBÜLÜ

VALERIANA OFFICINALIS L.

(Valerianaceae-fam.)

Bulunduğu Yerler: Memleketin her tarafında, gölgelik, rutubetli çalılıklar arasında ve ormanlarda görülür.

Yapısı: Çok yıllık otsu bir bitkidir. Sap; dik, çizgili, derisi boş (kof), 1,5 m. kadar yükseltide pek çok iplik şeklinde yan kökleri bulunan, açık kahve rengi ve kısa köksapı vardır. Bitkiden şiddetle karakteristik bir koku yayılır. Yapraklar çift tüysü, 5-11 çift arası, yumurta biçiminde mızrağımsı, iri dişli yaprakçıklardır. Çiçekler acık pembe ile beyaz arasıçiçek demetleri, sap ve dal uçlarında yarım siperlik halinde toplu bulunur. Haziran-temmuz aylarında çiçek açar.

Kullanılan Kısımlar: Kökleriyle birlikte köksaplar. Bunlar sapların solmaya başlamasından veya ilkbaharda (mart-nisan aylarında) topraktan çıkarılırlar. Çıkarılan kökler temizlendikten sonra çeşitlerine göre ayrılırlar. İrice olanlar bölünerek gölgede veya 35 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru kökler açık kahve rengi, karakteristik tatlımsı acı lezzettedir. %16 rutubete müsaade edilir. Balya halinde paketlenir. Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir.

Kimyevi Terkibi: Valerian borneol esteri, izovalerian asidi, I-mirtenol, I-kamfen, a-pinen, de-terpineol, I-limonen, karınca borneol esteri, sirke ve yağlı madde asitleri vs. den ibaret eterik yağ; valerin, hatinin (antimikrobik te sirde) alkoloidler, valerin glikozidi, sepi maddeler, organikasitler, reçineli maddeler, a-metilpirilketon vs. dir.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır: Sinirlerini sakinleştirici te sirdedir. Düz kas spazmlarını giderir ve kalp faaliyetlerini tanzim eder. Heyecan halinde sinirlilik, aşırı sinirsel yorgunluk, kalp atışları (başlıca sinirsel menşeli) düzenliği, mide ve bağırsak ağrıları klemakterik bozukluklar vs. de kullanılır.
Kediotu Halk tababetinde; baş ağrısı, uykusuzluk, sara, guatr, baş dönmesi, yüksek tansiyon, asabi bayılmalar, histeri vb. gibi hastalıklara karşı kullanılır.

Kullanılışı: Bitkiden bir çorba kaşığı 0,5 lt. kaynar su ile haşlanır, 2 saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evvel birer fincan alınır.


 
Üst Alt